Povinnost dlužníka sestavit dle zákona o konkursu a vyrovnání seznam majetku a závazků
V zákoně o konkursu a vyrovnání (zákon č. 328/1991 Sb. ) je hned na několika místech uložena dlužníkovi povinnost sestavit seznam svého majetku (tj. movitých i nemovitých věcí, pohledávek, jakož i jiných práv a penězi ocenitelných hodnot a závazků, např. ochranných známek). Třebaže zákon blíže nestanoví, k jakému dni má být seznam majetku a závazku dlužníkem vypracován, z logiky věci spíše plyne, že by se tak mělo stát ke dni jeho odevzdání konkursnímu soudu.
Je-li dlužníkem právnická osoba, plní za dlužníka povinnost sestavit seznam jeho majetku a závazků zejména jeho statutární orgán, resp. osoby, které jsou jeho členy. Ocitne-li se dlužník – právnická osoba v likvidaci, sestavuje za dlužníka tento seznam namísto statutárního orgánu jeho likvidátor.
Povinnost sestavit seznam majetku a závazků je dlužníkovi uložena v obou fázích konkursního řízení, tedy jak před prohlášením konkursu na jeho majetek, tak i po jeho případném prohlášení. Seznam je tak třeba pro účely konkursního řízení vypracovat hned dvakrát.
V první fázi konkursního řízení je hlavním účelem povinnosti sestavit seznam majetku a závazků poskytnout konkursnímu soudu dostatečné podklady k rozhodnutí o návrhu na prohlášení konkursu na majetek dlužníka. Předmětná povinnost je uložena dlužníkovi např. v ustanovení § 4 odst. 3 zákona o konkursu a vyrovnání. Dle tohoto ustanovení podává-li dlužník tzv. samodlužnický návrh (tj. návrh na prohlášení konkursu na svůj vlastní majetek), musí k tomuto návrhu připojit seznam svého majetku a závazků spolu s uvedením svých dlužníků, věřitelů a jejich adres Předložený seznam majetku a závazků musí dlužník podepsat a výslovně o něm prohlásit, že je správný a úplný.
Stejnou povinnost má dlužník v případě, podá-li návrh na prohlášení konkursu některý z jeho věřitelů. Jakmile soud dlužníku návrh na prohlášení konkursu doručí, zpravidla jej zároveň vyzve ke splnění této povinnosti ve lhůtě, kterou mu k tomu určí. Tato lhůta začíná běžet dnem doručení výzvy dlužníkovi a nesmí být kratší než 15 dnů. Do jejího skončení musí dlužník seznam nejen vypracovat, ale i soudu odevzdat.
Povinnosti sestavit seznam majetku a závazků se statutární orgán dlužníka nebo jeho členové (případně likvidátor, je-li dlužník - právnická osoba v likvidaci) nemohou zprostit ani tehdy, odstoupí-li ze své funkce nebo se jí vzdají v posledních dvou měsících před podáním návrhu na prohlášení konkursu, případně kdykoliv po jeho podání. Zákonodárce tímto opatřením směřuje vůči snahám statutárního orgánu dlužníka či jeho členů, kteří ve snaze zprostit se odpovědnosti za nepříznivý hospodářský výsledek podnikatelských aktivit dlužníka „na poslední chvíli“ na svoji funkci rezignují. Cíl, který byl těmito opatřeními sledován, však zůstal zčásti nenaplněn. Ukončí-li totiž statutární orgán či jeho člen svoji působnost ve společnosti jiným způsobem než zákon předvídá, povinnosti sestavit seznam majetků a závazků společnosti se vyhne.
Povinnost sestavit seznam majetku a závazků s uvedením svých dlužníků, věřitelů a jejich adres ukládá zákon dlužníku i v druhé fázi konkursního řízení, tedy po prohlášení konkursu na jeho majetek. Zde již ovšem neslouží k rozhodnutí soudu o prohlášení konkursu, nýbrž hraje důležitou roli pro zjištění majetku spadajícího do konkursní podstaty.
Dle ustanovení § 17 zákona o konkursu a vyrovnání je úpadce (takto se označuje dlužník v druhé fázi konkursního řízení) povinen sestavit a odevzdat správci seznam svého majetku a závazků s uvedením svých dlužníků, věřitelů i jejich adres nejpozději do 30 dnů od prohlášení konkursu. Předložený seznam majetku a závazků musí úpadce podepsat a výslovně o něm prohlásit, že je správný a úplný. Vedle toho je úpadce povinen odevzdat správci své účetnictví i všechny jiné potřebné doklady a poskytnout mu nutná vysvětlení. I zde plní za dlužníka – právnickou osobu tyto povinnosti zejména jeho statutární orgán nebo osoby, které jsou jeho členy, případně likvidátor. Ani tentokrát se uvedené osoby nemohou své povinnosti zprostit tím, že ze své funkce odstoupí nebo se jí vzdají v posledních dvou měsících před podáním návrhu na prohlášení konkursu anebo po podání tohoto návrhu.
Ke splnění povinnosti dle § 17 zákona o konkursu a vyrovnání soud ani správce konkursní podstaty úpadce nevyzývá. Úpadce je tak povinen sestavit seznam majetku a závazků automaticky. Pokud této své povinnosti nedostojí, nařídí mu soud usnesením doručeným do vlastních rukou, aby je splnil ve lhůtě soudem určené. Je-li dlužníkem právnická osoba, doručí soud toto usnesení i statutárnímu orgánu úpadce nebo kterémukoliv z jeho členů, případně likvidátorovi (je-li dlužník - právnická osoba v likvidaci). Usnesení se doručuje i těm z uvedených osob, které ze své funkce odstoupí nebo se jí vzdají v posledních dvou měsících před podáním návrhu na prohlášení konkursu anebo po podání tohoto návrhu. V usnesení soud zároveň dané osoby poučí o tom, že nesplnění povinnosti sestavit seznam majetku a závazků úpadce, popř. uvedení nepravdivých nebo hrubě zkreslených údajů v tomto seznamu může vyústit v jejich trestněprávní odpovědnost. Úpadce nebo výše uvedené osoby může za účelem splnění povinností ke zjištění podstaty předvolat soud též k výslechu.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz