Poštovní známky a jejich trestněprávní ochrana
S poštovními známkami se ve svém životě setkal snad každý. Jejich právní úpravu je možno nalézt v zákoně č. 29/2000 Sb. , o poštovních službách, a to konkrétně v ustanovení § 35. Poštovní známky vydává Ministerstvo dopravy a spojů, které je v souladu se zákonem o zřízení ministerstev mimo jiné i ústředním orgánem státní správy ve věcech telekomunikací a pošt.
S poštovními známkami se ve svém životě setkal snad každý. Jejich právní úpravu je možno nalézt v zákoně č. 29/2000 Sb. , o poštovních službách, a to konkrétně v ustanovení § 35. Poštovní známky vydává Ministerstvo dopravy a spojů, které je v souladu se zákonem o zřízení ministerstev mimo jiné i ústředním orgánem státní správy ve věcech telekomunikací a pošt. Ministerstvo dopravy a spojů stanoví také dobu platnosti vydané poštovní známky. Vydání, počátek a konec platnosti poštovní známky je Ministerstvo dopravy a spojů povinno zveřejnit v Poštovním věstníku.
Ministerstvo dopravy a spojů při vydávání známek přihlíží k potřebám držitele poštovní licence. Důvodem je zřejmě především fakt, že náklady na vydávání poštovních známek je povinen hradit držitel poštovní licence. Držiteli poštovní licence zákon o poštovních službách také přiznává výhradní právo uvádět poštovní známky do oběhu.
Základním důvodem pro vydávání poštovních známek je jejich použití jako dokladu o úhradě ceny poštovní služby poskytované držitelem poštovní licence, a proto jich k tomuto účelu samozřejmě může být použito, pokud z poštovních podmínek provozovatele nevyplývá něco jiného.
Držiteli poštovní známky je přiznáno právo, které souvisí s ukončením platnosti poštovní známky. Držitel poštovní známky, jejíž platnost byla ukončena, má právo, aby ten, kdo poštovní známku uvedl do oběhu, mu ji vyměnil za platnou, nebo aby ji od něho zpětně odkoupil. Je však nutné upozornit, že toto právo se promlčuje uplynutím jednoho roku ode dne ukončení poštovní známky.
Poštovním známkám ve svých ustanoveních věnuje pozornost i trestní zákon, který jim poskytuje ochranu před paděláním (tedy před výrobou napodobenin) a pozměňováním (například před nezákonnou úpravou platných poštovních známek tak, aby připomínaly známky vyšší nominální hodnoty, nebo úpravou již použitých poštovních známek tak, aby vypadaly jako známky nepoužité či úpravou poštovních známek vzatých z oběhu tak, aby vypadaly jako známky platné apod.). Ochrana se však poskytuje pouze tuzemským poštovním známkám a nikoli cizím.
Trestným je v souladu s dikcí trestního zákona jednak ten, kdo padělá nebo pozmění poštovní známky v úmyslu způsobit jinému škodu nebo opatřit sobě nebo jinému neoprávněný prospěch a dále také ten, kdo takové známky úmyslně uvádí do oběhu nebo jich užije jako pravých.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz