Právní styk s cizinou – vydání do ciziny
Ve vydávacím řízení, které je upraveno v § 379 a násl. zákona č. 141/1961 Sb. , trestní řád, se rozhoduje o vydání pachatele za účelem trestního stíhání nebo výkonu trestu z České republiky do ciziny. I do těchto ustanovení významně zasáhla poslední velká novela trestního řádu účinná od 1.1.2002.
Prvním krokem ve vydávacím řízení je předběžné šetření, které provádí státní zástupce a to buď na základě žádosti cizího státu o vydání, které státnímu zástupci zašle Ministerstvo spravedlnosti nebo nejvyšší státní zástupce nebo v případě, že se dozvěděl o trestném činu, pro který by cizí stát mohl žádat o vydání. V předběžném šetření se zjišťuje, zda-li jsou tu podmínky pro vydání, zejména jestli jde o čin, který je trestný podle práva obou států, jestli je vydání ohledně tohoto trestného činu přípustné, jestli jeho trestnost nezanikla a zda-li nejde o občana České republiky. Státní zástupce je povinen provést výslech takové osoby a seznámit ji s obsahem žádosti o vydání. Pokud tato osoba uvede okolnosti vyvracející podezření a nabízí o nich důkazy, které je možno bez průtahů provést, pak se provedou v rámci předběžného šetření.
Novela vyřešila některé problémy týkající se vazby vydávané osoby. Podle platné úpravy může státní zástupce nebo na jeho příkaz policejní orgán, je –li dán důvod vazby, zadržet osobu, o jejíž vydání jde. V případě že státní zástupce na podkladě dalšího šetření nenařídí propuštění takové osoby ze zadržení, je povinen ji nejpozději do 48 hodin od zadržení odevzdat krajskému soudu s návrhem na vzetí do vazby. Při zadržení se jinak postupuje podle § 76 odst. 3 a 6 trestního řádu.obdobně. Novela tedy jen potvrdila analogii, která se v praxi užívala i při předchozí právní úpravě.
Poté, co je skončeno předběžné šetření, rozhoduje o věci ve veřejném zasedání a na návrh státního zástupce krajský soud, v jehož obvodu má osoba, o jejíž vydání jde, pobyt nebo byla přistižena. Krajský soud rozhodne, zda-li je vydání přípustné. Rozhodne-li, že vydání není přípustné, a osoba, o jejíž vydání jde, je ve vazbě, je zároveň povinen rozhodnout o jejím propuštění. Po nabytí právní moci rozhodnutí předloží předseda senátu krajského soudu věc Ministerstvu spravedlnosti. Jestliže má ministr spravedlnosti pochybnosti o správnosti rozhodnutí soudu, je podle ustanovení § 380 odst. 3 trestního řádu oprávněn předložit věc Nejvyššímu soudu k přezkoumání. Vydání do ciziny povoluje ministr spravedlnosti, ale pouze za podmínky, že krajský soud nebo Nejvyšší soud rozhodly, že vydání je přípustné.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz