Právo na víkend - týden v české justici očima šéfredaktora
Ministr vnitra doporučí zvážit nouzový stav dle zákona o bezpečnosti ČR | Vydědění potomka má svá úskalí. Nelze učinit, pokud rodič o dítě sám neprojevoval zájem | Poslanci odhlasovali novelu trestního zákoníku, trest za týrání zvířat se zpřísní | Profilové fotografie uživatelů na Facebooku nejsou veřejným majetkem, vzkázal Nejvyšší soud | Údaje dáte úřadům už jen jednou, pak je dostanou i operátoři a banky. Půjde o Zákon roku? | Upravená koncepce nového stavebního zákona přinese zmatek a prodloužení lhůt
Vážení čtenáři,
přinášíme Vám pravidelný přehled událostí ve světě práva za uplynulý týden.
Přeji Vám hezký víkend
Mgr. Miroslav Chochola, LL.M., MBA
EPRAVO.CZ
Vydědění potomka má svá úskalí. Nelze učinit, pokud rodič o dítě sám neprojevoval zájem
Nezájem o rodiče, trestná činnost, ale i poraněné ego. To všechno mohou být důvody vedoucí k rozhodnutí připravit svého potomka o povinný díl z dědictví. V polovině případů však vydědění skončí u soudu.
Česko je džungle paragrafů, zákony psát neumíme
Kauza „Hitler je gentleman“ nám mimo jiné odhalila i nemilou pravdu: neumíme napsat kvalitní zákony.
legalTV.cz: Kdo je kdo: Barbara Pořízková, soudkyně a místopředsedkyně NSS
„Daně jsou nutné, aby stát mohl fungovat. Je to povolený zásah do vlastnického práva, ale nikdy nesmí zmařit podstatu vlastnického práva. Nikdy to nesmí mít ten takzvaný rdousící efekt. A pokud je to daňové zatížení příliš vysoké, tak se nedaří ekonomice, tím pádem se nedaří společnosti,” říká Právnička roku v kategorii finanční právo, soudkyně a místopředsedkyně Nejvyššího správního soudu, doktorka Barbara Pořízková.
Upravená koncepce nového stavebního zákona přinese zmatek a prodloužení lhůt
Kritika návrhu nového stavebního zákona se nedávno přetavila do podstatné změny koncepce návrhu, na níž se Ministerstvo pro místní rozvoj a premiér Andrej Babiš dohodli se Svazem měst a obcí ČR. V návaznosti na tento krok od přípravy zákona odstoupila Hospodářská komora ČR. Snaha o ústupky kritikům, pokud směřují proti některým ze základních koncepčních prvků návrhu, povede k zásadním komplikacím.
Profilové fotografie uživatelů na Facebooku nejsou veřejným majetkem, vzkázal Nejvyšší soud
Nestává se často, aby se nejoblíbenější sociální síť současnosti stala středobodem rozhodovací činnosti nejvyšších soudních instancí České republiky. O to zajímavější je nedávný rozsudek Nejvyššího soudu ze dne 15. října 2019, sp. zn. 25 Cdo 1778/2019, v němž se jako soud dovolací zabýval případem zveřejnění profilové fotografie uživatele sociální sítě Facebook bez jeho souhlasu internetovým portálem v rámci tzv. zpravodajské licence. Takový případ přitom řešil poprvé.
Jícha: Skončí dlužníci ve vězení? Kvůli nefunkčnímu exekučnímu řádu hrozí jejich kriminalizace
Když byl v roce 2001 přijat exekuční řád, šlo o zákon jednoduchý a stručný. Cílem bylo umožnit rychlý a efektivní výkon exekučního titulu. Po desítkách novelizací se však exekuční proces prováděný podle exekučního řádu dostal někam, kde o rychlosti nemůže být řeč. Není nic výjimečného, že následné exekuční řízení trvá několikanásobně delší dobu než řízení nalézací. V případě nepeněžitých plnění na vyklizení pak vyvstal nový fenomén – upřednostnění trestněprávní represe před výkonem exekuce.
Jste normální? ptal se Harabin novinářů. Když ale přechází mezi politikou a justicí, je to otázka pro něj
Rozdíly mezi českou a slovenskou justicí i tamější časté politické bizarnosti ilustruje už postava Štefana Harabina. Bývalý předseda Nejvyššího soudu, stále ještě jeho soudce a rovněž někdejší ministr spravedlnosti v první vládě Roberta Fica (SMER), nominovaný tehdejší LS-HZDS Vladimíra Mečiara, lavíruje nepochopitelným způsobem mezi politickou a justiční kariérou. Loni kandidoval na prezidenta a teď propadl v parlamentních volbách, když jeho strana Vlasť získala necelá tři procenta hlasů. A tak se opět arogantně hlásí k tomu, že je soudce a právník. Ale pravděpodobná příští vláda Igora Matoviče (OLaNO) má se slovenským soudnictvím velké plány a bylo by ideální, aby Harabina, třeba změnou legislativy, dostala z taláru.
Údaje dáte úřadům už jen jednou, pak je dostanou i operátoři a banky. Půjde o Zákon roku?
Zákon o právu na digitální služby může znamenat opravdovou revoluci v přístupu úřadů k občanům. „Poprvé bude mít každý občan právo poskytnout své údaje veřejné správě jen jednou, bude moci takto získaná data svým souhlasem zpřístupnit i dalším úřadům, ale hlavně bude moci zpřístupnit svá data i dalším soukromoprávním subjektům jako svému dodavateli vody, plynu, energie, telefonnímu operátorovi, své bance, pojišťovně atd. A stát bude povinen data poskytnout. Konečně budou obíhat data a ne občané," popisuje pro INFO.CZ plánovaný přínos zákona ředitel odboru legislativy Hospodářské komory a dřívější první náměstek ministra financí Ladislav Minčič. Stane se právě tento předpis Zákonem roku?
Od Baltu k Jadranu budeme jedna velká kancelář, plánuje středoevropský šéf Deloitte Legal
Vedoucí partner české kanceláře Deloitte Legal Jan Spáčil vede i celý středoevropský region firmy. „Jeho cílem je vybudovat nejsilnější středoevropskou advokátní kancelář pokrývající jurisdikce od Pobaltí po Jadran a Černé moře,“ popsala už dříve kancelář. Spáčil nyní v rozhovoru pro INFO.CZ tyto záměry konkretizuje: „Kanceláře se rozvíjejí, dosud ale spolu úplně nespolupracovaly. Teď se snažíme, aby to centrum, nyní tedy Praha, mohlo více ovlivňovat a určit další směr.“ Spáčil ale popisuje rovněž to, jak si stojí česká pobočka firmy a jakých dosahuje výsledků.
Tomášek: Kritéria pro přijetí eura nesplňovaly ani Belgie a Itálie. U Řecka nemohla být EU papežštější než papež
Proděkan pražské právnické fakulty a vedoucí katedry evropského práva profesor Michal Tomášek glosuje v 15. díle seriálu INFO.CZ nazvaném Nové cesty k Evropě počátky českého bankovnictví a přípravy jednotné evropské měny. Nyní se vrací i k přijetí Řecka do eurozóny a souvisejícím problémům.
Budějovické Palermo: Na jihu Čech zuří válka soudců
Místopředseda Krajského soudu v Českých Budějovicích Bohuslav Petr je podezřelý z toho, že pod vlivem alkoholu způsobil dopravní nehodu, jak jako první informoval server Česká justice. Jeho nadřízený ho měl údajně krýt. Na pozadí těchto událostí se podle zjištění INFO.CZ odehrává tvrdý boj mezi soudci, doprovázenými anonymními udáními i vzájemným očerňováním.
Kinstellar chce otevřít nové kanceláře. Uvažujeme o Balkánu, střední Asii a Blízkém východě, říká Blažek
Advokátní kancelář Kinstellar, která má jen v České republice kolem 40 právníků a obratově překračuje 200 milionů korun, se rozhlíží po dalších zemích, v nichž by mohla působit. „Dlouhodobě se díváme, a nyní více intenzivně, na řadu jiných jurisdikcí. Ať již jde o další státy na Balkáně, ve střední Asii a na Blízkém východě,“ říká v rozhovoru pro INFO.CZ partner kanceláře Kamil Blažek.
Nacistům a komunistům podlehne sebelepší ústava. Budoucnost záleží na lidech
ODS představila návrh zákona o ochraně ústavních institucí, trochu populisticky a patrně bez větších šancí na jeho schválení. Časově ale tento její záměr zapadá přesně do dnů, kdy si připomínáme 100 let existence první velké československé ústavy. Ta je dodnes pro mnohé vzorem a i v době svého vzniku k ní mnozí z okolních států závistivě vzhlíželi. Právě glorifikovaná Ústavní listina z roku 1920 ale dokazuje, že zákony jakéhokoliv stupně, síly a závaznosti, „reálnou moc“ na ochranu demokratických institucí ve skutečnosti nemívají.
Válková navrhuje odškodnit oběti politického zneužití ochranného dohledu
Rada vlády pro lidská práva na návrh její předsedkyně Heleny Válkové navrhla vládě, aby schválila možnost odškodnit oběti politického zneužití institutu ochranného dohledu v letech 1973 – 1989. Vyplývá to z materiálu, který vláda od rady obdržela a v němž se ukládá ministryni spravedlnosti, aby připravila analýzu možnosti takového odškodnění.
Experti na legislativu EU v oblasti civilní justiční spolupráce jednali v Praze
Mezinárodní odbor civilní Ministerstva spravedlnosti uspořádal v Praze ve dnech 27. a 28. února 2020 jednání expertů států střední Evropy. Tématem setkání byla evropská legislativa v oblasti civilní justiční spolupráce s důrazem na spolupráci v rámci nařízení o doručování a nařízení o dokazování.
Ministr vnitra doporučí zvážit nouzový stav dle zákona o bezpečnosti ČR
Vláda zastaví kvůli šíření nového typu koronaviru lety z Jižní Koreje a plánuje omezení letů z Milána, Benátek, Boloni a Bergama. Světový pohár v biatlonu v Novém Městě na Moravě bude bez přítomnosti diváků. Rozhodla o tom Bezpečnostní rada státu (BRS), která také doporučila omezení návštěv léčeben dlouhodobě nemocných, domovů seniorů či ústavů sociálních služeb. Některé pražské vysoké školy také zrušily výuku.
Advokáti, kteří byli v oblastech koronaviru, ať zváží účast na akcích ČAK
Česká advokátní komora žádá advokáty a advokátní koncipienty, kteří po 10. únoru 2020 pobývali v Itálii či v jiných oblastech s vysokým výskytem koronaviru, aby se až do odvolání neúčastnili vzdělávacích, výchovných a obdobných akcí ČAK s koncentrací většího počtu osob. K problematice koronaviru a jeho pracovněprávních souvislostí, které jsou zásadním tématem mnoha zaměstnavatelů a zaměstnanců, vypracovalo Ministerstvo práce a sociálních věcí velmi užitečný manuál s radami a modelovými situacemi.
Poslanci odhlasovali novelu trestního zákoníku, trest za týrání zvířat se zpřísní
Tresty za týrání zvířat a za provozování takzvaných množíren budou přísnější. Rozhodla o tom dne 3. března 2020 Sněmovna, která přistoupila na senátní úpravy novely trestního zákoníku. Novelu nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman.
Konference Rodina v právu a bezpráví již podruhé…
Rodina každého z nás vychovala a základním způsobem formovala, v právu však definici rodiny nenajdeme. Právo přesto rodinné vztahy podrobně upravuje, ačkoliv se tato oblast z podstaty právnímu spoutání brání a mnohé spory jsou právně neřešitelné. Kam dnešní rodina kráčí a co ji ovlivňuje? Je třeba měnit rodinnou judikaturu a legislativu? Koho obojí chrání a komu naopak ubližuje? A co nejvíc pálí rodinné advokáty? O tom advokáti diskutovali na druhém ročníku konference Rodina v právu a bezpráví, kterou dne 4. března 2020 uspořádaly Unie rodinných advokátů, Česká advokátní komora a mediální a vzdělávací skupina epravo.cz.
Počet fyzických osob v exekuci loni se loni snížil o více než 38 tisíc
Podle údajů Exekutorské komory klesl loni počet fyzických osob evidovaných v Centrální evidenci exekucí o 38 284 na 783 053. Proti těmto osobám je vedeno celkem 4 476 069 exekucí. V průměru je tedy na jednu fyzickou osobu vedeno 5,72 exekučního řízení.
Zdroj: Lidovky.cz, info.cz, advokatnidenik.cz
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz