Podněcování a schvalování trestného činu jako formy trestné součinnosti
Pachatelem trestného činu může být pouze jedna osoba, ale není vyloučeno, spíše je to obvyklé, že se na spáchání trestného činu podílí více osob. V takovém případě jde o trestnou součinnost, tedy o situaci, kdy se na trestném činu podílí více pachatelů nebo vedle pachatele i jiné osoby. V rámci trestné součinnosti rozlišujeme účastenství, kam lze zařadit spolupachatelství, organizátorství, návod a pomoc a jejichž úprava je provedena v obecné části trestního zákona v § 9 a 10.
Pachatelem trestného činu může být pouze jedna osoba, ale není vyloučeno, spíše je to obvyklé, že se na spáchání trestného činu podílí více osob. V takovém případě jde o trestnou součinnost, tedy o situaci, kdy se na trestném činu podílí více pachatelů nebo vedle pachatele i jiné osoby. V rámci trestné součinnosti rozlišujeme účastenství, kam lze zařadit spolupachatelství, organizátorství, návod a pomoc a jejichž úprava je provedena v obecné části trestního zákona v § 9 a 10. Vzhledem k tomu, že nebezpečnost účastenství pro společnost je vysoká, jsou jednotlivé formy účastenství postihovány podle stejné sazby, jako je postihován i pachatel trestného činu.
Ve své zvláštní části se zákoník práce speciálně zabývá některými formami trestné součinnost. Mezi tyto formy trestné součinnosti mimo jiné patří i podněcování a schvalování trestného činu. Tyto formy trestné součinnosti však nejsou obecnými formami účastenství. Jde o samostatné trestné činy, a proto jejich pachatel nemůže být totožný s osobou, která spáchala základní trestný čin. Z hlediska trestnosti je pachatel některé z forem trestné součinnosti nezávislý na pachateli hlavního trestného činu.
Podněcování je úmyslným trestným činem, který spáchá ten, kdo veřejně podněcuje k trestnému činu nebo veřejně podněcuje k hromadnému neplnění důležité povinnosti uložené podle zákona. Pachateli trestného činu podněcování hrozí trest odnětí svobody až na dvě léta. Pod pojem podněcování lze zahrnout jakýkoli projev, který je schopen u jiných vyvolat rozhodnutí spáchat nějaký trestný čin nebo úmyslně zanedbat takovou zákonnou povinnost, jejíž nedodržení je trestným činem.
I schvalováni trestného činu je trestným činem úmyslným a dopustí se jej ten, kdo veřejně schvaluje trestný čin či ten, kdo veřejně vychvaluje pro trestný čin jeho pachatele. Sankce za tento trestný čin je trest odnětí svobody až na jeden rok. Za trestný čin schvalování trestného činu bude potrestán i ten, kdo v úmyslu projevit s trestným činem souhlas pachatele nebo osobu jemu blízkou odmění nebo odškodní za trest, nebo na takovou odměnu nebo odškodnění sbírá. Na rozdíl od prvního případu, kdy zákon vyžaduje veřejné schvalování (trestný čin je spáchán veřejně, jestliže je spáchán obsahem tiskoviny nebo rozšiřovaného spisu, filmem, rozhlasem, televizí či jiným obdobně účinným způsobem nebo před více než dvěma osobami současně přítomnými) při sbírání podmínka veřejnosti stanovena není. Pod pojem sbírání zahrnujeme jak jednání, kdy pachatel sám peníze nebo věci sbírá, na sbírce se nějakým způsobem podílí, ale i jednání, kdy je pachatel organizátorem.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz