Právo na víkend - týden v české justici očima šéfredaktora
Vládní návrh je výzvou nájemníkům, ať neplatí nájem | V otázce plošného zastavení exekucí chybí veřejný zájem | Nárok na náhradu škody mají i restaurace a obchody s výdejními okénky, shodují se právníci | Chartisté vyzvali vládu, aby se výslovně přihlásila k demokracii | Pokud chce stát ulevit dlužníkům, měl by nést s tím spojené náklady, říká šéf asociace věřitelů
Vážení čtenáři,
přinášíme Vám pravidelný přehled událostí ve světě práva za uplynulý týden. Věřím, že jste zachytili naši mimořádnou nabídku na roční předplatné produktů „Další vzdělávání advokátů“ a „Roční předplatné knihovny online videí EPRAVO.CZ“.
Přeji Vám hezký víkend
Mgr. Miroslav Chochola, LL.M., MBA
EPRAVO.CZ
Proti domovním prohlídkám si stěžujete předčasně, vzkazuje Ústavní soud českým vojákům
Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost devíti českých vojáků, kteří u něj hledali zastání proti domovním prohlídkám. Ty u nich loni v červenci provedla Vojenská policie (VP). Případ českých vojáků souvisí s dva roky starým úmrtím příslušníka speciálních sil afgánské armády Vahidulláha Chána, podezřelého z usmrcení českého vojáka v provincii Herát v Afghánistánu.
Vládní návrh je výzvou nájemníkům, ať neplatí nájem
Současné počínání naší vlády mi začíná vzdáleně připomínat slavnou scénu z Formanova filmu Hoří, má panenko. Jde o scénu, kdy náčelník hasičů po té, co přítomní rozkradou tombolu prohlásí: Tak vážení, my teďkon v sále zhasneme a kdo to vzal, ať to tam za tmy vrátí, je to jasný?” V sále se po té zhasne a najednou se zase rozsvítí a hasič, který vracel šunku, na půl cesty od stolu omdlí. A na to reaguje náčelník hasičů slovy: „Ježišmarjá, to je blbec, proč to tam vracel!”
V otázce plošného zastavení exekucí chybí veřejný zájem
Koronavirová krize s sebou přináší i volání po radikálních zásazích do exekučních řízení včetně požadavku na jejich okamžité zastavení. Rozhodnutí o plošném zastavení exekucí však nespadá do pravomoci vlády, a to ani v době nouzového stavu země. Je možné jedině přímou novelou exekučního řádu provedenou formou zákona přijatého Parlamentem ČR. I zde ale bude docházet k třenicím mezi emocemi a právem.
Insolvenční řízení musí běžet i v době pandemie, říká soudce Kučera
„Bez ohledu na vyhlášení nouzového stavu soudy nadále činí veškeré úkony dle insolvenčního zákona,“ říká místopředseda Vrchního soudu v Praze František Kučera.
Rozhodnutí o úlevách dlužníkům by měl stát nechat na věřitelích
Poslední dobou se množí hlasy po tom, aby stát urychleně provedl změny v oblasti exekucí a insolvencí, a ochránil tak dlužníky před ekonomickými dopady současné pandemie. Vláda na ně zareagovala přípravou tzv. Lex COVID-19, kterým se nyní budou zabývat poslanci.
legalTV.cz: Může insolvenční správce zpochybnit vklad majetku do svěřenského fondu?
Lze zpochybnit vklad majetku do svěřenského fondu? Radí člen představenstva České advokátní komory a předseda odborné sekce pro insolvenční právo, doktor Michal Žižlavský.
Naše soukromí v čase pandemie
Podobně jako jiné státy přijalo i Česko kvůli pandemii nemoci Covid-19 výjimečná opatření a omezilo některá základní práva. Ani během nouzového stavu však nelze ukládat libovolné zákazy. Všechna dočasně zvýšená oprávnění státu mají své limity.
Hustým lesem bez precedentu
Hustým lesem se jde pohodlněji po cestě. Prodírat se mlázím, brodit se bažinou je nepříjemné. Postup je těžkopádný a plný nástrah.
Zkolabují exekutoři i soudy a z věřitelů se stanou dlužníci, varuje před změnami šéf exekutorů Plášil
Ministerstvo spravedlnosti navrhlo kvůli koronavirové pandemii výrazné změny v exekucích. „Domnívám se, že jsou ušity „horkou jehlou“ a bez dopracování způsobí, že z věřitelů se stanou dlužníci a dojde rovněž k totálnímu kolapsu soudů a exekutorských úřadů. Dosavadním dlužníkům se též podstatně zkomplikuje život,“ říká ale v rozhovoru pro INFO.CZ prezident Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil. Navrhované změny jsou součásti takzvaného lex covid, který řeší rovněž pravidla insolvencí, oddlužení či problémy se zmeškanými lhůtami. Návrh bude dnes projednávat Ústavně právní výbor Poslanecké sněmovny a následně rovněž celá sněmovna.
Nárok na náhradu škody mají i restaurace a obchody s výdejními okénky, shodují se právníci
Kolem možností náhrady škody vzniklé kvůli vládou uzavřeným podnikům se množí řada otázek. Jak je to například v případě restaurací či jiných provozů, které mají i v těchto dnech otevřené výdejní okénka a nejsou tak zcela mimo provoz? I když se objevily názory, že by na náhradu škody vůbec nemusely mít nárok, protože nemají zcela zavřeno, podle právníků oslovených INFO.CZ by tomu tak být nemělo. „To je pro mne podmnožina opatření k prevenci škody. Tedy její snížení, ne vyloučení,“ říká například partner advokátní kanceláře Arrows Jakub Dohnal.
I největší exekutorský úřad má problémy. Státu teď může zůstat 4,5 milionu exekucí, varuje jeho šéf
Koronavirová pandemie silně ovlivňuje rovněž výkon exekucí. „Dočasně jsme upustili od provádění mobiliárních exekucí a vyklízení,“ popisuje pro INFO.CZ soudní exekutor Lukáš Jícha z přerovského úřadu, který je největším v České republice. I on varuje před některými nápady ministerstva spravedlnosti, které bude projednávat sněmovna: „Stav legislativní nouze se zvrhl v předhánění se o to, kdo více zreguluje a omezí exekuce. Řešení ohrožení a bezpečnosti státu jsou zcela upozaděna.“
Pokud chce stát ulevit dlužníkům, měl by nést s tím spojené náklady, říká šéf asociace věřitelů
Poslanecká sněmovna bude tento týden projednávat změny v oblasti exekucí a insolvencí, které mají ochránit dlužníky před ekonomickými dopady pandemie koronaviru. Ve hře je například zrušení povinnosti splatit alespoň 30 procent dluhu u starých oddlužení, automatické zastavování exekucí po 3 letech či plošný odklad běžících exekučních řízení. O tom, co by tato opatření v praxi znamenala a zda jsou adekvátním řešením současné situace, jsme si povídali s prezidentem České asociace věřitelů Pavlem Staňkem.
Zákony účinné až od července? Nouzový stav dopadl i na pravidlo nominované na Zákon roku
Nové české zákony mají být od začátku roku v zásadě účinné jen od 1. ledna či od 1. července. Díky tomuto jednoduchému pravidlu, ve spojitosti s následným zavedením informativních přehledů veřejnoprávních povinností, má být právo předvídatelnější a přehlednější. Novinka je tak rovněž nominovaná na Zákon roku v anketě skupiny Deloitte. Na její praktické uplatnění si ale budeme muset i kvůli koronavirové pandemii počkat. „S ohledem na aktuální situaci bohužel nemůžeme momentálně hovořit o zrovna klidném a předvídatelném právním prostředí pro podnikatele,“ popisuje pro INFO.CZ Ladislav Minčič z Hospodářské komory ČR.
Problémy se splácením řeší napříč Evropou. Insolvence zmírňují v Německu, Polsku i Maďarsku
Česká republika není jediná, která nasazuje agresivní legislativní léčbu ekonomiky těžce poznamenané nemocí COVID-19. Vzhledem k tomu, že pochopitelně funguje určitá inspirace opatřeními z jiných zemí, je přínosné udělat si letmý obrázek o tom, jak „to funguje u sousedů“. Rozeberme si tedy některé zahraniční léčby likvidity.
Babiš a spol. útočí na soukromé vlastnictví. Narazí po poslanecké noci u Ústavního soudu?
Nenechme se zmást neustálými tiskovými konferencemi vlády ani přes noc jednajícími poslanci, premiér Andrej Babiš (ANO) nemá se svými kontroverzními návrhy na změny zákonů stále vyhráno. Příspěvek živnostníkům ve výši 25 tisíc korun, zákaz výpovědí z nájmů či výrazná omezení výkonu exekucí a insolvencí pořád neplatí. I když je v posledních hodinách potvrdila poslanecká sněmovna, nyní přijde ke slovu senát. Zatímco „pětadvacítku“ stihne horní komora nejspíše ještě dnes, k mnoha dalším právním předpisům se dostane až po Velikonocích. Pokud dá změnám nakonec zelenou, což nelze předjímat automaticky, a svůj podpis připojí rovněž prezident, vláda stále ještě nebude mít vyhráno. I když předpisy začnou platit, některé z nich může během několika týdnů či měsíců zrušit Ústavní soud. Na něm bude záležet, jak budeme v České republice do budoucna chápat ochranu vlastnictví. Což je dobře, jde o zcela zásadní věc.
Armádě a policii důvěřuje nejvíc Čechů od roku 1997, důvěře se těší i soudy
Armádě a policii nyní důvěřuje nejvíce Čechů od roku 1997. Vojáci i policisté mají aktuálně důvěru zhruba čtyř pětin lidí. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM, který se konal od 5. do 15. března a který zjišťoval, nakolik Češi věří bezpečnostním, politickým nebo justičním institucím ovlivňujícím život v republice.
Chartisté vyzvali vládu, aby se výslovně přihlásila k demokracii
Skupina signatářů Charty 77, včetně bývalého premiéra a předsedy Senátu Petra Pitharta a bývalé ombudsmanky Anny Šabatové, dnes vyzvala vládu, aby se výslovně přihlásila k demokratickým a k právním hodnotám v souvislosti s krizí kolem epidemie koronaviru. Krizové stavy nesou vždy riziko nárůstu autoritářských tendencí, přestože česká krizová opatření ústavní limity nepřekračují, uvádějí chartisté ve výzvě.
Podnětů ombudsmanovi kvůli opatřením proti koronaviru tento týden přibylo
Počet podnětů, které lidé podali k veřejnému ochránci práv kvůli opatření proti šíření nového typu koronaviru, výrazně přibylo. K dnešku jich eviduje už téměř 70, přitom před týdnem bylo obdobných podnětů asi 13. Stížnosti ohledně opatření proti koronaviru se týkají různých oblastí.
V březnu klesla kriminalita meziročně o více než čtvrtinu
Kriminalita v březnu meziročně poklesla o více než čtvrtinu, mírně ubylo násilných i majetkových trestných činů. Na webových stránkách policie to uvedl mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík. V Česku platí nouzový stav, od 16. března pak omezení volného pohybu osob. Za některé trestné činy hrozí zvýšené sazby.
Ve věku 91 let zemřel právník a politik profesor Zdeněk Jičínský
V noci na dnešek zemřel po krátké těžké nemoci právník a někdejší poslanec, disident a signatář Charty 77 prof. JUDr. Zdeněk Jičínský, DrSc. Bylo mu 91 let.
Cestovní kanceláře budou moci místo vrácení peněz za zájezdy vydávat poukazy. Ale za jakých podmínek?
Pandemie onemocnění COVID-19 společně se zákazem vycestovat pro občany České republiky vyvolává hlubokou krizi i v odvětví cestovního ruchu. Prodej zahraničních zájezdů se v současné době v podstatě zastavil a cestovní kanceláře nejsou z důvodů přijatých krizových opatření schopny realizovat zájezdy ani do destinací, kde je riziko nákazy malé. Podnikání cestovních kanceláří je tak zcela paralyzováno. Vzhledem k tomu, že se zlepšení situace nedá očekávat ani v nejbližších měsících, zareagovala vláda dnes v noci přijetím návrhu zákona, který řeší vztahy mezi cestovní kanceláří a zákazníkem způsobem, který popisujeme níže.
Zdroj: Lidovky.cz, info.cz, advokatnidenik.cz, havelpartners.blog
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz