Pojem dohledu podle trestního zákona
Trestní zákon ve svém ustanovení § 26 upravuje institut podmíněného upuštění od potrestání s dohledem. Jde o institut, který se v trestním zákoně objevil na základě novely trestního zákona z roku 1997, a přinesl novou možnost, jak splnit účel trestu bez toho, aby byl vůbec trest pachateli, který byl uznán za vinného, uložen.
Trestní zákon ve svém ustanovení § 26 upravuje institut podmíněného upuštění od potrestání s dohledem. Jde o institut, který se v trestním zákoně objevil na základě novely trestního zákona z roku 1997, a přinesl novou možnost, jak splnit účel trestu bez toho, aby byl vůbec trest pachateli, který byl uznán za vinného, uložen. Poslední novela trestního zákona, jež vstupuje v účinnost 1. ledna 2002, přináší jakési doplnění tohoto institutu, a to tím, že podrobně vymezuje, co je míněno pojmem dohled.
Jen pro připomenutí lze říci, že podmíněné upuštění od potrestání s dohledem vychází z principu, že v některých případech je k nápravě pachatele dostačující ta skutečnost, že byl pachatel stíhán za spáchání trestného činu, uznán vinným a že mu hrozilo uložení trestu a jeho výkonu. Soud může podmíněně upustit od potrestání, považuje-li za potřebné po stanovenou dobu sledovat chování pachatele, a to za stejných podmínek, které jsou stanoveny pro podmíněné upuštění od potrestání. Lze tedy upustit od potrestání pachatele, který spáchal trestný čin menší nebezpečnosti pro společnost, jeho spáchání lituje a projevuje účinnou snahu po nápravě, a to jestliže vzhledem k povaze spáchaného činu a k dosavadnímu životu pachatele lze důvodně očekávat, že již projednání věci před soudem postačí k jeho nápravě.
Dohledem pro účely podmíněného upuštění od potrestání s dohledem se rozumí pravidelný osobní kontakt pachatele s úředníkem Probační a mediační služby, spolupráce při vytváření a realizaci probačního programu ve zkušební době a kontrola dodržování podmínek uložených pachateli soudem nebo vyplývajících ze zákona. Prováděním tohoto dohledu je pověřen probační úředník.
Hlavním účelem dohledu je samozřejmě zejména sledování a kontrola chování pachatele, čímž je zajišťována ochrana společnosti a snížení možnosti opakování trestné činnosti. Dále je účelem dohledu odborné vedení a pomoc pachateli s cílem zajistit, aby v budoucnosti vedl řádný život.
Trestní zákon samozřejmě v této souvislosti ukládá řadu povinností také pachateli, od jehož potrestání bylo upuštěno. Pachateli, kterému byl uložen dohled, je povinen spolupracovat s probačním úředníkem způsobem, který mu probační úředník stanoví na základě jeho probačního programu, dále je též povinen dostavovat se k probačnímu úředníkovi ve lhůtách, které mu budou tímto probačním úředníkem stanoveny a informovat svého probačního úředníka o svém pobytu, zaměstnání, dodržování soudem uložených přiměřených omezení nebo povinností a jiných důležitých okolnostech pro výkon dohledu určených probačním úředníkem. Pachatel je povinen i umožnit vstup probačního úředníka do obydlí, ve kterém se zdržuje.
Pokud se pachatel nechová v souladu s dohledem, tedy jestliže porušuje podmínky dohledu nebo přiměřená omezení či povinnosti, informuje o tom probační úřadník bez zbytečného odkladu předsedu senátu soudu, který dohled uložil. Jinak zpracuje probační úředník nejméně jednou za šest měsíců zprávu, v které informuje předsedu senátu soudu, který dohled uložil, o průběhu výkonu dohledu na pachatelem, o plnění přiměřených omezení a povinností a o jeho poměrech.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz