Postoupení pohledávky - oznamovací povinnost
V případě, že někomu prodám svoji pohledávku za mým dlužníkem, kdo má ze zákona povinnost to dlužníkovi oznámit?
Z Vašeho dotazu plyne, že „prodáním“ pohledávky máte zřejmě na mysli její úplatné postoupení. Pohledávka se postupuje, tedy je převáděna na třetí osobu (ať již bezplatně či za úplatu), na základě písemné smlouvy o postoupení pohledávky uzavřené dle ustanovení § 524 a násl. občanského zákoníku (zák. č. 40/1964 Sb. ).
Vzhledem k tomu, že se k postoupení pohledávky nevyžaduje souhlas dlužníka (ten o postoupení pohledávky nemusí zprvu vůbec vědět), ukládá zákon účastníkům smlouvy o postoupení pohledávky ve vztahu k dlužníkovi oznamovací povinnost.
Občanský zákoník ukládá proto postupiteli (tedy dosavadnímu věřiteli dlužníka) povinnost postoupení pohledávky dlužníkovi bez zbytečného odkladu oznámit. Teprve v takovém případě se stává postoupení pohledávky vůči dlužníkovi účinným, což znamená, že od tohoto okamžiku je dlužník povinen svůj závazek splnit novému věřiteli, tedy tzv. postupníkovi. Oznámení může být učiněno písemně, ale i ústně, jeho formu totiž zákon nepředepisuje.
Pokud postupitel tuto notifikační povinnost nesplní, je třeba, aby postoupení pohledávky prokázal dlužníkovi postupník. Na rozdíl od postupitele, který dlužníkovi pouze postoupení pohledávky oznamuje bez toho, že by mu musel cokoliv prokazovat, u postupníka je třeba, aby postoupení pohledávky dlužníkovi prokázal. Prokázáním se rozumí předložení dlužníkovi písemné smlouvy o postoupení pohledávky.
Do doby, než je postoupení pohledávky dlužníkovi ze strany postupitele oznámeno nebo postupníkem prokázáno, je dlužník i nadále povinen plnit postupiteli jako původnímu dlužníkovi. Je proto především v zájmu postupníka např. smluvně zavázat postupitele k tomu, aby postoupení pohledávky oznámil co nejdříve po uzavření smlouvy o postoupení pohledávky dlužníkovi.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz