Právní úprava tzv. prémiové SMS
V poslední době se v marketingových akcích objevují tzv. prémiové SMS, kdy účastník akce se musí registrovat či zaslat odpověď SMS zprávou, která je zpoplatněna více než běžným tarifem. Provoz hry tak do určité míry generuje výnos a tím činí reklamní akci levnější. Jak se na tyto akce dívá zákon ?
Využití tzv. prémiových SMS není v zákoně nijak výslovně upraveno, stejně jako tomu není výslovně nijak upraveno v EU ani ve většině evropských zemí. Faktem ale je, že zákon o loteriích definuje velké, opravdové loterie tím, že je při nich od účastníků vyžadován vklad, jehož návratnost se nezaručuje. A právě za takový vklad by mohl být výnos z prémiové SMS považován, čímž by se obyčejná reklamní akce rázem právně změnila ve velkou loterii, k jejímuž uspořádání (kromě množství dalších povinností) je zapotřebí povolení Ministerstva financí.
Dlužno říci, že stejnou hranici mezi reklamní akce a opravdové loterie navrhuje také dosud nechválený návrh evropské direktivy o sales promotion, který definuje „promotional games“ jako „temporary offer to participate in a game, in which the winner is designated by any element of chance and the exclusive purpose of which is to encourage the sale of goods or services; this does not include gambling activities which involve wagering a stake with monetary value, including premium rates of postage or telecommunication, such as lotteries and betting transactions“.
Na druhou stranu, běžná praxe minulých let a dokonce i některá stanoviska Ministerstva financí ke konkrétním akcím nepovažovala prémiové SMS za překročení zákona. Přístup Ministerstva se ovšem (aniž by změnil zákon) nyní posunul: MF totiž vydalo nové „Stanovisko k pořádání soutěží o ceny pomocí SMS“, ve kterém k četným dotazům ve věci možnosti provozování soutěží o ceny pomocí SMS podává toto stanovisko: „Pokud účastník hry zasílá odpověď na soutěžní otázku zveřejněnou v tisku ve stanoveném tvaru SMS zprávy za speciální tarif, je třeba považovat tuto skutečnost za zaplacení vkladu, jehož návratnost se podle § 1 odst. 1 zákona č. 202/1990 Sb. , o loteriích a jiných podobných hrách, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon“) nezaručuje. Je-li výherce navíc vybírán na základě principu vyhrává každá x – tá správná odpověď, je naplněn i další znak charakterizující hry, k jejichž provozování je třeba povolení podle zákona, neboť o výhře nebo prohře rozhoduje náhoda, resp. náhodný výběr výherce. Ministerstvo financí však v souladu s § 43 odst. 7 zákona nepovoluje provozování her po SMS, neboť tento způsob provozování nesplňuje všechny podmínky zákona, zejména zákaz účasti na hře osoby mladší 18 let. Provozování těchto her tak odporuje zákonu č. 202/1990 Sb. , o loteriích a jiných podobných hrách.“
Určitá formulační nezřetelnost tohoto stanoviska je komplikována faktem, že MF nemá přirozeně žádnou pravomoc vykládat zákon. Proto by, soudím, bylo namístě využít stávající práce na novelizaci zákona a rozumně upřesnit i otázku prémiových SMS přímo v zákoně.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz