Panelová diskuse o Google Book Search
Dne 19. dubna 2010 se na Právnické fakultě UK konala panelová diskuse ohledně aktuálních otázek služby Google Book Search. Akci uspořádala mezinárodní studentská organizace European Law Students Association (ELSA ČR) společně s advokátní kanceláří Mališ Nevrkla Legal.
Diskuse se za přítomnosti zástupců odborné veřejnosti a studentů právnických fakult jako panelisté zúčastnili:
prof. JUDr. Ivo Telec, CSc., přední odborník na autorské právo z Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně,
JUDr. Petra Žikovská, ředitelka české pobočky Mezinárodní federace hudebního průmyslu, a
Dr. Mgr. Daniel Mališ, LL.M., vedoucí partner advokátní kanceláře Mališ Nevrkla Legal.
Na závěr panelové diskuse byly vyhlášeny výsledky 2. ročníku studentské soutěže Research Group Competition na téma „Google Book Search – právní hrozba nebo výzva?“
Účastníci panelu se vyjadřovali ke krokům společnosti Google, která digitalizuje knihy a prostřednictvím své služby Google Book Search je na internetu volně zpřístupňuje, avšak ne vždy za souhlasu autorů. To tuto službu činí polemickou a z hlediska právní analýzy atraktivní. Diskuse se zaměřila zejména na rozdílnost autorskoprávních systémů v pojetí americkém a evropském a na otázky vhodné rovnováhy mezi zájmy společnosti na vědění a přístupu ke kulturnímu bohatství na straně jedné a majetkovými i osobnostními právy autorů na straně druhé.
Diskutující nastínili některé možnosti právního řešení na mezinárodní úrovni, avšak zdůraznili, že cesta k cíli bude zřejmě dlouhá a hledání akceptovatelného kompromisu dosti složité. Možné řešení vidí např. v obdobě kolektivní správy, která funguje např. v oblasti hudebních děl, či v zakotvení zákonné úplatné licence pro tyto formy užití autorských děl s tím, že v případě vyjádření nesouhlasu autora by došlo k zániku této licence („opt-out systém“). Oprávnění poskytovat tyto služby digitálních knihoven by pak měly subjekty splňující zákonem stanovená náročná kritéria a garance, aby bylo zajištěno řádné vyplácení autorských odměn, resp. licenčních poplatků.
Přítomní odborníci se shodli na tom, že model, jenž umožňuje šíření knih způsobem aplikovaným ze strany Google Book Search má nezměrné výhody, zároveň však s sebou nese riziko porušování autorských práv. Žádný z panelistů nicméně nezpochybňoval nutnost reakce legislativy na rozvoj internetu. Je tedy potřeba vyvážit zájmy společnosti se zájmy autorů a nalézt řešení, které by využilo pozitivních efektů s cílem minimálních zásahů do práv autorů.
Na tuto diskusi naváže pravděpodobně již v květnu 2010 setkání se zástupcem společnosti Google pro Střední, Východní, Jižní Evropu, Blízký Východ a Afriku, a to opět na půdě Právnické fakulty UK.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů , judikatura, právo | www.epravo.cz