Učinkování dětí v reklamě
Zákaz se vztahuje na každé dítě mladší 15 let anebo navštěvující školu a netýká se jen účinkování v reklamě, ale jakékoliv uměleckou, kulturní, sportovní a reklamní činnost pro právnickou nebo fyzickou osobu.
Zákaz se vztahuje na každé dítě mladší 15 let anebo navštěvující školu a netýká se jen účinkování v reklamě, ale jakékoliv uměleckou, kulturní, sportovní a reklamní činnost pro právnickou nebo fyzickou osobu.
Novela zákoníku práce (zákon č. 436/2004 Sb. ), jež nabyla účinnosti 1. října 2004, změnila pravidla pro převádění a proplácení dovolené na zotavenou. Při čerpání, převádění a proplácení dovolené (poskytování náhrady mzdy za nevyčerpanou dovolenou) se nově posuzuje odlišně situace, jde-li o dovolenou v základní výměře 4 týdnů, a jinak situace…
Pracovněprávní předpisy nezakazují zaměstnávání manželů nebo příbuzných v jednom podniku či na jednom pracovišti, a to ani v postavení nadřízeného a podřízeného. Někdy je právě vhodné, aby u jednoho zaměstnavatele pracovali oba manželé, a to společně na témže pracovišti, ve stejném provozu, ba dokonce i ve vztahu nadřízenosti a podřízenosti, např.
Parlament schválil počátkem letošního roku novelu zákoníku práce, která do našeho právního řádu transponovala požadavek evropských směrnic na rovné zacházení v pracovněprávních vztazích. Detailní úprava zákazu přímé i nepřímé diskriminace a posílení soudní ochrany zaměstnanců při porušení tohoto zákazu nabyla účinnosti 1. března…
Co se dle právního řádu vlastně rozumí pracovním posudkem?
Podle ustanovení § 60 odst. 1 se za pracovní posudek pokládají veškeré písemnosti týkající se hodnocení práce zaměstnance, jeho kvalifikace, schopností a dalších skutečností, které - a to je podstatné - mají vztah k výkonu práce.
Zdá se, že otázka, zda zaměstnavatel může monitorovat elektronickou poštu svých zaměstnanců, se zejména v poslední době stává mediálně velmi populárním tématem. Motivy tohoto monitorování jsou většinou dvojí –zaměstnavatel chce jednak zabránit šíření e-mailů s nevhodným obsahem, které mohou vrhnout špatné světlo na jeho pověst, protože e-mailová…
Jaké změny tyto novely přinesou ? V první řadě dojde ke změně právní úpravy dovolené. Nadále už zásadně nebude možné proplácet zaměstnanci nevyčerpanou dovolenou, kterou nevyčerpá ani do konce následujícího kalendářního roku. Smyslem úpravy je motivovat zaměstnance, aby dovolenou včas a řádně čerpali, neboť dovolená má primárně sloužit k…
V souvislosti s přistoupením České republiky do Evropské unie byl několikrát novelizován i zákoník práce. Tzv. velkou harmonizační novelou účinnou od 1. 1. 2001 byla do tohoto zákona doplněno mj. též ustanovení § 249 a násl. o převodu zaměstnanců jakožto ustanovení implementujících směrnici č. 77/187/EEC (nyní konsolidovanou jako 2001/23/EC)…
Zaměstnavatel je povinen poskytovat zaměstnancům za vykonanou práci mzdu. V podniku, kde nic není, však ani zaměstnanec nebere… Neuspokojené mzdové nároky může uplatnit u úřadu práce zaměstnanec, který má sjednán se zaměstnavatelem pracovní poměr nebo dohodu o pracovní činnosti, anebo tento pracovně-právní vztah ukončil v době šesti měsíců před…
Zaměstnavatel je povinen zajistit bezpečnou úschovu svršků a osobních předmětů, které zaměstnanci nosí do zaměstnání, jakož i obvyklých dopravních prostředků, pokud jich zaměstnanci používají k cestě do zaměstnání a zpět. (§ 145 zákoníku práce) Proto také zaměstnavatel odpovídá za škodu na věcech, které u něj zaměstnanec odložil při plnění…
Novela zákoníku práce, jež nabývá účinnosti 1. října 2004, mění pravidla pro převádění a proplácení dovolené. Náhradu mzdy (ve výši průměrného výdělku) za 4 týdny nevyčerpané dovolené je zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnanci pouze v případě skončení pracovního poměru. Náhradu mzdy za tu část nevyčerpané dovolené, která přesahuje 4 týdny, je…
Vláda schválila v únoru t.r. věcný záměr zákona o nemocenském pojištění
předložený Ministerstvem práce a sociálních věcí. Nyní vláda schválila základní
parametry nového zákona o nemocenském pojištění. Vládní kabinet rozhodl, že
Kontrola týkající se pracovněprávních vztahů je v České republice roztříštěna.
Tento fakt zužuje odborný rámec kontroly. Kontrola dodržování povinností, které
vyplývají z pracovněprávních předpisů a státní odborný dozor nad bezpečností práce
a technických zařízení a nad dodržováním stanovených pracovních podmínek jsou
neodůvodněně…
Zákoník práce od března konečně přispěl k zamezení zneužívání opakovaných pracovních poměrů na dobu neurčitou jejich řetězením. Dělo se tak řadu let ze strany některých sobecky myslících zaměstnavatelů na úkor zaměstnanců jako hospodářsky slabší smluvní strany. O to více rozčarování nad státní zákonodárnou politikou přináší nedávný akt Senátu…
Je dobré zmínit, že legislativa na úseku zaměstnanosti klade na zaměstnavatele další požadavky přesahující rámec soukromého pracovního práva. Zmíněné požadavky opírají svou existenci o „společenskou poptávku“ po realizaci práva na zaměstnání. Zákony na úseku zaměstnanosti buď zaměstnavatelům přímo ukládají určité povinnosti nebo zakotvují…
Zjistí-li orgán kontroly porušení povinností, jejichž dodržování je oprávněn kontrolovat, je zaměstnanec orgánu kontroly pověřený provedením kontroly povinen vyžadovat na zaměstnavateli odstranění zjištěných nedostatků ve lhůtě k tomu určené a od zaměstnavatele je oprávněn vyžadovat si písemné podání zprávy o přijatých…
Nicméně nepřímo k podpoře zaměstnanosti na území předmětné obce (města) vybízí v ustanov.§ 2 z.č 128/2000 Sb. , kde se mj. stanoví, že obec pečuje o všestranný rozvoj svého území a o potřeby svých občanů. A právo na zaměstnání za takovouto oprávněnou potřebu jistě nutno pokládat. K této interpretaci napomáhá i zákon č 1/1991 Sb. který v ustanovení…
Za diskriminaci se nepovažují případy, kdy to stanoví expressis verbis zákon o zaměstnanosti nebo zvláštní právní předpis nebo je pro to věcný důvod spočívající v povaze zaměstnání, které by měl občan vykonávat, a který je pro výkon tohoto zaměstnání nezbytný. Právo občana na zaměstnání se zabezpečuje především jeho pracovním …
Jedním z aspektů práva na spravedlivý proces je právo na řádné odůvodnění soudního rozhodnutí. To zahrnuje povinnost vypořádat se se všemi námitkami účastníků majícími vztah k...
Pokud odvolací soud odmítne odvolání stěžovatele z důvodu nedoplnění blanketního odvolání, které ovšem stěžovatel včas v soudem stanovené lhůtě doplnil, avšak do spisu...
Při aplikaci restitučních zákonů nelze postupovat restriktivně formalisticky, ale vždy s ohledem na konkrétní okolnosti - majetek kláštera byl zabrán německou okupační mocí, která...
Primárním cílem restitučního zákonodárství je navrátit původně protiprávně odňaté pozemky původním vlastníkům či jejich právním nástupcům. V konkrétním případě je třeba...
Rozhodne-li soud prvního stupně o něčem, o čem žalobce nezahájil řízení a co tedy vůbec nenavrhoval, a nejde-li ani o výjimku, kdy smí rozhodnout nad návrh či o něčem jiném, než je...
Vítejte na internetovém serveru epravo.cz. Jsme zdroj informací jak pro laiky, tak i pro právníky profesionály. Zaregistrujte se u nás a získejte zdarma řadu výhod.
Protože si vážíme Vašeho zájmu, dostanete k registraci dárek v podobě unikátního online kurzu Základy práce s AI. Tento kurz vás vybaví znalostmi a nástroji potřebnými k tomu, aby AI nebyla jen dalším trendem, ale spolehlivým partnerem ve vaší praxi. Připravte se objevit potenciál AI a zjistit, jak může obohatit vaši kariéru.
Registrace je zdarma, k ničemu Vás nezavazuje a získáte každodenní přehled o novinkách ve světě práva.
Vypadá to, že jste si něco zapomněli v košíku. Dokončete prosím objednávku ještě před odchodem.