Právní aspekty veřejné produkce II.
Před více než rokem jsem na tomto portálu rozebíral otázku autorských poplatků a medializované kauzy hudby hrající v obchodě s jízdními koly.[1] Od té doby byl v otázce poplatků poměrně dlouhou dobu klid před bouří, který byl v nedávné době opět rozvířen několika plánovanými kroky Ochranného svazu autorského (OSA), který zastupuje práva tuzemských i zahraničních autorů a jejich dědiců.
Je obecně známé, že Ochranný svaz autorský a další kolektivní správci vybírají poplatky nejen za reálnou proběhlou řádně ohlášenou hudební produkci, kde zaznívají písně zastupovaných ale i nezastupovaných autorů, ale vybírá i plošný poplatek za datové médium. To v praxi znamená, že k ceně prázdných CD, DVD a flashdisků je přičtená určitá částka, například u flashdisků to je 1,50 Kč za každý 1 GB paměti.[3] Tato částka by měla do jisté míry "odškodnit" umělce za to, že na tomto médiu jeho budoucí vlastník může potenciálně ukládat například hudební alba, která nebyla řádně zakoupena.
Proti tomuto principu se samozřejmě vzedmula vlna odporu, neboť tato paměťová média mohou být samozřejmě z vůle jejich vlastníků využívána jakkoliv, včetně například umístění vlastních fotografií či ponechání média zcela prázdného. Přesto je potřeba poplatek vždy zaplatit, s velkou mírou nadsázky tak lze říci, že zde dochází k porušení zásady presumpce neviny, neboť se existencí poplatku na kupujícího paměťového média hledí jako na toho, kdo na něj hodlá umisťovat nelegální obsah.
Ochranný svaz autorský za tyto poplatky "za prázdná média" v roce 2015 získal přes 72 000 000 Kč a je pravděpodobné, že vzhledem k jeho plánovaným krokům se částka do budoucna výrazně zvýší. Čím to bude způsobeno? Je plánováno, že do budoucna budou tyto poplatky vztaženy nejenom na výše uvedená média, ale i na mobilní telefony, neboť ty vzhledem ke své (často poměrně rozsáhlé) paměti také umožňují nahrát různý multimediální obsah. Opět nebude rozlišováno, jestli se jedná o například vlastní fotografie z dovolené či nelegálně stažený hudební obsah.
Zákonodárci se snaží tento chvílemi nevyvážený stav reflektovat a napravovat aspoň některé zjevné nedostatky současné úpravy, příkladem budiž současná novela autorského zákona ukrytá ve sněmovním tisku č. 694,[4] která upravuje tzv. folklórní produkci. Ta již byla vyjmutá ze související poplatkové povinnosti, nicméně v praxi bohužel docházelo a stále dochází k situacím, kdy přesto zaplatí a to i přes to, že veřejně prezentují pouze hudební výtvory lidové tvořivosti, u kterých není znám jejich autor a které se v dané lokalitě tradují z generace na generaci.[5] To by mělo vést k tomu, že tato hudba bude bezpečně chráněna od poplatků.
Absurdita výše uvedených poplatků je vidět například v tom, že pokud zohledníme existenci placených služeb na streamování a podcasting hudby (jako je například aplikace Spotify, se svými více než 100 000 000 uživateli k roku 2016), tak platí kupující paměťového média vlastně ten samý poplatek dvakrát - jednou v rámci svého předplatného této služby (v jejímž rámci je momentálně dostupných více než 30 000 000 písní, tedy je vysoce pravděpodobné, že její uživatel nebude shánět písně nelegálně jiným způsobem) a podruhé v rámci poplatku za médium, což není žádoucí stav.
Bude zajímavé sledovat budoucí vývoj zejména ve výše nastíněné oblasti plateb za prázdná datová úložiště, zda se další úpravy vydají cestou zpřísňování, například díky nastíněnému poplatku při nákupu mobilního telefonu, či naopak upouštěním od této nepříjemné a pro mnohé neadekvátní povinnosti.
Mgr. Jan Metelka,
advokátní koncipient
----------------------------
[1] Dostupné na www, k dispozici >>> zde.
[2] Dostupné na www, k dispozici >>> zde.
[3] Což může u vysokokapacitních médií dosahovat poměrně významné částky v poměru ke kupní ceně takového disku
[4] Dostupné na www, k dispozici >>> zde.
[5] Ad důvodová zpráva ke sněmovnímu tisku 694
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz