Postavení věřitelů v EU dále posílí
Je tomu již téměř rok, kdy bylo vydáno nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 805/2004, kterým se zavádí evropský exekuční titul pro nesporné pohledávky („Nařízení“). Nařízení má být dalším z nástrojů, který má přispět k posílení postavení věřitelů uplatňujících své nároky v jednotlivých členských státech EU.
Na rozdíl od již účinného Nařízení Rady (ES) č. 44/2001 o příslušnosti a uznávání a výkonu soudních rozhodnutí v občanských a obchodních věcech, které zavedlo obecný mechanismus pro uznávání a výkon soudních rozhodnutí, základní výhoda Nařízení spočívá v tom, že při postupu podle Nařízení nebude třeba jakékoli schvalování či uznávání podkladového rozhodnutí (exekučního titulu) soudem, který bude provádět exekuci. Toto by ve svém důsledku mělo vést ke značnému urychlení vykonávacího řízení. Nařízení však nebude bránit věřitelům v postupu podle stávající komunitární právní úpravy.
Nařízení bude možno aplikovat pouze v případech, kdy předmětem exekuce bude tzv. nesporný nárok věřitele. Nařízení definuje nesporný nárok věřitele jako nárok, který buď (i) dlužník v řízení před soudem aktivně uznal např. formě soudního smíru; nebo (ii) podle národní právní úpravy je chování dlužníka v soudním řízení spojeno s účinky uznání nároku věřitele (v České republice lze v této souvislosti hovořit o rozsudku pro uznání nebo o rozsudku pro zmeškání); nebo (iii) dlužník uznal nárok věřitele mimo soudní řízení a to v úřední listině (v České republice se bude jednat o notářský či exekutorský zápis se svolením k vykonatelnosti).
Rozhodnutí resp. úřední listiny obsahující nesporné nároky věřitele budou muset být opatřeny zvláštní doložkou, tzv. potvrzením evropského exekučního titulu, přičemž vzor této doložky je uveden v příloze Nařízení. Takové exekuční tituly pak bude možno vykonat v národních exekučních řízeních (s výjimkou Dánska) a to podle příslušné vnitrostátní právní úpravy daného členského státu EU.
Vzhledem k tomu, že Nařízení umožňuje vydat rozhodnutí, které může být vykonáno v jiném členském státě i bez přítomnosti dlužníka v příslušném soudním řízení (v České republice např. rozsudek pro zmeškání), zavádí Nařízení tzv. minimální normy pro řízení o nesporných nárocích věřitele. Ty mají mimo jiné zajistit, že dlužníkovi nebude odňato právo účasti na soudním řízení a bude mu tak umožněno efektivně bránit svá práva vůči věřiteli. Nařízení umožní dlužníkům, aby v případě porušení těchto minimálních norem pro řízení o nesporných nárocích věřitele mohli požádat o přezkoumání rozhodnutí (evropského exekučního titulu), které má být podkladem pro exekuci.
Účinnost Nařízení je stanovena na 21. října 2005 a tímto dnem počínaje bude přímo aplikovatelné na území České republiky. Věřitelům se tak opět rozšíří možnost, jak se domoci svých pohledávek vůči dlužníkům z jiných členských států EU.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz