Právo na víkend - týden v české justici očima šéfredaktora
Pandemie nesmí být záminkou pro radikální zásahy do vymahatelnosti práva | Vláda šla cestou popírání zákonného práva na odškodnění | Ústavní soud podržel vládu i nouzový stav. Možná ale naposledy | Epidemie ukázala výhody a úskalí home-office. Na co je nutné myslet při jeho dlouhodobějším využívání? | Stát nezvládne připravit kvalitní legislativu bez zapojení firem a občanů, říká organizátor Zákona roku Babáček | Obrat na poli regulace Facial Recognition systémů v Evropské unii
Vážení čtenáři,
přinášíme Vám pravidelný přehled událostí ve světě práva za uplynulý týden.
Přeji Vám hezký víkend
Mgr. Miroslav Chochola, LL.M., MBA
EPRAVO.CZ
Kdo je soudce Výborný, který s kolegy zrušil omezující opatření? O mediálně sledované kauzy nemá nouzi
Tříčlennému senátu správního úseku Městského soudu v Praze, který ve čtvrtek vyhověl žalobě právníka Ondřeje Dostála a s účinností od pondělí 27. dubna zrušil čtyři mimořádná opatření ministerstva zdravotnictví, předsedal Štěpán Výborný. Tento čtyřiatřicetiletý soudce nemá o mediálně sledované případy letos ani loni nouzi.
Jak na reklamaci zboží v době pandemie
Možnost reklamovat zakoupené zboží či poskytovaných služeb se i nadále řídí zákonem na ochranu spotřebitele.
Odvolaní radní uspěli ve sporu o doplacení ušlých mezd. Špidlovo rozhodnutí bylo dle soudů nezákonné
Šest bývalých, odvolaných členů Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) u soudu znovu uspělo s žalobou, kterou se domáhají vyplacení ušlé mzdy. Podle pondělního nepravomocného rozsudku jim má RRTV uhradit celkem přes 14 milionů korun plus úroky z prodlení. Radu odvolal v roce 2003 tehdejší premiér Vladimír Špidla, a to v souvislosti s arbitráží mezi Českou republikou a Central European Media Enterprises (CME). Soudy již dříve konstatovaly, že Špidlovo rozhodnutí bylo nezákonné.
Ústavní soud nejspíše nevyhověl stížnostem na nouzový stav, ani na omezení schůzí obcí a krajů
Už v nejbližších dnech se dozvíme, jestli vyhlášení nouzového stavu a omezení schůzování samospráv porušovaly ústavní pořádek.
O pomoc při přípravě chytré karantény nás nikdo nepožádal, říká předsedkyně ÚOOÚ
„Po skončení aktuální hrozby by měl stát od podpory sledovacích aplikací ustoupit a data nevyužitá epidemiology vymazat,“ říká v rozhovoru pro LN předsedkyně Úřadu pro ochranu osobních údajů Ivana Janů.
Pandemie nesmí být záminkou pro radikální zásahy do vymahatelnosti práva
Nedávno bylo přijato hned několik změn v exekucích a insolvencích, které mají posloužit ke zmírnění nežádoucích dopadů koronavirové pandemie. Pro věřitele žádné dobré zprávy, neboť úpravy přinášejí další omezení vymahatelnosti jejich práv, v některých případech dokonce trvalé.
legalTV.cz: 3 tipy, jak uplatnit nároky podle krizového zákona
,,Z praktického hlediska by měli podnikatelé aplikovat v tuto chvíli něco, co jsme pracovně nazvali trojlístkem opatření. Tím označujeme eliminace, mitigace a evidence škod,“ říká v rozhovoru pro legalTV.cz advokát Vladimír Polách.
Vláda šla cestou popírání zákonného práva na odškodnění
Jak jste si možná povšimli, Městský soud v Praze s účinností od 27. dubna 2020 zrušil některá omezující opatření přijatá Ministerstvem zdravotnictví v boji proti šíření nákazy COVID-19, a to z důvodu jejich nezákonnosti.
Koronavirus zpomalí české soudy. Jejich výkon se snižuje až na třetinu
Epidemie koronaviru mění i české soudnictví a jeho rychlost, vyplývá z názorů 13 soudců z různých koutů české justiční mapy. Přinášíme vám druhou část velké ankety „Z justičního terénu“ připravené pro INFO.CZ ve spolupráci se Stálou konferencí českého práva. Nyní se zaměříme na porovnání výsledků rozhodování v posledním měsíci s běžným průměrem z dob před pandemií.
Dimun: Největším právním spekulantem je sama vláda
Dva vicepremiéři vlády Andreje Babiše, ministryně financí Alena Schillerová a dvojministr Karel Havlíček, opakovaně varují před tzv. právními spekulanty. Má se jednat o všechny, kdo chtějí údajně zneužít situace s pandemií a žádat, posléze žalovat, stát o způsobenou škodu, která jim měla vzniknout v důsledku krizových opatření exekutivy. Paní ministryně Schillerová dokonce krátce poté, co vyšla najevo změna režimu z vládních opatření na opatření ministerstva zdravotnictví, označila za keťase v podstatě všechny, kdo by o legálním nároku jen uvažovali. Z jejího vystoupení na člověka dýchl černobílý kinožurnál z dob, ve kterých byli také pranýřováni jednotlivci, kteří pro přesvědčení o osobních právech neviděli les kolektivního štěstí.
Koho Zeman jmenuje šéfem Nejvyššího soudu? Po Fialovi a Fremrovi se objevují i další jména
Nejvyšší soud je po odchodu Pavla Šámala k Ústavnímu soudu už více než dva měsíce bez řádného předsedy. Toho má vybrat a jmenovat prezident Miloš Zeman. Logickým nástupcem by byl aktuální „zastupující předseda“, jinak řádný místopředseda soudu Roman Fiala, který se v jeho čele osvědčil i v současných těžkých časech. Prezident si ale dává na čas a celý proces probíhá z jeho strany přesně tak, jak by neměl: netransparentně, v tichosti a autoritativně. Rovněž kvůli překryvu aktuálně důležitějším problémem, koronavirovou krizí, jsou místo informací k dispozici jen dohady, polopravdy, nebo možná i cíleně šířené dezinformace. V justičních kuloárech se ale nyní mluví o tom, že jasno bude už během několika dnů. Skutečně?
Ústavní soud podržel vládu i nouzový stav. Možná ale naposledy
Ústavní soud svým právě zveřejněným rozhodnutím fakticky podpořil březnové vyhlášení nouzového stavu a umožnil jeho další setrvání. Související ústavní stížnost ale právním slovníkem odmítl, nikoliv zamítl. Znamená to, že ji neposuzoval co do obsahu. I proto nemůžeme současné rozhodnutí Ústavního soudu chápat tak, že vládu a jí vydávané předpisy podrží i do budoucna.
Právo na digitální služby vyhrálo na celé čáře Zákon roku. Jaké předpisy dále bodovaly?
Zákonem roku se v anketě společnosti Deloitte a za mediálního partnerství INFO.CZ stal zákon o právu na digitální služby. Před dalšími čtyřmi nominacemi jej upřednostnila skoro polovina hlasujících. Na druhém místě skončily „jednotné dny právní účinnosti a přehledy povinností“, na třetím pak deklarace Ústavního soudu potvrzující, že „stát může povinnosti ukládat jen právním předpisem“. O něco méně hlasující zaujalo „zrušení poplatku za podání podnětu k prověření veřejné zakázky“. „Online zakládání obchodních společností“, pro které hlasovalo necelých pět procent respondentů, pak spíše propadlo.
Epidemie ukázala výhody a úskalí home-office. Na co je nutné myslet při jeho dlouhodobějším využívání?
Vláda oznámila postupné rozvolňování nouzových opatření souvisejících s epidemií covid-19 a spolu s tím lze očekávat i postupný návrat k běžnému pracovnímu režimu většiny firem. Nicméně je velmi pravděpodobné, že poté, kdy si firmy nuceně vyzkoušely fungovaní v režimu home-office, budou zvažovat jak zaměstnavatelé, tak i zaměstnanci, zda-li ve větší míře tento režim nevyužívat i nadále. Pokud se home-office po vzoru západních zemí začně běžně uplatňovat i na českém pracovním trhu, je třeba na tuto formu práce pamatovat i v pracovních smlouvách a při sjednávání si podmínek zaměstnání. O tom, na co by měly obě strany myslet, jsme se bavili s experty na pracovní právo advokátní kanceláře Rowan Legal.
Stát nezvládne připravit kvalitní legislativu bez zapojení firem a občanů, říká organizátor Zákona roku Babáček
Anketu Zákon roku vyhrál jednoznačně zákon o právu na digitální služby. „Mým favoritem se stal, když jsme se před měsícem kolektivně přesunuli na home office. Člověk viděl v novém světle možnosti masivního využití digitálních technologií. A taky jejich úskalí – ve stejné době napadli hackeři české nemocnice. Nevidím možnost, že by se český stát elektronizaci ubránil, viděl bych to i jako promarnění generační příležitosti,“ popisuje v rozhovoru pro INFO.CZ Tomáš Babáček, předseda nominační rady ankety a partner advokátní kanceláře Deloitte Legal.
Soudy v Olomouckém kraji se připravují na běžný režim začátkem května
Soudy v Olomouckém kraji napříč všemi stupni postupně obnovují činnost, kterou v polovině března přerušila pandemie koronaviru. Veřejná jednání již plánují od příštího týdne, stále se však budou v prostorách soudů dodržovat povinná hygienická opatření. Od začátku května se začne postupně soudit i na vrchním či okresním soudu.
Poslanecká sněmovna prodloužila stav nouze zatím do 17. května
Nouzový stav a s ním i hlavní vládní omezení proti šíření nového koronaviru budou moci trvat zatím do neděle 17. května. S prodloužením stavu nouze do tohoto data souhlasila Sněmovna. Debata trvala skoro devět hodin.
Západočeské soudy vydaly aktuální opatření a chystají se na rozjezd jednání
Situace v západočeských soudech se v posledních dnech zásadně nemění. Předseda Krajského soudu vydal 20. dubna 2020 opatření zde, podle něhož je právním zástupcům a účastníkům k dispozici info centrum i podatelna za současného dodržování hygienických předpisů – použití dezinfekce a odstupy 2 metry.
Obrat na poli regulace Facial Recognition systémů v Evropské unii
Dočasný plošný zákaz technologie Facial Recognition se na úrovni Evropské unie prozatím neuplatní. Z původního návrhu Bílé knihy Evropské komise o umělé inteligenci byl totiž zcela vypuštěn.
Zdroj: Lidovky.cz, info.cz, advokatnidenik.cz, havelpartners.blog
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz