Pravidla řízení společností potřebují modernizaci, tvrdí Komise
Evropská komise ustanovila expertní pracovní skupinu, jež má spolupůsobit při vytváření nové evropské úpravy správy a řízení společností (tzv. corporate governance) a při modernizaci práva obchodních společností. Její práce bude se vší pravděpodobností zahrnovat i u nás aktuální téma uveřejňování odměn členů orgánů společností.
Když byla na počátku roku 2002 uveřejněna rozsáhlá komparativní studie zabývající se pravidly správy a řízení společností v členských státech EU, mohlo se zdát, že další integrace bude v této oblasti obtížná. Studie totiž odmítla snahy o vytváření jednotného kodexu správy a řízení společností, když tuto práci mohou lépe obstarat samy integrující se kapitálové trhy, a naopak doporučila, aby Evropská unie soustředila své harmonizační snahy spíše do oblasti odstraňování právních bariér týkajících se zejména informovanosti akcionářů o úrovni správy a řízení společností, ale i otázek zapojování akcionářů do přeshraničního hlasování na valných hromadách akciových společností.
Mimo jiné i s ohledem na doporučení uvedené studie pak Evropská komise v květnu 2003 přijala akční plán týkající se modernizace práva obchodních společností a správy a řízení společností v Evropské unii. Evropská komise se tak rozhodla pro integrovaný přístup k řešení této problematiky, když napříště se současně s otázkami harmonizace pravidel správy a řízení společností má řešit i problematika modernizace práva obchodních společností.
Aktivity Evropské komise se v této souvislosti soustředí především na přípravu změn směrnic v oblasti účetnictví, zejména pokud jde o uveřejňování výroku o řízení a správě společnosti, kolektivní odpovědnost členů orgánů společností, uveřejňování určitých ujednání, která nejsou zohledněna v účetní závěrce a transakce se spřízněnými osobami. Další činnost v oblasti práva obchodních společností se týká přípravy směrnice o právech akcionářů (zahrnující i právo na informace o odměňování členů orgánů společností) a směrnice o přeshraničních fúzích.
V souvislosti s výše uvedenými aktivitami bylo také v říjnu loňského roku založeno patnáctičlenné evropské fórum pro dobré řízení společností (European Forum for Corporate Governance). Jeho úkolem má být zejména zkoumání nejlepšího postupu pro konvergenci pravidel řízení a správy společností v Evropě. Konečně 28. dubna 2005 byla vytvořena dvacetičlenná expertní poradní skupina odpovědná za modernizaci práva obchodních společností. Skupina se skládá z předních nevládních odborníků působících s různým profesním zaměřením (zástupci emitentů, investorů, zaměstnanců, akademičtí odborníci apod.). Z českých odborníků byl za člena poradní skupiny Evropskou komisí vybrán Ing. Vratislav Kulhánek, předseda dozorčí rady společnosti Škoda Auto a.s.
Výše uvedené naznačuje, že na rozdíl od dosavadní převládající praxe v ČR (výjimkou je především Komise pro cenné papíry) jsou navrhované principy legislativních změn v Evropské unii podrobeny široké diskusi ze strany subjektů, jichž se má navrhovaná úprava týkat. I když v současnosti nelze zcela předvídat výsledek práce expertů nově vytvořené poradní skupiny, bylo by nadmíru vhodné, kdyby se české orgány vytvářející nové právní předpisy inspirovaly otevřeností procesu přípravy nové legislativy Evropské unie.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz