Právo na víkend - týden v české justici očima šéfredaktora
Vláda vyhlásila nouzový stav. Co to pro občany znamená? | Koronavirus a odpovědnost pořadatelů akcí, finanční kompenzace a vyšší moc | Matzner: Za zájezdy do Itálie a Číny musí cestovky vracet peníze. Jinak prohrají u soudu | Třetina samoživitelů čelí chudobě. Dlužné výživné často vymůže až exekutor, zní z Alimenty dětem | Sněmovna je připravena k mimořádnému schvalování zákonů | Finanční poradci odmítají obojek. Nahrávání veškerých hovorů se nelíbí ani klientům
Vážení čtenáři,
přinášíme Vám pravidelný přehled událostí ve světě práva za uplynulý týden.
Přeji Vám hezký víkend
Mgr. Miroslav Chochola, LL.M., MBA
EPRAVO.CZ
Na co mají cestující nárok, pokud dopravce zruší let kvůli koronaviru?
Při zrušení letu kvůli koronaviru může mít cestující nárok na vrácení peněz za letenku. Zda nárok vznikne, záleží zejména na tom, kdo let zruší. V případě, že let zruší dopravce, má cestující nárok na vrácení peněz za zakoupenou letenku nebo na proplacení výdajů za letenku či jízdenku novou. Případně na rozdíl mezi původní letenkou a nově zakoupenou letenkou.
Ústavní listina: dílo, jež nezrušili ani nacisté. To se podařilo až komunistům
Hlavním přínosem Ústavní listiny bylo, že vytvořila koncepci moderního demokratického státu. Meziválečné Československo se tak nestalo autoritářským státem, ale až do nacistické okupace zůstalo ostrůvkem demokracie ve střední Evropě
legalTV.cz: S hromadnými žalobami už nečekejme, říká Nacher
„Kdybych měl tipovat případy hromadných žalob, které jsou na spadnutí, tak je to investiční životní pojištění a kauza Dieselgate, abych nebyl jenom v tom svém oboru finančnictví,” myslí si poslanec za hnutí ANO Patrik Nacher, host legaltv.cz.
V kauze Postoloprty se ukázalo, že policie ani státní zástupce právo obcí neznali, říká advokátka
Výsledkem práce advokátky Jany Zwyrtek Hamplové je osvobození deseti zastupitelů obce Postoloprty, kteří nyní po státu žádají milionové odškodné za roky trvající trestní stíhání. „Pokud chce někdo někoho stíhat, musí na to odborně mít,“ říká v rozhovoru pro LN.
Finanční poradci odmítají obojek. Nahrávání veškerých hovorů se nelíbí ani klientům
O tom, zda mají být veškeré telefonní rozhovory klientů s jejich finančními poradci nahrávány, mají zítra – už na druhý pokus – rozhodovat poslanci. Přitom nejen poradci, ale i samotní klienti jsou zásadně proti.
Vláda vyhlásila nouzový stav. Co to pro občany znamená?
Vláda ve čtvrtek lidem i firmám dočasně omezila jejich práva a svobody, vyhlásila nouzový stav. Jde o mimořádnou situaci. Na celém území státu mohou být v příštích třiceti dnech omezena v zásadě jakákoli práva a svobody. Důležité je, že jejich omezení musí sledovat legitimní cíl.
Upozorňovat na průtahy Ústavního soudu je v zájmu všech
Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský v rozhovoru pro Lidové noviny uvedl, že nejvíc nevyřízených případů dnes mají asi tři ústavní soudci – každý něco mezi 120 a 150. Některé jim na stolech leží i několik let. Ještě v prosinci 2018 měl přitom z 15 soudců nejvíc nevyřízených spisů pouze jediný: Radovan Suchánek, a to 288.
Válková navrhuje odškodnit oběti politického zneužití ochranného dohledu
Rada vlády pro lidská práva na návrh její předsedkyně Heleny Válkové navrhla vládě, aby schválila možnost odškodnit oběti politického zneužití institutu ochranného dohledu v letech 1973 – 1989. Vyplývá to z materiálu, který vláda od rady obdržela a v němž se ukládá ministryni spravedlnosti, aby připravila analýzu možnosti takového odškodnění.
Právník: Na domácí porod má žena právo a měl by se hradit ze zdravotního pojištění
Před pár dny vzbudil na sociálních sítích velký ohlas komentář jednoho mediálně známého starosty, jenž řekl, že ženy, které byť jen pomyslí na domácí porod, by rovnou zavřel do vězení. Je to opravdu tak, že by žena měla být kriminalizována za to, kde se rozhodne porodit dítě? „Samozřejmě že ne, to nejde nikde na světě,“ říká profesor a právník Ivo Telec v rozhovoru pro INFO.cz. Dle svých slov si je přitom vědom, že jde o třaskavé téma.
Udrží Ústavní soud Schillerovou na uzdě? Zákaz „nezákonných“ tiskopisů může být Zákonem roku
Ústavní soud opakovaně zasahuje proti extenzivním snahám ministerstva financí. Jeho související nález z loňského listopadu je nyní nominován na Zákon roku. „Potvrzuje základní princip fungování právního státu. Dle něj platí, že plnění povinností ze strany státu je možné vyžadovat pouze prostřednictvím právního předpisu. Není tedy možné, aby to, co mají za povinnost daňové subjekty uvádět do daňových tiskopisů, bylo stanoveno pouze rozhodnutím Ministerstva financí ČR, které bude zveřejněno na internetových stránkách,“ hodnotí nález pro INFO.CZ člen prezidia Komory daňových poradců ČR Jiří Nesrovnal.
Dimun: Cesta Roberta Fremra do čela Nejvyššího soudu se komplikuje. Kvůli Zemanovi
Ačkoliv se jednu chvíli mohlo zdát, že je ohledně nového předsedy Nejvyššího soudu (NS) „vymalováno“, tak není. Podle všech indicií totiž prezident Miloš Zeman neakceptoval nápad Marie Benešové na jmenování Roberta Fremra. Důvodů může být hned několik. A, samozřejmě, není vyloučeno, že paní ministryně, pro niž má pan prezident nepochybně slabost, nakonec svého dosáhne. Ale prozatím je situace taková, že si Fremr v Haagu do Brna nebalí.
Matzner: Za zájezdy do Itálie a Číny musí cestovky vracet peníze. Jinak prohrají u soudu
V současné době je značně probíráno a medializováno téma hrozby tzv. koronaviru. Ten bezesporu skýtá mnohá nebezpečí a za účelem prevence je zcela na místě, když klient cestovní kanceláři zájezd právě z důvodu hrozby nákazy koronavirem odřekne. Zejména pak jde-li o destinace značně postižené tímto typem onemocnění, jako třeba vybrané oblasti Číny či severní Itálie. V těchto případech jsem toho názoru, že klientovi cestovní kanceláře jakožto spotřebiteli a slabší straně náleží právo na vrácení ceny zájezdu.
Zeman tají své kroky a čeká na justičního Godota. Chystá s Nejvyšším soudem další hru?
Nejvyšší soud je už skoro tři týdny bez řádného předsedy. Prezident Miloš Zeman totiž jmenoval 20. února Pavla Šámala ústavním soudcem a jeho dosavadní funkce tak podle zákona zanikla. Soud nyní dočasně vede místopředseda Roman Fiala, který musí zajišťovat celkový chod instituce. K prodlužování období, kdy je Nejvyšší soud bez předsedy, ale objektivně neexistuje vůbec žádný důvod. A i když by byla na místě co možná největší transparentnost, Hrad odmítá o čemkoliv souvisejícím s jmenováním nového šéfa Nejvyššího soudu mluvit.
Právníci na koronaviru vydělají. Už teď řeší co s uzavřeným metrem či firmou v karanténě
Současná koronavirová epidemie má své jasné právní souvislosti. Lidé si ujasňují pravidla v zákoníku práce a v dalších právních předpisech, někteří se pak pozastavují nad tím, zda jsou související zákazy a opatření odpovídající. Vzhledem ke vzniklé škodě či omezení pohybu může brzy dojít rovněž k soudním sporům. Z koronaviru tak mohou, cynicky řešeno, z dlouhodobějšího pohledu těžit advokáti. Řada kanceláří už nyní odpovídá na dotazy zaměstnavatelů a téma rovněž využívá ve svém marketingu a PR. Hrozící nákaza pak má své dopady také na aktuálně probíhající soudní řízení.
Třetina samoživitelů čelí chudobě. Dlužné výživné často vymůže až exekutor, zní z Alimenty dětem
V České republice se téměř třetina samoživitelů pohybuje na hranicích chudoby kvůli rodičům, kteří neplatí alimenty na své děti. Často bývá složité ex-partnera přimět k placení. Mnohdy takové případy končí u exekutora. O tom, jak funguje vymáhání dlužných alimentů, jaké kolem něj panují mýty, ale i jak ho ovlivňují a mohou ovlivnit další změny v zákonech, jsme mluvili s Michaelou Kloudovou z projektu Alimenty dětem.
Řekněte to dál, že obětem domácího násilí pomáhá mobilní aplikace
Mobilní aplikace Bright Sky CZ pro včasné odhalení domácího násilí začala v Česku pomáhat už prvním stovkám uživatelů. Nadace Vodafone, která ji uvedla do života, u příležitosti Mezinárodního dne žen 8. března 2020 odstartovala v souvislosti s ní osvětovou kampaň „Řekni to dál“, která upozorňuje na to, že domácí násilí mohou zažívat i naši blízcí, aniž to tušíme.
Prezidentka SU Zemanová: Česká justice je nezávislá, základy jsou však křehké
Prezidentka Soudcovské unie Mgr. Daniela Zemanová nevidí v českém soudním systému žádná zásadní zpochybnění nezávislosti justice. Základy jsou však velmi křehké, řekla prezidentka SU Zemanová na brněnském festivalu Noc práva 6. března 2020.
Aktuality ČAK k opatřením Bezpečnostní rady státu proti šíření COVID-19
Česká advokátní komora je z rozhodnutí představenstva ČAK do odvolání pro veřejnost uzavřena.
Slavnostní shromáždění ke 100. výročí Ústavy ČR v Ústavním soudu
Poprvé v našich dějinách byla před 100 lety přijata ústava, jejíž obsah i schválení byly v rukou českých a slovenských ústavodárců a která artikulovala hodnoty nového státu. Více informací o první československé ústavě naleznete zde.
Koronavirus a odpovědnost pořadatelů akcí, finanční kompenzace a vyšší moc
Současná situace kolem šíření koronaviru vyvolává i řadu otázek týkajících se odpovědnosti pořadatelů akcí, finanční kompenzace a problematiky vyšší moci jako liberačného důvodu. S epidemií koronaviru COVID-19 a jeho výskytem v Evropě dochází totiž k rušení dlouho plánovaných akcí s velkou koncentrací návštěvníků, kde by mohlo snadno dojít k přenosu viru a nákaze.
Ministerstvo spravedlnosti si vyžádalo pandemické plány soudů
Ministerstvo spravedlnosti zakázalo kvůli koronaviru soudcům i ostatním pracovníkům soudů služební cesty do zahraničí. Předsedy soudů vyzvalo, aby vyšli vstříc zaměstnancům s dětmi a umožnili jim pokud možno práci z domova.
Vězeňská služba žádá advokáty o omezení kontaktů s klienty ve vězení
Generální ředitel Vězeňské služby ČR generálmajor PhDr. Petr Dohnal zaslal předsedovi České advokátní komory JUDr. Vladimíru Jirouskovi dopis, v němž v rámci opatření proti šíření nemoci COVID-19 požádal, aby advokáti podle možností dočasně dávali přednost nepřímému kontaktu s klienty, kteří jsou umístěni ve věznicích. Vězeňská služba také zavedla povinné bezkontaktní měření tělesné teploty u všech, kdo vcházejí do věznic či detenčních ústavů.
MF chce posunout termín pro daňová přiznání a úhradu daně kvůli koronaviru
Ministryně financí Alena Schillerová se chystá posunout termín pro odevzdání daňového přiznání u daně z příjmu a úhradu daně drobným podnikatelům a fyzický osobám o tři měsíce. Dodala, že tak chce ulevit drobným podnikatelům a malým firmám v situaci související s koronavirem. První termín pro odevzdání daňového přiznání a úhradu daně je 1. dubna. V případě využití služeb daňového poradce je to 1. červenec.
Ministerstvo spravedlnosti dočasně ruší ověřování listin na počkání
S ohledem na aktuální vývoj a ochranná opatření proti šíření koronaviru SARS-CoV-2 (COVID-19) oznamujeme, že od pondělí 16. března 2020 až do odvolání nebude Ministerstvo spravedlnosti provádět na počkání ověření českých justičních a notářských listin pro jejich použití v cizině (tzv. apostily, superlegalizace).
Na novém webu najdou lidé souhrnné informace o onemocnění COVID-19
Ministerstvo zdravotnictví spustilo nové webové stránky s informacemi o novém typu koronaviru. Lidé najdou na adrese https://koronavirus.mzcr.cz aktuální statistiky, vydaná opatření proti nákaze, informace pro zdravotníky, zaměstnavatele i zaměstnance, doporučené postupy, tiskové zprávy či potřebné materiály ke stažení.
Sněmovna je připravena k mimořádnému schvalování zákonů
Předseda PS PČR Vondráček uvedl, že na dnešním mimořádném jednání vlády tlumočil stanovisko vedení Sněmovny, že chce spolupracovat. “Je zřejmé, že dopady na společnost budou velké. S velkou pravděpodobností budou nutná legislativní opatření,” řekl Vondráček.
Zdroj: Lidovky.cz, info.cz, advokatnidenik.cz
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz