Použití rizik Objednatele podle Pod-článku 17.3 Červené a Žluté knihy FIDIC
Smluvní podmínky pro výstavbu pozemních a inženýrských staveb projektovaných objednatelem z roku 1999 (dále jen „CONS“) představují celosvětově nejpoužívanější smluvní podmínky ke smlouvám o dílo pro realizaci velkých stavebních projektů. Jejich hlavním principem je jasné rozdělení povinností a rizik, které ze stavebního projektu vyplývají. Zhotoviteli je stanovena především povinnost zhotovit Dílo[1] v souladu se Smlouvou a Objednateli povinnost za realizaci Díla zaplatit. Konkrétní rizika Objednatele pak vyjmenovává Pod-článek 17.3 CONS.
V českém stavebním prostředí však často dochází k mylným interpretacím, kdy nastávají okolnosti spadající pod tato rizika a kdy je tím pádem Zhotovitel oprávněn k uplatnění svých souvisejících nároků.Tento článek proto představuje stručný návod pro správnou aplikaci Pod‑článku 17.3 CONS. Závěry tohoto článku mohou být zároveň použity i v případě Smluvních podmínek pro dodávku technologických zařízení a projektování-výstavbu z roku 1999 (Yellow Book), neboť ty obsahují shodnou úpravu daného institutu jako CONS.
Úvodem je třeba poznamenat, že v mnoha případech dochází ke změně CONS pomocí zvláštních podmínek, čímž je současně nezřídka zasahováno do předem stanoveného rozdělení rizik Stran. Takové změny jsou však v rozporu se 3. zlatou zásadou FIDIC.[2] V tomto článku budeme proto vycházet z původního znění CONS bez jakýchkoli dalších úprav. Pro správnou aplikaci závěrů tohoto článku tak bude vždy nutné vzít v úvahu změny provedené zvláštními podmínkami konkrétní smlouvy.
Samotný Pod-článek 17.3 CONS v sobě zahrnuje pouze vyjmenování jednotlivých rizik Objednatele, nad kterými Zhotovitel nemůže mít kontrolu. Jedná se například o riziko války, vzpoury nebo nepokojů v Zemi, či projektování jakékoli části Díla Personálem objednatele. Obecně se jedná o rizika, jež nebývají kryta povinným pojištěním Zhotovitele.[3] Samotné důsledky těchto rizik Objednatele uvádí Pod-článek 17.4 CONS, přičemž oba tyto Pod-články na sebe vzájemně odkazují a představují výjimku z obecného pravidla, že Zhotovitel odpovídá za Dílo, Věci určené pro dílo a Dokumenty zhotovitele před dokončením a převzetím Díla.[4]
Pokud tedy dojde v důsledku rizika uvedeného v Pod-článku 17.3 CONS ke ztrátě nebo škodě na Díle, Věcech určených pro dílo nebo Dokumentech zhotovitele musí Zhotovitel napravit tuto ztrátu nebo škodu v míře požadované Správcem stavby. Pro správné použití Pod-článku 17.3 CONS je tak třeba definovat dva základní pojmy. Jednak co je myšleno ztrátou či škodou a dále na čem může tato škoda či ztráta vzniknout.
Ztrátu či škodu můžeme charakterizovat jako újmu na jmění, tedy snížení hodnoty konkrétní věci.[5] Ve stavebnictví bude takovou škodu představovat například poškození či zničení již provedených konstrukcí nebo snížení jejich hodnoty v důsledku opotřebení.
Tato škoda se pak může týkat přímo Díla ve smyslu Pod-článku 1.1.5.8 CONS, Věcí určených pro dílo ve smyslu Pod-článku 1.1.5.2 CONS nebo Dokumentů zhotovitele ve smyslu Pod‑článku 1.1.6.1 CONS. Jedná se o značně extenzivní okruh možných objektů škody, neboť pod tyto pojmy je nutné zahrnout také Vybavení zhotovitele, jako jsou stroje nebo dopravní prostředky a Materiály, jež mají tvořit budoucí Stavbu. Tyto předměty se pak z podstaty věci ani nemusejí nacházet v prostoru Staveniště. Můžeme tak uzavřít, že pro účely použití rizik Pod-článku 17.3 CONS může dojít ke škodě či ztrátě na jakékoli věci, kterou Zhotovitel zamýšlí použít při realizaci Díla.
Nároky Zhotovitele v důsledku rizik Objednatele uvedených v Pod-článku 17.3 CONS jsou však limitovány. Zhotovitel je v takovém případě podle Pod-článku 17.4 CONS oprávněn pouze k náhradě Nákladů a prodloužení smluvních lhůt výstavby vzniklých v důsledku nápravy ztráty či škody způsobené rizikem Objednatele. Jinými slovy Objednatel není odpovědný za všechny následky událostí uvedených v Pod-článku 17.3 CONS, ale pouze za náhradu nápravy ztráty nebo škody, kterou Zhotovitel musí provést.[6] Své nároky pak musí Zhotovitel uplatnit prostřednictvím claimu v souladu s Pod-článkem 20.1 CONS. Současně ovšem použití Pod‑článku 17.4 CONS nelimituje oprávnění Zhotovitele k použití Pod-článku 19.4 CONS, upravující důsledky Vyšší moci.[7]
Aby mohl Zhotovitel uplatnit jakýkoli nárok v důsledku rizik Objednatele uvedených v Pod‑článku 17.3 CONS, je nutné, aby došlo ke ztrátě či škodě na Díle, Věcech určených pro dílo nebo Dokumentech zhotovitele. Zhotovitel je však v souladu s Pod-článkem 17.4 CONS oprávněn pouze k náhradě svých Nákladů na odstranění takové ztráty či škody a souvisejícímu prodloužení smluvních lhůt výstavby. Tyto své nároky musí Zhotovitel uplatnit prostřednictvím claimu podle Pod-článku 17.4 ve spojení s Pod-článkem 20.1 CONS.
JUDr. Václav Holický,
konzultant senior - právník
Pujmanové 1753/10a
140 00 Praha 4
e-mail: holicky@cmanagement.cz
[1] Pojmy uvedené s velkým písmem odpovídají definicím těchto pojmů uvedených v CONS 1999.
[2] MADI, Husni a kol. The FIDIC Golden Principles. International Federation of Consulting Enginners (FIDIC), 2017, s. 9.
[3] JAEGER, Axel-Volkmar a Götz-Sebastian HÖK. FIDIC-A Guide for Practitioners. Berlin: Springer, 2010, s. 345.
[4] BAKER, Ellis et al. FIDIC Contracts: Law and Practice. Abingdon: Routledge, 2009, s. 344.
[6] BOOEN, Peter L. The FIDIC Contracts Guide. The Fédération Internationale des Ingénieurs-Conseils (FIDIC), 2000, s. 274.
[7] KLEE, Lukáš a Roman TUREK. Smluvní podmínky FIDIC: komentář k obecným podmínkám: smluvní podmínky pro výstavbu, smluvní podmínky pro dodávku technologických zařízení a projektování-výstavbu. Česká Asociace konzultačních Inženýrů, 2017, s. 149.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz