Povinnost aktualizovat znalecký posudek ve vyvlastňovacím řízení
Vyvlastňovací řízení přináší mnoho právních otázek, na které judikatura zatím neposkytla odpověď. Jednou z nich je i problematika platnosti znaleckého posudku a povinnost jeho aktualizace v průběhu vyvlastňovacího řízení.
Na úvod je třeba říct, že platnost znaleckého posudku není právními předpisy omezena. Výjimku nepředstavuje ani § 3b odst. 4 liniového zákona[1], který pouze upravuje dobu použitelnosti znaleckého posudku vyvlastnitele pro účely vyvlastnění staveb strategické infrastruktury. V takovém případě je znalecký posudek možné použít nejen pro stanovení kupní ceny v rámci zaslání návrhu smlouvy při postupu před vyvlastněním, ale po stanovenou dobu i pro určení výše náhrady za vyvlastnění.
Povinnost aktualizovat znalecký posudek
V právních předpisech není výslovně stanovena ani povinnost aktualizovat znalecký posudek v průběhu vyvlastňovacího řízení. V praxi se však stává, že vyvlastňovací úřady předkladatele znaleckého posudku k jeho aktualizaci vyzývají – obzvlášť v případech, kdy řízení trvá již delší dobu. Nepostupují přitom zcela bez zákonného podkladu. Povinnost aktualizovat znalecký posudek vyplývá z § 10 odst. 4 zákona o vyvlastnění[2].
Dle § 10 odst. 4 zákona o vyvlastnění platí, že pokud se náhrada za vyvlastnění stanoví na základě ocenění, resp. znaleckého posudku, ocenění musí být provedeno podle oceňovacího předpisu účinného v době rozhodování o vyvlastnění. Z toho vyplývá, že pokud se oceňovací předpisy změnily od doby vyhotovení znaleckého posudku, je nezbytné tento posudek aktualizovat, aby na jeho základě byla určena náhrada za vyvlastnění v souladu s novelizovanými oceňovacími předpisy.
Povinnost aktualizovat znalecký posudek při změně oceňovacích předpisů potvrzuje též důvodová zpráva k jedné z novel zákona o vyvlastnění. Důvodová zpráva[3] uvádí, že pro zákonnost a správnost rozhodnutí o náhradě za vyvlastnění je podstatné, aby byl znalecký posudek zpracován podle oceňovacího předpisu účinného kde dni rozhodnutí o vyvlastnění. Stáří znaleckého posudku, na jehož základě byla náhrada stanovena, však relevantní není.
Vzhledem k častým změnám oceňovacích předpisů a průměrné délce trvání běžného vyvlastňovacího řízení je pravděpodobné, že většina předkladatelů znaleckých posudků se povinnosti aktualizace nevyhne.
Dodatek nebo nový posudek?
S povinností aktualizovat znalecký posudek při změně oceňovacích předpisů však vyvstává další otázka, a to, jakým způsobem by měl být předložený znalecký posudek aktualizován. V úvahu připadají dvě možnosti – vyhotovit pouze dodatek ke stávajícímu posudku, nebo vypracovat zcela nový posudek. Právní předpisy způsob aktualizace nestanoví a volba tak závisí primárně na požadavcích konkrétního vyvlastňovacího úřadu s přihlédnutím ke konkrétním okolnostem. Pokud způsob nestanoví ani vyvlastňovací úřad, zůstává volba na předkladateli posudku.
V praxi jsou akceptovány obě možnosti, jak aktualizace formou dodatku k původnímu znaleckému posudku, tak i předložení zcela nového znaleckého posudku. Záleží na konkrétních okolnostech v dané věci. Platí však nepsané pravidlo, že pokud určená cena zůstává stejná i po novelizaci oceňovacích předpisů, obvykle postačí pouze dodatek s potvrzením, že závěry původního znaleckého posudku jsou i nadále platné ke dni aktualizace. Pokud se však původně určená cena změní, pro přehlednost bude často vhodnější vypracovat nový znalecký posudek.
Předložení nového znaleckého posudku v průběhu vyvlastňovacího řízení nebrání koncentrace řízení dle § 22 zákona o vyvlastnění, protože ta se vztahuje pouze k samotnému vyvlastnění, nikoliv k náhradě za něj. V otázkách náhrady za vyvlastnění platí zásada jednotnosti správního řízení dle § 36 odst. 1 správního řádu.[4] Pro vyloučení jakýchkoliv pochybností však v případě zpracování nového znaleckého posudku doporučujeme v jeho úvodu připomenout, že se jedná o aktualizaci původního posudku.
Závěr
Ve vyvlastňovacím řízení je třeba věnovat pozornost častým novelizacím oceňovacích předpisů. Se změnou použitého oceňovacího předpisu se totiž pojí povinnost aktualizovat znalecký posudek předložený v rámci vyvlastňovacího řízení. Dodatek postačí v případech, kdy se původně určená cena nemění; v opačném případě je vhodnější zpracovat posudek nový.
Mgr. Bc. Hana Treutlerová
Advokátka
Mgr. Tereza Žůrková
Advokátní koncipientka
Aegis Law, advokátní kancelář, s.r.o.
Jungmannova 26/15
110 00 Praha 1
Tel: +420 777 577 562
Email: office@aegislaw.cz
[2] Viz zákon č. 184/2006 Sb. , o odnětí nebo omezení vlastnického práva k pozemku nebo ke stavbě (zákon o vyvlastnění).
[4] Viz rozsudek Krajského soudu v Hradci Králové ze dne 27. 9. 2023, č. j. 30 A 72/2023-48.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz