Podmínky rekvalifikace
Změna kvalifikace nebo-li rekvalifikace je nástrojem, který zlepšuje postavení zaměstnance na trhu práce a při splnění určitých zásad podstatně zvyšuje jeho šance na získání zaměstnaní. Rekvalifikace, respektive právo na ni vzniká v okamžiku, kdy úřad práce nezprostředkuje uchazeči o zaměstnání vhodné zaměstnání.
Rekvalifikace se provádí na základě písemné dohody, která je uzavírána mezi uchazečem o zaměstnání a úřadem práce, který tomuto uchazeči nabídl zabezpečení rekvalifikace. Při provádění rekvalifikace se přihlíží jednak k dosavadní kvalifikaci, dále také k osobním předpokladům, schopnostem a zdravotní způsobilosti. K rekvalifikaci se využívají vhodné formy teoretické a praktické přípravy jako příprava v učebním nebo studijním oboru s případnou úpravou teoretické a praktické přípravy, specializační kursy a krátkodobé formy středoškolského nebo vysokoškolského studia.
Písemná dohoda uzavíraná úřadem práce a uchazečem o zaměstnání obsahuje především obsah rekvalifikace, způsob a dobu jejího zabezpečení, podmínky hmotného zabezpečení po dobu rekvalifikace, místo konání rekvalifikace a způsob ověření získaných znalostí a dovedností, pracovní činnost, na kterou má být uchazeč o zaměstnání rekvalifikován a případně i další podmínky. Vyhláška č. 21/1991 Sb. , o bližších podmínkách zabezpečování rekvalifikace uchazečů o zaměstnání a zaměstnanců ve svém § 3 odst. 2 připouští možnost sjednání závazku, že uchazeč o zaměstnání, který bez vážných důvodů zanechá rekvalifikace nebo odmítne po jejím absolvování nastoupit do vhodného místa odpovídajícího nově získané kvalifikaci, uhradí úřadu práce náklady rekvalifikace až do výše 50%.
Úřadu práce je v souvislosti s rekvalifikací obligatorně stanovena povinnost, aby uchazeči o zaměstnání, který je vyslán na rekvalifikaci úřadem práce, bezplatně zabezpečoval potřebné ochranné pracovní prostředky. Fakultativně může úřad práce poskytnout úhradu výbavy potřebné k provádění rekvalifikace až do výše 1.000 Kč (například nutné školní potřeby a učebnice). Dále může úřad práce poskytnout za podmínek stanovených zákonem o cestovních náhradách stravné a nocležné a v přesně vymezených případech i náhradu cestovních výdajů. Úřad práce též může poskytnout uchazeči o zaměstnání náhradu ve výši pojištění pro případ úrazu jím sjednaného na dobu rekvalifikace.
Výše uvedená vyhláška vymezuje i případy, kdy může uchazeč o zaměstnání zanechat rekvalifikace. Jde o vážné zdravotní, osobní a rodinné důvody, přičemž za vážné osobní nebo rodinné důvody se považují důvody spočívající v nezbytné osobní péči o dítě ve věku do tří let, nebo dlouhodobě těžce zdravotně postižené dítě, které vyžaduje mimořádnou péči, pokud nebylo umístěno v ústavu pro takové děti nebo blízkou osobu, která je převážně nebo úplně bezmocná a nebyla umístěna v ústavu sociální péče nebo obdobném zařízení. Vážnými osobními nebo rodinnými důvody jsou také ty, které spočívají v docházce dětí do předškolního zařízení a povinné školní docházce dětí, místě výkonu a povaze zaměstnání druhého manžela a nástupu do zaměstnání nebo zahájení samostatné výdělečné činnosti.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz