Pracovní právo - zbytečné lékařské prohlídky
Jedním z hlavních předvolebních taháků dnešních vládních stran, byl příslib, že dojde ke zjednodušení nejenom podnikatelského prostředí, ale i lidského života jako takového. Mám zde jeden tip, který by pomohl nejen všem, kteří chodí a budou chodit do práce, ale i jejich zaměstnavatelům.
Přímo k věci - mám jako právník silnou námitku, že před každým uzavřením pracovní smlouvy, a to i včetně smlouvy na dobu určitou, musí úplně každý nový zaměstnanec povinně absolvovat vstupní lékařskou prohlídku. Koneckonců ta není samozřejmě zadarmo – obvykle stojí mezi 300–600 Kč. V Praze údajně ještě více.
Mimo ztráty finanční, je zde i obrovská celková celospolečenská újma časová.
Člověk měnící práci kvůli formální desetiminutové (někdy v praxi i kratší) prohlídce, prosedí několik hodin zbytečně v čekárně, kde je často ještě navíc podroben zvýšenému riziku, že „chytne“ nějaké jiné onemocnění. Někdy se zapomíná, že citované povinné prohlídky zbytečně zatěžují nejen lékaře a zdravotní sestry a nové zaměstnance, ale i ostatní (většinou opravdu nemocné) pacienty a pacientky. Zákonitě tito potom musí déle čekat, než je lékař přijme a vyléčí je.
Chápu, že je taková prohlídka nutná při určitých nebezpečnějších povoláních či fyzicky namáhavějších pracích (jako je např.: horník, řidič autobusu, taxikář či městský strážník), ale proč ho autoritativně byrokraticky chtít pokaždé i u zaměstnanců, kteří nikterak nebezpečné zaměstnání nevykonávají?
Ergo kladívko, k čemu je dobré, že například sekretářky, úřednice-úředníci, recepční, ajťáci a další desetitisíce administrativních pracovníků musí obligatorně absolvovat vstupní zaměstnaneckou prohlídku? A to třeba i několikrát ročně, pokud mění častěji své zaměstnání?
Doplňme, že osoba, která se nepodrobí vstupní lékařské prohlídce, se považuje dle zákona za zdravotně nezpůsobilou k výkonu práce. Argument, že je tyto prohlídky odradí od fluktuace je úsměvný.
A hlavně, kdo někdy na takové vstupní prohlídce v posledních dvaceti letech byl, ví, jak většinou reálně probíhají. V lepším případě Vám tam akorát změří tlak a doporučí Vám, že máte přestat kouřit, nedávno toto doporučila přetížená praktička kamarádovi, který je celoživotní nekuřák. V případě horším, Vám jen sestra ve dveřích, samozřejmě po zaplacení příslušného poplatku, potvrdí papíry ve dveřích.
Podtrženo a sečteno – myšlenku zrušení povinných lékařských prohlídek u osob, jež vykonávají málo nebezpečná povolání nutno pokládat za užitečnou. Samozřejmě by tento institut mohl zůstat v rovině dobrovolné, tedy pokud zaměstnavatel trvá na prohlídce, nechť ji zaměstnanci nařídí a proplatí. Ale dnešní stav, kdy jsou povinné i v případě, že je zaměstnavatel a tím méně zaměstnanec chce a potřebuje, mi přijde vážně podivný.
JUDr. Petr Kolman, Ph.D.,
VŠ pedagog, člen rozkladové komise ÚOOÚ
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz