Práce přes čas
Sjedná-li nyní zaměstnavatel se zaměstnancem v pracovní smlouvě výši mzdy s dovětkem, že ve mzdě je zohledněna případná práce přesčas, avšak zároveň neuvede maximální možný limit prací přesčas, je takovéto smluvní ujednání platné?
Dle § 5 odst. 1 zák. č. 116/1992 Sb., o mzdě, odměně za pracovní pohotovost a o průměrném výdělku, za dobu práce přesčas přísluší zaměstnanci mzda, na kterou mu vznikl za tuto dobu nárok, (dále jen "dosažená mzda") a příplatek nejméně ve výši 25 % průměrného výdělku, pokud se zaměstnavatel se zaměstnancem nedohodli na poskytnutí náhradního volna v rozsahu práce konané přesčas místo příplatku. Neposkytne-li zaměstnavatel zaměstnanci náhradní volno do konce třetího kalendářního měsíce po výkonu práce přesčas nebo v jinak dohodnuté době, přísluší zaměstnanci k dosažené mzdě příplatek podle věty první.
Dle § 5 odst. 2 zákona č. 116/1992 Sb. pokud byla mzda sjednána v kolektivní nebo v pracovní smlouvě již s přihlédnutím k případné práci přesčas, příplatek ani náhradní volno nepřísluší. V kolektivní nebo v pracovní smlouvě lze sjednat mzdu již s přihlédnutím k případné práci přesčas, je-li současně sjednán v rámci stanoveného limitu práce přesčas nejvyšší rozsah práce přesčas, kterou může zaměstnavatel zaměstnanci nařídit.
Z výše uvedeného mám za to, že pouhé ujednání o tom, že ve mzdě je zohledněna případná práce přesčas nezakládá žádné právní účinky a smlouva je v této své části (viz § 242 odst. 3 zákoníku práce) absolutně neplatná pro rozpor se zákonem, neboť v ní není v souladu s § 5 odst. 2 zák. č. 1/1992 Sb. současně sjednán v rámci stanoveného limitu práce přesčas nejvyšší rozsah práce přesčas, kterou může zaměstnavatel zaměstnanci nařídit.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz