Podmínky k udělení licence ČNB pro poskytování úvěru dle novely zákona o poskytování spotřebitelského úvěru
Poslanecká sněmovna postoupila dne 16. 6. 2016 návrh novely zákona o spotřebitelských úvěrech Senátu ČR, která transponuje Směrnici 2014/17/EU o smlouvách o spotřebitelském úvěru na nemovitosti určené k bydlení. Nepředpokládá se, že by tento návrh měl ve své současné podobě projít výraznými změnami, je tedy na místě se seznámit se změnami, které s sebou zákon přinese v momentě, kdy vstoupí do účinnosti.
Dle znění novely zákona bude moci půjčky nadále poskytovat pouze osoba, která bude mít licenci - oprávnění k činnosti nebankovního poskytovatele spotřebitelského úvěru od České národní banky, která nad těmito poskytovateli bude rovněž vykonávat dohled. Licence se bude udělovat na 5 let s tím, že se bude pravidelně obnovovat včasným uhrazením správního poplatku před uplynutím této lhůty. Stávající poskytovatelé si budou muset do šesti měsíců od nabytí účinnosti zákona podat žádost o udělení licence na ČNB, jinak jejich stávající oprávnění zaniká. Jaké ovšem budou základní podmínky, dle kterých bude ČNB licence udělovat a co vše je nutno k této žádosti doložit?
Dle znění novely zákona o spotřebitelských úvěrech ČNB udělí licenci žadateli, který:
- 1. je akciovou společností, evropskou společností, nebo společností s ručením omezeným. Žadatelem o licenci poskytovatele spotřebitelského úvěru tedy může být jen kapitálová obchodní společnost, která má sídlo (i faktické) na území České republiky. Tuto skutečnost dokládá výpisem z OR ne starším než 3 měsíce.
- 2. splňuje požadavek důvěryhodnosti. Podmínku důvěryhodnosti musí splňovat i ovládající osoby žadatele, tedy členové správní rady, statutárního a dozorčího orgánu žadatele nebo jiného obdobného orgánu žadatele. Za důvěryhodnou se nepovažuje osoba, která má záznam v rejstříku trestů, či k jejichž majetku bylo v posledních 5 letech vydáno rozhodnutí o úpadku anebo která byla v posledních 5 letech členem statutárního nebo dozorčího orgánu nebo správní rady právnické osoby, jež se dostala do úpadku.
- 3. je odborně způsobilý. Nebankovní poskytovatelé jsou povinni zajistit odbornou způsobilost u členů statutárního orgánu či správní rady a dalších vázaných zástupců či zprostředkovatelů. Krom doložení všeobecné způsobilosti, což znamená dodat udělené maturitní vysvědčení, bude zapotřebí složit zkoušku o odborné způsobilosti u akreditované osoby. Ke složení této zkoušky se stanovuje lhůta 24 měsíců od účinnosti novely zákona, do té doby je možné prokazovat odborné znalosti čestným prohlášením.
- 4. má zřízenu dozorčí radu s pravomocemi obdobnými dozorčí radě akciové společnosti, je-li společností s ručením omezeným.
- 5. má základní kapitál alespoň 20 mil. Kč. Nebankovní poskytovatel spotřebitelského úvěru je povinen po celou dobu své licencované existence udržovat vlastní kapitál alespoň ve výši odpovídající 5 % objemu poskytnutých a dosud nesplacených úvěrů. Poskytovatel tedy musí dodržovat kapitálovou přiměřenost ve výši 5%, což např. při vlastním kapitálu 20 mil. Kč znamená, že může poskytnout úvěry v maximální celkové výši 400 mil. Kč.
- 6. splňuje požadavky na výkon z hlediska řádného poskytování spotřebitelského úvěru a z hlediska dodržování povinností souvisejících s bojem proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu. Postupy a pravidla musí být přiměřená povaze, rozsahu a složitosti činností nebankovního poskytovatele spotřebitelského úvěru a musí zajišťovat řádné a plynulé poskytování spotřebitelského úvěru. To v praxi znamená, že poskytovatel úvěru bude muset vytvořit závaznou sadu vnitřních předpisů nejlépe spolu s etickým kodexem, které budou závazné nejen pro jeho pracovníky, ale i jeho zprostředkovatele a vázané zástupce.
- 7. má plán obchodní činnosti v oblasti poskytování spotřebitelských úvěrů podložený reálnými ekonomickými propočty. Tento obchodní plán by měl obsahovat popis společnosti, jí poskytovaných služeb a hlavně komplexní analýzu trhu a předpověď ekonomických výsledků společnosti na 3 následující účetní období. Tento plán bude následně zhodnocen ČNB a bude jedním z hlavních podkladů pro udělení licence. Obchodní plán a předvídané hospodářské výsledky nesmějí být založeny na výnosech v podobě sankcí za nesplácení poskytnutých úvěrů.
- 8. má připravený návrh pravidel jednání se zájemci o uzavření smlouvy o spotřebitelském úvěru splňující požadavky stanovené novelou zákona, který ČNB doloží. Těmito požadavky jsou odborná péče, čestné, transparentní jednání a zohledňující práva a zájmy spotřebitele. Poskytovatel při komunikaci se spotřebitelem, včetně propagačního sdělení, nesmí používat nejasné, nepravdivé, zavádějící nebo klamavé informace. Jakým způsobem bude ČNB tento požadavek kontrolovat v tuto chvíli zcela jasné není. Pravděpodobně se bude opět přihlížet kromě faktického vystupovaní společnosti navenek i k etickému kodexu a interním předpisům společnosti.
- 9. má průhledný a nezávadný původ finančních zdrojů. Podmínku průhledného a nezávadného původu finančních zdrojů musí splňovat i ovládající osoba žadatele. Žadatel o licenci musí být schopen zdokumentovat a ČNB doložit legálnost původ počátečního kapitálu a finančních zdrojů, které slouží k poskytování úvěrů.
- 10. uvede v žádosti o udělení licence údaje, dle kterých je možno žadatele identifikovat v příslušném registru a k žádosti přiloží všechny potřebné přílohy, které dokládají výše uvedené skutečnosti.
Mgr. Martin Souček
Advokátní kancelář JELÍNEK & Partneři s.r.o.
Pardubice - Dražkovice 181
533 33 Pardubice
Velké náměstí 1
500 03 Hradec Králové
Tel.: +420 466 310 691
Fax: +420 466 310 691
gsm: +420 724 794 986
e-mail: advokati@advokatijelinek.cz
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz