Práva neprovdané matky podle § 95 zákona o rodině
Životní situace neprovdané matky zpravidla není nejlehčí, zvlášť v okamžiku, kdy otec dítěte se o matku ani o dítě nezajímá a nepodporuje ji. Skutečnost, že zákonodárce pamatuje i na takové obtížné situace v životě ženy se odráží v ustanovení § 95 zákona o rodině.
Životní situace neprovdané matky zpravidla není nejlehčí, zvlášť v okamžiku, kdy otec dítěte se o matku ani o dítě nezajímá a nepodporuje ji. Skutečnost, že zákonodárce pamatuje i na takové obtížné situace v životě ženy se odráží v ustanovení § 95 zákona o rodině. Toto ustanovení upravuje problematiku příspěvku na výživu a úhradu některých nákladů neprovdané matce. Je zřejmé, že toto ustanovení směřuje proti otci dítěte, za kterého není matka provdána, který tyto povinnosti neplní dobrovolně.Zmíněné ustanovení zákona o rodině stanoví otci dítěte, za kterého není matka provdána dvě povinnosti, respektive přiznává matce dítěte právo na příspěvek na přiměřenou výživu po dobu dvou let a dále právo na úhradu nákladů spojených s těhotenstvím a slehnutím.
V případě příspěvku na přiměřenou výživu zákon sice hovoří o lhůtě dvou let, avšak nestanoví její počátek. Je tedy na soudu, aby s ohledem na konkrétní případ stanovil počátek lhůty, ale také délku poskytování výživného otcem dítěte s tím, že maximální délka je, jak již bylo výše uvedeno, dva roky. Přiměřený příspěvek na výživu by měl soud individuálně určit tak, aby byly zajištěny všechny odůvodněné potřeby matky dítěte.
Pod pojem náklady spojené s těhotenstvím a slehnutím se běžně řadí náklady na těhotenské šaty, obuv, zvláštní léky, náklady na pobyt v nemocnici a lékařský zákrok apod. Pod tento termín však nelze podřadit náklady, které matce vznikly při pořizování výbavičky dítěte, kočárku, postýlky, sedačky atd.
Návrh na zahájení řízení k přiznání příspěvku na výživu a úhradu některých nákladů neprovdané matce může podat matka, jejíž těhotenství skončilo porodem. Zákonem je stanovena tříletá promlčecí lhůta, která běží ode dne slehnutí.
Zákon o rodině připouští i možnost, aby soud na návrh těhotné ženy k zajištění její přiměřené výživy po dobu dvou let, k zajištění úhrady nákladů spojených s těhotenstvím a slehnutím a dále na výživné pro dítě po dobu, po kterou by zaměstnankyni podle zákoníku práce náležela mateřská dovolená, uložil tomu, jehož otcovství je pravděpodobné, aby potřebnou částku poskytnul předem. Je zapotřebí zdůraznit, že návrh na zahájení tohoto řízení může podat žena nejpozději do porodu dítěte.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz