Právo na víkend - týden v české justici očima šéfredaktora
Nejvyšší odškodné za zdraví poškozené v nemocnici? Zatím dvacet pět milionů korun | Příliš mnoho nejasností okolo nového zákona o realitním zprostředkování | Matzner: Kontroluje vás zaměstnavatel kamerami a čte vaše e-maily? Může tím porušovat zákon | Evropská nejvyšší žalobkyně Laura Kövesi jednala se zástupci české justice | Ústavní soudci dočasně nedostávají nové případy. Všechny vyřizuje Pavel Šámal | Čína umožňuje rychlý vývoj umělé inteligence, ale bez záruky pro pacienty, říká Dubanská
Vážení čtenáři,
přinášíme Vám pravidelný přehled událostí ve světě práva za uplynulý týden.
Přeji Vám hezký víkend
Mgr. Miroslav Chochola, LL.M., MBA
EPRAVO.CZ
Římskoprávní influencer. Dostalíkovy hlášky oslovily tisíce studentů práv
Docent Petr Dostalík je mezi studenty označován za římskoprávního influencera. Stránka na sociální síti, již sledují tisíce studentů, byla inspirací pro vydání knihy, která vzpruží kdejakou právní knihovničku.
Ústavní soudci dočasně nedostávají nové případy. Všechny vyřizuje Pavel Šámal
Jmenování Pavla Šámala (66) ústavním soudcem je pro advokáty, kteří v těchto dnech dokončují práce na ústavní stížnosti, příležitostí k taktizování. Odesláním stížnosti o týden či dva později totiž mohou ovlivnit, aby ji jako soudce zpravodaj nevyřizoval Pavel Šámal, a nehlasovali o ní ani soudci Josef Fiala a Jan Filip, kteří s ním zasedají v jednom senátu.
legalTV.cz: Vězeň nás stojí třicetkrát více, než kolik za vězení zaplatí, říká Tejc
Kolik stojí výkon trestu? Kdo to platí? Fungují elektronické náramky a domácí vězení, jako alternativa výkonu trestu? Proč se vracejí recidivisté zpět do vězení? Co by to mohlo změnit? Dozvíte se v rozhovoru legalTV.cz. Hosty jsou Jeroným Tejc, náměstek ministryně spravedlnosti a Simon Michailidis, náměstek generálního ředitele Vězeňské služby České republiky.
Čína umožňuje rychlý vývoj umělé inteligence, ale bez záruky pro pacienty, říká Dubanská
Umělá inteligence pomáhá zachraňovat životy. Co když robot selže? „Postih se pak uplatní i vůči vývojáři,“ říká v rozhovoru pro LN advokátka Barbora Dubanská.
Příliš mnoho nejasností okolo nového zákona o realitním zprostředkování
Text zákona č. 39/2020 Sb. , o realitním zprostředkování, vyvolal už po předložení jeho návrhu řadu debat a kontroverze různého druhu přitahuje i jeho schválená verze.
Rwandská genocida byla efektivnější než nacistická a hrozí znovu, říká soudce Fremr
Místopředseda Mezinárodního trestního soudu Robert Fremr v minulosti soudil některé případy rwandské genocidy. K té došlo v roce 1994, kdy během tohoto běsnění zemřelo za 100 dnů na 800 tisíc lidí. „Stěžejními pachateli genocidy byli Hutuové, ale ani Tutsiové neměli úplně čisté ruce. Jejich činy se na mezinárodní úrovni nikdy nezačaly stíhat, asi tři řešila rwandská justice, ale padly tam velmi mírné tresty. Nelze vyloučit, že to někteří Hutuové vnímají jako nespravedlnost a myslí na odplatu,“ říká Robert Fremr v druhé části rozhovoru, který INFO.CZ poskytl u příležitosti ocenění Právník roku v oblasti trestního práva.
Ve Vrchní, prchni! má pravdu advokát, hosté nemůžou platit dvakrát, říká Petr Liška
Docent Petr Liška učí své studenty na Právnické fakultě Univerzity Karlovy obchodní právo i na klasických českých komediích. Třeba na filmu Ladislava Smoljaka a Zdeňka Svěráka Vrchní, prchni! jim ukazuje, že „podnikatele zavazuje jednání jakékoliv osoby v provozovně“. „Pokud ostatní nevědí, že je kasíruje falešný vrchní, podnikatel je stejně jeho jednáním vázán,“ říká Petr Liška, jinak také ředitel právního úseku České spořitelny, v rozhovoru, který vznikl u příležitosti jeho nedávného ocenění Právník roku v oblasti občanského práva pro web legaltv.cz.
Nejvyšší odškodné za zdraví poškozené v nemocnici? Zatím dvacet pět milionů korun
Před šesti lety se právnička specializující se na zdravotnické právo Jolana Těšinová podílela na vytvoření zákona, který umožňuje poškozeným domoci se vyššího odškodného za ublížení na zdraví. S výsledkem je spokojená. Dříve systém fungoval tak, že existovala pouze pevná tabulka, a i když byl člověk po špatně provedeném zákroku do smrti invalidní, dostal jen statisíce korun. Nyní jsou to miliony. Senátem navíc právě prochází další klíčová novela, o odškodném za poškození zdraví dětí při povinném očkování. Ta bude platit zřejmě už letos v létě. „Česku by však nejvíc pomohl institut hromadných žalob,“ říká v rozhovoru pro INFO.CZ právnička Jolana Těšinová.
Brantál: Zvýšení soudních poplatků poškodí ty nejchudší. Boj s předlužením pak nedává smysl
Ministerstvo spravedlnosti připravilo novelu zákona o soudních poplatcích, která povede k razantnímu zvýšení soudních poplatků při vymáhání bagatelních pohledávek. U návrhu na vydání platebního rozkazu jde o zvýšení téměř čtyřnásobné. To může poškodit ty nejchudší.
Soudce Pejchal: Afričané slézající plot v Melille nemají být v jurisdikci Evropského soudu pro lidská práva
Afričané slézající hromadně hraniční plot v Melille, které vrátilo Španělsko do Maroka, aniž by vstoupili na území, mají podávat stížnosti u Afrického soudu pro lidská práva, nikoli si stěžovat na jiném kontinentu. Vyplývá to ze zásady férovosti v mezinárodních vztazích podle Vídeňské úmluvy jakožto i z nesplnění povinnosti afrických stěžovatelů vůči Evropskému soudu pro lidská práva. Soud Rady Evropy se stížností Afričanů vůbec neměl zabývat, uvádí v souběžném stanovisku k rozsudku soudce ESLP Aleš Pejchal.
Vládnou nám primitivové a hlupáci, i proto zbytečně popravujeme firmy, říká Ivan Langer
Ivan Langer patřil dlouhá léta k těm nejznámějším a také nejvlivnějším politikům ODS, v jejíž vládách opakovaně zastával post ministra vnitra. Nyní působí v advokacii a je partnerem kanceláře Pečený, Fučík, Langer. Věnuje se i trestní odpovědnosti firem, v níž se podle něj skrývá mnoho problémů: „Třeba zajišťovací opatření, která mohou být použita už v přípravném řízení a jedním z nich je také zákaz činnosti firmy ještě dříve, než je pravomocně rozhodnuto o tom, zda se provinila či nikoliv. Podobné dopady může mít zajištění majetku firmy, to ji může ochromit a zlikvidovat ještě před tím, než se věc dostane vůbec k soudu a ten rozhodne o vině a trestu. Úskalí a rizik je tam mnohem více, než jsou samotná čísla stíhaných, obviněných a odsouzených.“
Jsou CMS a Dentons špičkami regionálního trhu? Mají zde nejvíc nominací na ceny Chambers
Letošní nominace na pravděpodobně nejprestižnější právnické ceny Chambers ilustrují nejen postavení advokátních kanceláří na českém trhu, ale rovněž obecnější souvislosti přeshraniční advokacie. Pokud bychom například sledovali region V4, došli bychom k tomu, že nejúspěšnějšími firmami jsou patrně CMS a Dentons, které se objevují jak v českých, tak i v polských a maďarských nominacích, stejně jako v kategorii CEE-wide. Slovensko pak v žebříčku samostatně nefiguruje.
Matzner: Kontroluje vás zaměstnavatel kamerami a čte vaše e-maily? Může tím porušovat zákon
Odpověď na otázku, zda zaměstnavatel může na pracovišti uplatňovat všemožné sledovací techniky, není vůbec jednoduchá. Spíše nikoliv, pokud mu to vysloveně neumožňuje tzv. zvláštní povaha jeho činnosti nebo jiné okolnosti. Problematiku monitoringu zaměstnanců na pracovišti řeší uceleně zákoník práce, který nastavuje těmto činnostem určitá pravidla.
Januš: Křeček může být dobrý ombudsman. Musí ale změnit rétoriku a hlídat si Facebook
Nový veřejný ochránce práv Stanislav Křeček strávil v úřadu právě jeden týden. Některá média jej podávají jako začínající apokalypsu, třeba proto, že došlo k některým personálním změnám a přímo Křeček se má věnovat problémům spojeným s diskriminací. Aktuální rozdělení kompetencí bychom ale rovněž mohli použít jako osvětový seznam toho, co všechno může a má ombudsman dělat, tedy kde a v čem může potřebným konkrétně pomáhat. Stanislav Křeček pak dál svérázným způsobem používá své facebookové stránky, což už patrně nikoho nepřekvapí. Na rozdíl od jednoho zapomenutého rozhovoru s jeho „předpředchůdcem“ v úřadu Pavlem Varvařovským.
Přijďte darovat kostní dřeň, vyzývají advokáti z GHS. I právníci vnímají společenskou odpovědnost
Zvláště velké advokátní kanceláře věnují v poslední době část svých výdělků nebo pracovního času společenské odpovědnosti. Nabízejí poradenství neziskovým organizacím, podporují nadační fondy i kulturu. Ojedinělý krok chystá na příští týden středně velká kancelář GHS Legal, která v rámci akce Nábor hrdinů pořádá ve svých vršovických prostorách „veřejně přístupný nábor do registru dárců kostní dřeně“.
Jícha: Skončí dlužníci ve vězení? Kvůli nefunkčnímu exekučnímu řádu hrozí jejich kriminalizace
Když byl v roce 2001 přijat exekuční řád, šlo o zákon jednoduchý a stručný. Cílem bylo umožnit rychlý a efektivní výkon exekučního titulu. Po desítkách novelizací se však exekuční proces prováděný podle exekučního řádu dostal někam, kde o rychlosti nemůže být řeč. Není nic výjimečného, že následné exekuční řízení trvá několikanásobně delší dobu než řízení nalézací. V případě nepeněžitých plnění na vyklizení pak vyvstal nový fenomén – upřednostnění trestněprávní represe před výkonem exekuce.
Ministryně spravedlnosti Benešová: Členové LRV možný střet zájmů vyvrátili
Členové Legislativní rady vlády (LRV), u kterých bylo podezření na možný střet zájmů, jej v podstatě vyvrátili. Na dnešní tiskové konferenci po jednání vlády ministryně spravedlnosti a předsedkyně Legislativní rady vlády Marie Benešová, uvedla, že nemá možnosti to více ověřit.
Ve vršovické AK proběhne nábor do registru dárců kostní dřeně
V úterý 3. března 2020 se od 14:00 do 17:00 hodin v pražské advokátní kanceláři GHS Legal, s.r.o., uskuteční nábor do registru dárců kostní dřeně, a to v rámci akce Nábor hrdinů. Zúčastnit se může každý, kdo dovršil osmnácti let a zároveň ještě neoslavil šestatřicáté narozeniny. Podmínkou je také váha nad padesát kilogramů a dobrý zdravotní stav. Pro zápis do registru stačí na místě vyplnit zdravotní dotazník a provést si stěr z ústní dutiny.
Počet zadržených padělků v České republice klesá
Padělatelům hrozí v České republice za zločin padělání a pozměnění peněz až osm let vězení. V případě organizované skupiny či značného rozsahu trestné činnosti je trest až desetiletý. Vloni bylo zadrženo 1828 padělaných a pozměněných bankovek a mincí všech měn, meziročně tedy o 14 procent méně. Počet zjištěných padělků klesl pátým rokem po sobě. Dne 25. února 2020 o tom informoval člen bankovní rady ČNB Vojtěch Benda.
Evropská nejvyšší žalobkyně Laura Kövesi jednala se zástupci české justice
Evropská nejvyšší žalobkyně Laura Codruța Kövesi v Praze jednala dne 25. února 2020 s nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem a dalšími představiteli státního zastupitelství i Ministerstva spravedlnosti ČR o budoucí spolupráci vznikající instituce s tuzemskou justicí.
Slovenská sněmovna odmítla těsně před volbami istanbulskou úmluvu
Slovenská sněmovna ještě před sobotními volbami velkou většinou hlasů přítomných poslanců odmítla istanbulskou úmluvu o potírání násilí na ženách. Prezidentka Zuzana Čaputová, která se před zvolením hlavou státu netajila svými liberálními názory, už dříve ohlásila, že rozhodnutí sněmovny bude respektovat.
V Poslanecké sněmovně je k vidění restaurovaná Ústava z roku 1920
Ve sněmovních kuloárech je ode dneška k vidění zrestaurované slavnostní provedení československé Ústavy přijaté 29. února 1920, tedy před sto lety, tehdejším Národním shromážděním. Samotné dílo pak vznikalo v letech 1929 až 1932.
Polovina kontrolovaných firem zaměstnávajících cizince chybovala
Celní správa ČR dne 27. února 2020 uvedla, že více než polovina firem a provozoven, které zaměstnávají cizince a které minulý týden po celé České republice kontrolovali celníci, porušila předpisy o zaměstnávání. Nejvíce podezření na nelegální práci cizinců ze třetích zemí bylo v Praze, v Pardubickém a Jihočeském kraji.
Zdroj: Lidovky.cz, info.cz, advokatnidenik.cz
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz