Podíl na zisku
Za jakých podmínek může společnost s ručením omezeným vyplatit společníkům podíly na jejím zisku?
Před tím, než je možno začít vyplácet podíly na zisku, musí být splněny určité zákonné podmínky (tzv. podmínky dovolenosti rozdělování zisku). Tyto podmínky lze nalézt zejména v ustanovení § 123 odst. 2 obchodního zákoníku (zákon č. 513/1991 Sb. ), které dále odkazuje na příslušná zákonná ustanovení, a to včetně těch, kterými se řídí výplata podílů na zisku u akciových společností.
Kromě toho, že společnost s ručením omezeným vůbec dosáhne zisku, náleží mezi podmínky dovolenosti rozdělování zisku zejména ty níže uvedené.
K výplatě podílů na zisku je předně možno přikročit až potom, co společnost provede příslušné odvody do svého rezervního fondu. Není-li přitom rezervní fond vytvořen již při samotném vzniku společnosti, je společnost povinna jej vytvořit z čistého zisku vykázaného v řádné účetní závěrce za rok, v němž poprvé čistý zisk vytvořila, a to nejméně ve výši 10 % z čistého zisku, ne však více než 5 % z hodnoty základního kapitálu. Tento fond je pak společnost povinna ročně doplňovat o částku určenou ve společenské smlouvě společnosti (případně v jejích stanovách), nejméně však o 5 % z čistého zisku. Příděly do rezervního fondu je přitom společnost povinna činit tak dlouho, dokud rezervní fond nedosáhne hodnoty určené ve společenské smlouvě společnosti (případně v jejích stanovách), nejméně však do výše 10 % základního kapitálu.
Navíc, k výplatě zisku nelze použít ani prostředky ostatních kapitálových fondů společnosti, ale ani prostředky, které podle obchodního zákoníku, společenské smlouvy či stanov společnosti mají být k doplnění takových fondů použity.
K výplatě zisku nelze použít ani základní kapitál, resp. prostředky jej představující ve výši dle zápisu v obchodním rejstříku.
Společnost nesmí vyplatit svým společníkům podíl na zisku ani tehdy, je-li její vlastní kapitál, zjištěný z řádné nebo mimořádné účetní závěrky, nižší (nebo by byl v důsledku rozdělení zisku nižší) než základní kapitál společnosti, zvýšený o (i) hodnotu splacených vkladů nebo jejich částí za předpokladu, že zvýšený základní kapitál nebyl ke dni sestavení řádné nebo mimořádné účetní závěrky zapsán v obchodním rejstříku, a o (ii) tu část rezervního fondu, kterou podle zákona a zakladatelských dokumentů společnost nesmí rozdělit mezi společníky.
Zároveň je důležité, že společnost, i když je přesvědčena o tom, že je v zisku a že valná hromada svolí s výplatou podílů na zisku, nesmí společníkům vyplácet žádné zálohy na podíly na zisku.
Obchodní zákoník stanoví i omezení toho, jakou maximální výši může částka určená k vyplacení jako podíl na zisku dosahovat. Zde si dovoluji podotknout, že o tom, jaká část zisku bude vyplacena mezi společníky, nerozhodují jednatelé společnosti, nýbrž její valná hromada. Korespondujícím návrhem jednatelů, kteří ji svolají, přitom není valná hromada vázána. Předmětná částka určená k rozdělení jako podíl na zisku společnosti nesmí být vyšší, než je hospodářský výsledek účetního období vykázaný v účetní závěrce (i) snížený o povinný příděl do rezervního fondu a o neuhrazené ztráty minulých let a (ii) zvýšený o nerozdělený zisk minulých let a fondy vytvořené ze zisku, které společnost může použít dle svého volného uvážení.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz