Podmínky provozování živnosti fyzickými osobami
Právo podnikat realizují fyzické osoby v praxi nejčastěji prostřednictvím provozování živnosti. K provozování živnosti je vyžadováno, aby osoba splňovala zákonem (živnostenský zákon) stanovené podmínky a aby byla živnost provozována na základě živnostenského listu popř. povolení k provozování živnosti tzv. koncese.
Živností je, slovy zákona, soustavná činnost provozovaná samostatně, vlastním jménem, na vlastní odpovědnost, za účelem dosažení zisku a za podmínek stanovených živnostenským zákonem. Ten vyžaduje, aby žadatel o vydání živnostenského listu popř. koncese a živnostník splňoval jak všeobecné tak zvláštní podmínky pro provozování živnosti.
Mezi všeobecné podmínky provozování živnosti patří dosažení věku 18 let, způsobilost k právním úkonům, bezúhonnost a předložení dokladu o tom, že fyzická osoba nemá vůči územním finančním orgánům státu daňové nedoplatky. Za bezúhonného se potom pro účely tohoto ustanovení nepovažuje ten, kdo byl pravomocně odsouzen pro trestný čin spáchaný úmyslně k nepodmíněnému trestu odnětí svobody v trvání alespoň jednoho roku nebo pro trestný čin spáchaný úmyslně, jehož skutková podstata souvisí s podnikáním a nebo pro trestný čin spáchaný z nedbalosti, jehož skutková podstata souvisí s předmětem podnikání, pokud se na něho nehledí, jako by nebyl odsouzen.
Zvláštní podmínky provozování živnosti, kterými jsou odborná nebo jiná způsobilost, musí být splněny v případě, že tak vyžaduje živnostenský zákon u jednotlivých živností nebo jiný právní předpis. Vyžadovaná odborná nebo jiná způsobilost se prokazují nejčastěji dokladem o absolvování příslušného studia, praxe apod. Jinak lze odbornou způsobilost prokázat dokladem vydaným podnikateli příslušným odborným orgánem v souladu se zvláštními předpisy.
Provozovat živnost na území České republiky není umožněno pouze českým občanům. Za stejných podmínek jako česká osoba může provozovat živnost i fyzická osoba s bydlištěm mimo území České republiky, pokud z nějakého právního předpisu nevyplývá opak. Zahraniční osoba dokládá svou bezúhonnost živnostenskému úřadu doklady vydanými státem, jehož je tato osoba občanem, jakož i státy, ve kterých se dlouhodobě (více než tři měsíce nepřetržitě) zdržovala v posledních třech letech. Tyto doklady však nesmí být starší 3 měsíců. Všechny doklady předkládané živnostenskému úřadu musí zahraniční osoba předložit včetně jejich ověřeného českého překladu. Pravost podpisů a otisku razítka na originálech předkládaných dokladů musí být ověřena.
Zahraniční fyzická osoba, která v zahraničí nepodniká a hodlá provozovat živnost na území České republiky, musí mít k tomuto účelu povolen pobyt na území České republiky, nejedná-li se o občana členského státu Evropské unie nebo státu, s nímž má Česká republika uzavřenu smlouvu, která toto omezení nepřipouští, nebo o občana České republiky, který nemá na území České republiky trvalý pobyt. Fyzická osoba, jíž bylo přiznáno postavení uprchlíka podle zvláštních předpisů, může provozovat živnost za stejných podmínek jako občan České republiky s bydlištěm na území České republiky.
Všeobecné i zvláštní podmínky musí u právnické osoby splňovat jeho odpovědný zástupce.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz