Padělání a pozměňování peněz a jejich udávání
Trestní zákon ve své zvláštní části upravuje trestné činy proti měně, mezi které patří i trestný čin padělání a pozměňování peněz. Tento trestný čin poskytuje ochranu jak penězům tuzemským, tedy platným bankovkám a mincím vydaným Českou národní bankou, tak i penězům cizozemským.
Trestní zákon ve své zvláštní části upravuje trestné činy proti měně, mezi které patří i trestný čin padělání a pozměňování peněz. Tento trestný čin poskytuje ochranu jak penězům tuzemským, tedy platným bankovkám a mincím vydaným Českou národní bankou, tak i penězům cizozemským.
Paděláním je nutno rozumět každé neoprávněné vyhotovení napodobeniny zákonných peněz, které za určité situace umožňuje, aby se taková napodobenina dostala do oběhu. Takovou napodobeninou může být nejen vysoce profesionálně zhotovený padělek, ale třeba i černobílá kopie bankovky pořízená na obyčejném kopírovacím stroji nebo i barevnými pastelkami vyvedená napodobenina. Kriminalistická praxe zaznamenala, že i takovéto padělky se dostaly do oběhu.
Ne každá napodobenina peněz je však považována za padělání. Za splnění určitých podmínek lze napodobeniny zákonných peněz pořizovat legálně. Tyto podmínky vymezuje vyhláška České národní banky o podmínkách, za kterých lze reprodukovat bankovky, mince, šeky, cenné papíry a platební karty a vyrábět předměty, které je úpravou napodobují. Podle této vyhlášky lze bankovky a mince reprodukovat pouze se souhlasem České národní banky.
Bez souhlasu České národní banky lze reprodukovat bankovky jednak, jde-li o jednostranné černobílé reprodukce, jestliže jejich délka při zachování poměru stran nepřesahuje polovinu délky reprodukované bankovky nebo je nejméně o polovinu větší než délka reprodukované bankovky a dále jednostranné barevné reprodukce, jejichž délka při zachování poměru stran nepřesahuje třetinu délky reprodukované bankovky nebo je nejméně dvojnásobná než délka reprodukované bankovky, nebo jestliže jsou reprodukovány části bankovek nepřesahující polovinu plochy obrazce reprodukované bankovky tak, aby z jednotlivých částí nebylo možné složit bankovku celou, anebo na které delší a kratší strana reprodukované bankovky svírají úhel nejméně o 20 stupňů odlišný od pravého úhlu.
Předměty, které napodobují symboly peněž lze vyrábět bez souhlasu, jsou-li vyráběny z materiálu, který je jiný než materiál původní, a který je s původním materiálem nezaměnitelný.
Pozměňováním peněz se především rozumí taková úprava peněz, která spočívá v úpravě peněz nižší nominální hodnoty tak, aby vypadaly jako peníze vyšší nominální hodnoty. Lidově řečeno jde většinou o přimalování nuly na bankovku. Tato úprava je však možná u peněz jen některých měn. České peníze při své barevné rozmanitosti a barevnosti v podstatě takovouto úpravu neumožňují. Za pozměňování se považuje i úprava peněz, které byly vzaty z oběhu tak, aby vypadaly jako peníze, které se v oběhu nacházejí.
Trestní zákon považuje za trestného toho, kdo padělané peníze sobě nebo jinému opatří a také toho, kdo takovéto peníze přechovává. Trestný čin spáchá i ten, kdo padělá nebo pozmění peníze v úmyslu udat je jako pravé nebo platné anebo jako peníze vyšší hodnoty nebo kdo padělané nebo pozměněné peníze udá jako pravé.
Trestní zákon postihuje i toho, kdo padělané nebo pozměněné peníze, jimiž mu bylo placeno jako pravými, udá jako pravé. I zde je však třeba úmyslu, nedbalost se netrestá.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz