Palmární poplatky aneb než zaplatíte právníkovi – část II.
Exekutor může sjednat s oprávněným písemně smluvní odměnu (například podílem na vymáhané finanční částce). Smluvní odměna (resp. smluvní část odměny) však není nákladem exekuce, a proto ji nelze účtovat povinnému. Ten je povinen pouze platit odměnu stanovenou právním předpisem.
• udělovat právní porady,
• zastupovat v jednání s fyzickými a právnickými osobami, se státními nebo jinými orgány a též ve správním řízení, při přezkumu rozhodnutí orgánů veřejné správy ve správním soudnictví, a v některých dalších civilně-právních řízeních, např. o umoření listin, o úschovách, ve věcech obchodního rejstříku,
• sepisovat listiny,
• vykonávat správu majetku a zastupovat v této souvislosti,
• vykonávat funkci správce konkursní podstaty, zvláštního správce, zástupce správce nebo vyrovnacího správce v řízení konkursním a vyrovnacím.
Odměna za notářskou činnost se určí podle sazebníku vyhlášky Ministerstva spravedlnosti č. 196/2001 Sb. , v platném znění. Sazby odměny za úkon nebo úhrn úkonů notářské činnosti jsou určeny v příloze k vyhlášce procentuelně z tarifní hodnoty nebo pevnou částkou. (Např. sepsání závěti nebo listiny o vydědění nebo listiny o odvolání těchto úkonů formou notářského zápisu stojí 900 Kč; sepsání závěti, obsahující současně ustanovení o vydědění, formou notářského zápisu 1.500 Kč. Ověření shody opisu nebo kopie s jednou stranou listiny stojí 30 Kč; stejně tak ověření pravosti podpisu jedné osoby.) V odměně je již započtena právní porada spojená s rozborem věci, provede-li notář úkon, jehož se porada týká. Sazby jsou pevné, smluvní ceny se neuplatňují. Odměna za poskytování právní pomoci a výkon správy majetku se řídí advokátním tarifem.
Soudní exekutoři provádějí nucený výkon exekučních titulů (jimiž jsou zejména vykonatelná rozhodnutí soudu, pokud přiznávají právo, zavazují k povinnosti nebo postihují majetek; vykonatelné rozhodčí nálezy; notářské zápisy se svolením k vykonatelnosti nebo exekutorské zápisy aj.). Výkon rozhodnutí resp. jiného exekučního titulu soudem podle občanského soudního řádu a soudním exekutorem podle exekučního řádu jsou rovnocennými alternativami, mezi nimiž může oprávněný volit.
Vedle primární činnosti exekuční mohou soudní exekutoři v rámci další činnosti:
• poskytovat právní pomoc oprávněnému nebo povinnému po vydání exekučního titulu, jakož i v souvislosti s exekuční činností a další činností,
• sepisovat listiny – exekutorské zápisy (o dohodě účastníků se svolením k vykonatelnosti nebo o osvědčení skutkového stavu děje nebo věci),
• v souvislosti s exekučním, soudním nebo jiným řízením přijímat do úschovy peníze, listiny a jiné movité věci,
• na základě pověření soudu provádět i jinou činnost, zejména doručovat písemnosti soudu a vykonávat činnost soudního vykonavatele,
• provádět dražbu movité či nemovité věci na návrh vlastníka či osoby oprávněné disponovat s věcí (tzv. dobrovolné dražby).
Výši a způsob určení odměny pro soudního exekutora stanoví vyhláška Ministerstva spravedlnosti č. 330/2001 Sb. Náklady exekuce (tj.odměnu exekutora a dále zejména náhradu hotových výdajů, náhradu za ztrátu času, náhradu za doručení písemností), jakož i oprávněným účelně vynaložené náklady k vymáhání nároku, hradí povinný. Náklady exekuce a náklady oprávněného vymůže exekutor na základě příkazu k úhradě nákladů exekuce, a to některým ze způsobů určených k provedení exekuce ukládající zaplacení peněžité částky. Exekutor však může požadovat po oprávněném přiměřenou zálohu na náklady exekuce; určuje její výši a lhůtu k úhradě.
Exekutor může sjednat s oprávněným písemně smluvní odměnu (například podílem na vymáhané finanční částce). Smluvní odměna (resp. smluvní část odměny) však není nákladem exekuce, a proto ji nelze účtovat povinnému. Ten je povinen pouze platit odměnu stanovenou právním předpisem.
Při stanovení odměny za poskytování právní pomoci postupuje exekutor obdobně jako advokát (podle vyhlášky č. 177/1996 Sb. , v platném znění), za sepisování exekutorských zápisů a přijímání věcí do úschovy jako notář (podle vyhlášky č. 196/2001 Sb. ).
Richard W. FETTER
(autor je právník)
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz