Práva a povinnosti fyzických a právnických osob při krizových situacích
Zákon č. 240/2000 Sb. , o krizovém řízení , jenž vstoupil v účinnost dne 1.1.2001, stanoví působnost a pravomoc státních orgánů a orgánů územních samosprávných celků a práva a povinnosti právnických a fyzických osob při přípravě na krizové situace, které nesouvisejí se zajišťováním obrany České republiky před vnějším napadením, a při jejich řešení.
Nejen orgány státní správy a samosprávy jsou povinny plnit úkoly k přípravě na krizové situace a úkoly v krizové situaci, ale také jednotlivé subjekty soukromého práva jsou některé tyto povinnosti plnit. Právnické osoby a podnikající fyzické osoby jsou zejména povinny na výzvu příslušného orgánu krizového řízení podílet se na zpracování krizových plánů. V případě, že jde o právnické osoby nebo podnikající fyzické osoby, které zajišťují plnění opatření vyplývajících z krizového plánu, jsou tyto osoby dále povinny zpracovávat plány krizové připravenosti; plánem krizové připravenosti se pro účely tohoto zákona rozumí plán, ve kterém je upravena příprava příslušné právnické osoby nebo podnikající fyzické osoby k řešení krizových situací. Právnické osoby a podnikající fyzické osoby jsou dále povinny poskytnout věcné prostředky potřebné k řešení krizové situace na výzvu oprávněného orgánu krizového řízení. Při ohrožení života, zdraví nebo hrozí-li škody velkého rozsahu na majetku nebo životním prostředí, jsou tyto osoby povinny splnit úkoly, které jdou nad rámec opatření uvedených v krizových plánech, pokud jim tyto úkoly uloží hejtman kraje, přednosta okresního úřadu nebo orgány obce.
Zákon dále stanovuje povinnost každého, kdo provozuje hromadné informační prostředky včetně televizního a rozhlasového vysílání, aby bez náhrady nákladů na základě žádosti orgánů krizového řízení neprodleně a bez úpravy obsahu a smyslu uveřejnil informace o vyhlášení krizových stavů a nařízených krizových opatřeních při krizových stavech.
Fyzická osoba pobývající na území České republiky má zejména právo na nezbytné informace o připravovaných krizových opatřeních k ochraně jejího života, zdraví a majetku. Fyzická osoba je v době krizového stavu povinna uposlechnout výzvy oprávněných orgánů krizového řízení k zaevidování na stanoveném místě z důvodu uložení pracovní povinnosti nebo pracovní výpomoci, hlásit přechodnou změnu svého pobytu v obci, v jejímž správním území bude pobývat, pokud jí tato povinnost vyplyne z krizových opatření nařízených orgánem krizového řízení, strpět omezení vyplývající z krizových opatření stanovených v době krizového stavu, vykonávat uloženou pracovní povinnost nebo pracovní výpomoc a je také povinna poskytnout požadované věcné prostředky. Odmítnou plnění výše uvedených povinností, může fyzická osoba odmítnout, pokud by jejich plněním ohrozila život nebo zdraví vlastní nebo jiných osob anebo pokud jsou povinnosti jí ukládané v rozporu se zákonem.
Obsah, rozsah a místo prací v rámci pracovní povinnosti v době nouzového stavu a stavu ohrožení státu podle krizového zákona stanoví fyzické osobě okresní úřad pracovním příkazem. Pracovní příkaz obsahuje zejména osobní údaje fyzické osoby, den a místo nástupu pracovní povinnosti, druh práce, předpokládanou délku plnění povinnosti, poučení a označení orgánu, který pracovní příkaz vydal. Pracovní výpomoc v době krizového stavu fyzické osobě ukládá okresní úřad nebo obec, které po ukončení této povinnosti vydají fyzické osobě potvrzení.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz