Postavení akcionáře v souvislosti s právem na informace a na rovné zacházení
S akcií je spojeno právo požadovat informace nezbytné pro výkon účasti akcionáře na valné hromadě. Společník má právo na řádné a včasné pozvání na valnou hromadu, není-li toto provedeno, je možno soudem prohlásit usnesení valné hromady za neplatné. Program valné hromady se uvádí na pozvánce, aby se s ním každý akcionář mohl předem seznámit.
Má-li se na valné hromadě jednat o změně stanov, projednávat účetní závěrka, projednávat zpráva o vztazích mezi propojenými osobami či jednat o fůzi společnosti, o jejím prodeji, nájmu atd. pak má akcionář právo, aby byly alespoň hlavní body uvedeny na pozvánce na valnou hromadu nebo na oznámení o jejím konání a zároveň, aby byly kompletní návrhy změn stanov, účetní závěrka atd. k nahlédnutí akcionáři na sídle společnosti jeden měsíc před konáním valné hromady. Akcionář má právo vyžádat si zaslání kopie návrhu stanov, a to na vlastní náklady a vlastní nebezpečí. Zároveň má každý akcionář právo požádat představenstvo, aby mu byla vydána kopie zápisu nebo jeho části za celou dobu existence společnosti. Pokud stanovy neurčí něco jiného, pak jdou náklady na účet akcionáře, který si tuto kopii vyžádal. Na valné hromadě má akcionář dále právo požadovat vysvětlení záležitostí, které se týkají společnosti, je-li to nutné k posouzení předmětu jednání valné hromady a záležitostí, které se týkají osob ovládaných společností.
Akcionář není oprávněn požadovat informace, které jsou nad tímto rámcem. Jestliže je přesto požaduje, záleží na představenstvu, zda mu tyto informace poskytne či nikoliv. Informace, která je podána ve vysvětlení musí být určitá a musí podávat dostatečný obraz o skutečnosti. Její podání však může být zčásti nebo zcela odmítnuto. Představenstvo společnosti musí danou informaci odmítnout v případě, že se jedná o informaci, která má požadovanou kvalitu, což znamená, že by její poskytnutí mohlo společnosti způsobit újmu nebo jde o důvěrnou informaci podle zvláštního právního předpisu, jde o utajovanou skutečnost nebo obchodní tajemství. Odmítne-li představenstvo poskytnout požadovanou informaci, může se akcionář obrátit na dozorčí radu, která rozhodnutí představenstva buď potvrdí anebo vyvrátí. Nesouhlasí-li akcionář s rozhodnutím dozorčí rady, může podat žalobu, na jejímž základě soud rozhodne, zda je společnost povinna informaci podat či nikoli. Není-li představenstvo přítomno na valné hromadě, musí být požadovaná informace podána bez ohledu na možnost způsobení újmy. V tomto případě, na základě § 194 odst. 5 zákona č. 513/1991 Sb. , obchodní zákoník, pak ti členové představenstva, kteří společnosti způsobili škodu tím, že porušili své právní povinnosti při výkonu působnosti představenstva, odpovídají za tuto škodu společně a nerozdílně.
Další povinnou informaci předepisuje § 192 odst. 2 obchodního zákoníku. Ten ukládá představenstvu, aby ve lhůtách, které jsou stanoveny ve stanovách společnosti, nejméně ale jednou za účetní období, předkládalo zprávu o podnikatelské činnosti společnosti a o stavu jejího majetku valné hromadě.
Akcionář má právo seznámit se s obsahem řádné, mimořádné, konsolidované, popřípadě mezitímní účetní závěrky, a to tak, že nejméně 30 dnů před konáním valné hromady se zašle akcionářům majícím akcie na jméno tato závěrka nebo vybrané údaje z ní s uvedením doby a místa, ve kterém je akcionářům k nahlédnutí. V případě akcií na majitele se způsobem stanoveným zákonem a stanovami pro svolání valné hromady spolu s uvedením místa a doby, ve kterém je k nahlédnutí účetní závěrka, uveřejní hlavní údaje této závěrky.
Starší úprava obchodního zákoníku určovala, že akcionáři měli stejná práva a povinnosti. Dnes se jedná o právo na rovné zacházení podle §155 odst. 7 obchodního zákoníku. V akciích, jako cenných papírech, jsou inkorporována práva. Stejný druh akcií je spojen se stejnými právy, není-li stanoveno v zákoně něco jiného. Se všemi akcionáři musí společnost zacházet za stejných podmínek. Vynutitelnost tohoto práva je však značně problematická. Při jeho porušení se akcionář může domáhat jako sankce náhrady vzniklé škody.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz