Povinnosti zaměstnavatele při pracovních úrazech, nemocech z povolání – evidence pracovních úrazů, nemocí z povolání
V případě, že dojde na pracovišti k pracovnímu úrazu anebo smrtelnému pracovnímu úrazu stanovuje zákoník práce zaměstnavateli mimo jiné i tzv. evidenční povinnost. Zakotvení evidenční povinnosti pro pracovní úrazy je důležité zejména z důvodu prevence rizika a předcházení pracovních úrazů a nemocí z povolání.
V případě, že dojde na pracovišti k pracovnímu úrazu anebo smrtelnému pracovnímu úrazu stanovuje zákoník práce zaměstnavateli mimo jiné i tzv. evidenční povinnost. Zakotvení evidenční povinnosti pro pracovní úrazy je důležité zejména z důvodu prevence rizika a předcházení pracovních úrazů a nemocí z povolání. Jde zejména o povinnost zaměstnavatele vyšetřit příčiny a okolnosti vzniku pracovního úrazu za účasti zaměstnance, pokud to zdravotní stav zaměstnance dovoluje, a za účasti příslušného odborového orgánu nebo zástupce pro oblast bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a bez vážných důvodů neměnit stav na místě úrazu. Evidence pracovních úrazů a nemocí z povolání je důležitá také zejména s ohledem na zjištění odpovědnosti za škodu způsobenou pracovním úrazem, a proto by mělo být v zájmu každého zaměstnavatele striktně dodržovat povinnosti stanovené zákoníkem práce v §133c a v nařízení vlády č. 494/2001 Sb. , ze dne 14. listopadu 2001, kterým se stanoví způsob evidence, hlášení a zasílání záznamu o úrazu, vzor záznamu o úrazu a okruh orgánů a institucí, kterým se ohlašuje pracovní úraz a zasílá záznam o úrazu a jež provádí ustanovení zákoníku práce.
Zaměstnavatel vyhotovuje záznamy a vede dokumentaci o všech pracovních úrazech, jejichž následkem došlo:
a) ke zranění zaměstnance s pracovní neschopností delší než tři kalendářní dny, nebo
b) k úmrtí zaměstnance.
Jedno vyhotovení záznamu o úrazu předá zaměstnavatel postiženému zaměstnanci a v případě smrtelného pracovního úrazu jeho rodinným příslušníkům. Zaměstnavatel vede v knize úrazů evidenci o všech pracovních úrazech, i když jimi nebyla způsobena pracovní neschopnost nebo byla způsobena pracovní neschopnost nepřesahující tři kalendářní dny. Zaměstnavatel vede evidenci zaměstnanců, u nichž byla uznána nemoc z povolání, která vznikla na pracovištích zaměstnavatele, a zajistí odstraňování takových pracovních podmínek, které vyvolávají ohrožení nemocí z povolání nebo nemoci z povolání. Pro účely hlášení úrazu je smrtelným pracovním úrazem takové poškození zdraví, které způsobilo smrt po úrazu nebo na jehož následky zaměstnanec zemřel nejpozději do 1 roku.
Zaměstnavatel ohlásí pracovní úraz bez zbytečného odkladu:
a)státnímu zástupci nebo územně příslušnému útvaru Policie České republiky, nasvědčují-li zjištěné skutečnosti tomu, že v souvislosti s pracovním úrazem byl spáchán trestný čin,
b) příslušnému odborovému orgánu nebo zástupci zaměstnanců pro oblast bezpečnosti a ochrany zdraví při práci,
c) zaměstnavateli, který zaměstnance k práci u něho vyslal,
d)organizační jednotce příslušné pojišťovny, u které je zaměstnavatel pojištěn pro případ své odpovědnosti za škodu při pracovním úrazu,
e) příslušnému inspektorátu bezpečnosti práce, došlo-li k úrazu na pracovišti, stavbách a při činnostech, které podléhají jeho dozoru, nebo příslušnému obvodnímu báňskému úřadu, podléhá-li činnost, pracoviště nebo technické zařízení vrchnímu dozoru podle zvláštního zákona, vyžaduje-li poškození zdraví hospitalizaci zaměstnance delší než 5 dní.
Zaměstnavatel ohlásí smrtelný pracovní úraz bez zbytečného odkladu:
a) územně příslušnému útvaru Policie České republiky,
b) příslušnému odborovému orgánu nebo zástupci zaměstnanců pro oblast bezpečnosti a ochrany zdraví při práci,
c) zaměstnavateli, který zaměstnance k práci u něho vyslal,
d) příslušnému inspektorátu bezpečnosti práce, došlo-li k úrazu na pracovišti, stavbách a při činnostech, které podléhají jeho dozoru, nebo příslušnému obvodnímu báňskému úřadu, podléhá-li činnost, pracoviště nebo technické zařízení vrchnímu dozoru podle zvláštního zákona,
e) příslušné zdravotní pojišťovně,
f) organizační jednotce příslušné pojišťovny, u které je zaměstnavatel pojištěn pro případ své odpovědnosti za škodu při pracovním úrazu.
Zaměstnavatel zašle záznamy o pracovních úrazech za uplynulý kalendářní měsíc nejpozději do pátého dne následujícího měsíce:
a) příslušnému inspektorátu bezpečnosti práce, došlo-li k úrazu na pracovišti, stavbách a při činnostech, které podléhají jeho dozoru, nebo příslušnému obvodnímu báňskému úřadu, podléhá-li činnost, pracoviště nebo technické zařízení vrchnímu dozoru podle zvláštního zákona,
b) příslušné zdravotní pojišťovně.
V případě smrtelného pracovního úrazu zašle zaměstnavatel záznam o úrazu nejpozději do 5 pracovních dnů po jeho ohlášení:
a) územně příslušnému útvaru Policie České republiky,
b) příslušnému inspektorátu bezpečnosti práce, došlo-li k úrazu na pracovišti, stavbách a při činnostech, které podléhají jeho dozoru, nebo příslušnému obvodnímu báňskému úřadu, podléhá-li činnost, pracoviště nebo technické zařízení vrchnímu dozoru podle zvláštního zákona,
c) příslušné zdravotní pojišťovně.
Povinnost zaměstnavatele vést evidenci zaměstnanců, u nichž byl zjištěna nemoc z povolání, která vznikla na pracovištích zaměstnavatele slouží k tomu, aby zaměstnavatel přijímal opatření k odstranění pracovních podmínek, které vyvolávají ohrožení nemocí z povolání nebo nemoc z povolání. Na rozdíl od pracovních úrazů zde zaměstnavatel nemá žádnou ohlašovací povinnost.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz