Právo na víkend - týden v české justici očima šéfredaktora
Nouzový stav skončil, plošné pokračování zákazů a příkazů je nezákonné. Advokát Černý navrhuje jejich zrušení | Lex Voucher – aneb občan jako sponzor cestovních kanceláří a státu | Deset nejčastějších chyb v obchodních podmínkách e-shopů (nejen) v době koronaviru | Stát poskytl dlužníkům rychlou pomoc. Další změny je ale potřeba dělat citlivě, říká Chvojka | Novým předsedou Nejvyššího soudu je JUDr. Petr Angyalossy, Ph.D. | Nová evropská pravidla na ochranu spotřebitele
Vážení čtenáři,
přinášíme Vám pravidelný přehled událostí ve světě práva za uplynulý týden.
Přeji Vám hezký víkend
Mgr. Miroslav Chochola, LL.M., MBA
EPRAVO.CZ
legalTV.cz: Jak se mimořádná opatření dotkla vězňů?
„Mimořádná opatření se dotkla odsouzených docela zásadním způsobem, museli jsme omezit kontakt s blízkými a zakázat návštěvy rodinných příslušníků ve věznicích,” říká v rozhovoru pro legalTV ředitelka Věznice Kuřim Gabriela Slováková.
Lex Voucher – aneb občan jako sponzor cestovních kanceláří a státu
Doplatit cenu zájezdu či nedoplatit? – to není vše, oč tu běží! Poklidná hladina rekreační turistiky byla zčeřena koronavirovými událostmi a nejeden budoucí plážový příznivec znejistěl.
Deset nejčastějších chyb v obchodních podmínkách e-shopů (nejen) v době koronaviru
Podnikatelé, kteří doposud prodávali zboží pouze v tzv. kamenných prodejnách, se v souvislosti s opatřeními proti šíření nemoci COVID-19 zavedenými českou vládou mohli ocitnout ve velmi nepříjemné situaci. Proto mnozí z nich flexibilně začali provozovat prodej zboží též prostřednictvím e-shopu. Tato varianta bude jistě výhodnou pro všechny podnikatele i do budoucna.
Státu jsme zachránili přes 30 miliard. Útoky na něj i na nás jsou nespravedlivé, říká Muzikář
Karel Muzikář, řídící partner advokátní kanceláře Skils, dříve Weil, Gotshal & Manges, popisuje v exkluzivním rozhovoru pro INFO.CZ svou práci pro stát i soukromé firmy a odmítá, že by byl tím, kdo vymyslel protikoronavirová opatření ministerstva zdravotnictví, jak by se mohlo zdát z některých zpráv. „Za posledních 10 až 15 let má naše kancelář tržby kolem půl miliardy ročně, za loňský rok to bylo 450 milionů. Práce pro stát tak u nás určitě není dominantní. Přičemž ta miliarda, na kterou se ptáte, byla sečtena ze zakázek někdy od roku 2006 a dle statistik tato částka nijak nevybočuje z čísel, kterými se chlubí naši konkurenti. Navíc mi uniká, krom touhy tímto číslem šokovat, co je na tom relevantního,“ argumentuje v rozhovoru Muzikář a přidává, že jen při obraně ve sporech zachránili státu přes 30 miliard korun.
Bartoš může vyvést Česko z legislativní krize. Před „gulagem s wifinou“ nás ohlídají tradiční politici
Problémy české legislativy, spočívající v nepřehlednosti, přebujelosti i vnitřní neprovázanosti tuzemských zákonů, mohou kvůli koronakrizi dosáhnout vrcholu. Jednou z věcí, které české právo bezpodmínečně potřebuje, jsou osobnosti, které se jej pokusí z tohoto scestí vyvést. Potřebuje osobnosti typu Ivana Bartoše. Ne nutně pro jeho názory, to mnohdy spíše naopak, ale pro jeho drajv, lídrovství, schopnost komunikace a především myšlení mimo „provozní“ legislativní vzorce. Tím vším šéf Pirátů disponuje. A to tak výrazně, že až zastiňuje své další poslanecké kolegy. Zároveň je ale nutné, aby jej obklopovali „tradiční“ politici, naopak držící základní zásady a pravidla. Jak zajímavý pak může být výsledek, ukázalo nedávné vyhlášení ankety Zákon roku.
Odmítnutá stížnost na koronavirová opatření štěpí Ústavní soud. Část soudců tvrdě kritizuje postup pléna
Plénum Ústavního soudu 12. května odmítlo další ústavní stížnost na vyhlášení nouzového stavu, krizová opatření vlády a mimořádné opatření Ministerstva zdravotnictví. Část ústavních soudců se ovšem ostře vymezila proti tomu, že plénum během dvou týdnů provedlo neodůvodněný a nerozumný „judikatorní obrat“.
Stát poskytl dlužníkům rychlou pomoc. Další změny je ale potřeba dělat citlivě, říká Chvojka
Ke zmírnění důsledků koronavirové krize přijal stát v posledních týdnech hned několik nových opatření v oblasti exekucí a insolvencí. Další dlouhodobé změny, mezi které patří například zastavování starých exekucí, rozdělování nových případů mezi exekutory podle bydliště dlužníka či zřízení chráněného účtu, by měla již brzy projednávat sněmovna. O tom, co si o těchto návrzích myslí a co by v praxi mohly přinést, jsme se bavili s místopředsedou ústavně-právního výboru sněmovny Janem Chvojkou (ČSSD).
Havlíček: Zeman byl při jmenování šéfa Nejvyššího soudu nezdvořilý. Že vybral podle sebe, je ale v pořádku
Prezident republiky ve středu jmenoval nového předsedu Nejvyššího soudu. Obecná veřejnost v Česku popravdě řečeno tyto personální novinky příliš neřeší, i když jsou sebevýznamnější. Mnohem populárnější jsou tu politici, ekonomové, ekologové, epidemiologové či lékaři, kteří se ovšem zase nemohou ani zdaleka svou všeobecnou známostí rovnat sportovcům, zpěvákům či hercům. O to právníkům – natož potom soudcům – jít nemůže.
Nouzový stav skončil, plošné pokračování zákazů a příkazů je nezákonné. Advokát Černý navrhuje jejich zrušení
Návrh na zrušení plošných opatření ministerstva zdravotnictví, které celostátně omezují nebo zcela znemožňují podnikání, volný pohyb nebo kontakty mezi lidmi podal s odkazem na Listinu práv a svobod advokát Adam Černý k Městskému soudu v Praze. Z opatření, která kopírují příkazy a zákazy vydané za nouzového stavu, plyne, že buď nouzový stav pokračuje, a nebo byl oprávněně zrušen, ale pak ho nesmí prodlužovat vydáváním nouzové legislativy ministerstvo zdravotnictví. Ministr ignoruje Parlament a napadená opatření jsou nezákonným aktem rozsáhlého omezení práv, ke kterému není příslušný jeden člen vlády, uvádí advokát.
Do spolupracovníků si nenechám nikým mluvit. A klidně použiji bič, aby soud fungoval, říká Angyalossy
I den po svém jmenování předsedou přijel do práce na Nejvyšší soud (NS) na svém Harley. A dobře si ho prohlédněte, protože to byl třeba právě on, kdo vás v devadesátých letech vezl autobusem na nějakou z dovolených po Evropě. Nový předseda Petr Angyalossy totiž při studiích práv v Brně pracoval jako dělník na železnici, hasič nebo řidič mezinárodního dálkového autobusu. „Pro mě je justice životním posláním, žiji pro ni, dýchám, jsem ochoten pro ni pracovat 24 hodin denně,“ říká o sobě nový předseda Petr Angyalossy v rozhovoru pro Českou justici.
Prezidentka Soudcovské unie: Výběr nového předsedy NS není transparentní
Způsob, jakým prezident Miloš Zeman vybírá nového předsedu Nejvyššího soudu, není podle šéfky Soudcovské unie Daniely Zemanové transparentní ani důvěryhodný. Zemanová dnešním Lidovým novinám řekla, že veřejnost nezná prezidentovy kroky ani kandidáty, o nichž uvažuje. Funkce předsedy NS je volná tři měsíce poté, kdy jeho dosavadní šéf Pavel Šámal v únoru nastoupil k Ústavnímu soudu.
Ústavní soud bude mít v roce 2021 na výdaje 237 milionů, o tři méně než letos
Ústavní soud by měl mít v rozpočtu na příští rok téměř 237 milionů korun, což je proti letošnímu schválenému rozpočtu o 2,8 milionu korun méně. Návrh rozpočtu soudu schválil sněmovní rozpočtový výbor. Stojí to v usnesení výboru. Proti střednědobému výhledu celkových výdajů, který loni koncem roku vzala na vědomí Sněmovna, se však rozpočet soudu na příští rok navyšuje o 37 milionů korun. Důvodem jsou hlavně investice, například do soudního informačního systému nebo do sídla soudu.
Zmeškané nahlížení do spisu v době nouzového stavu lze napravit
Dnešním dnem začíná běžet patnáctidenní lhůta pro ty, kdo v důsledku nouzového stavu nemohli uplatnit své právo nahlédnout do spisu.
Soudcovskou unii chce vést Tomáš Novosad a Šárka Hájková
Soudcovská unie bude mít po šesti letech nového prezidenta či prezidentku. Současná šéfka Daniela Zemanová má za sebou dvě funkční období a již kandidovat nemůže. Zájem vést nepolitické profesní a stavovské sdružení soudců má podle zjištění České justice Tomáš Novosad z Městského soudu v Praze. Kandidaturu serveru info.cz potvrdila také Šárka Hájková z Krajského soudu v Praze. Nové předsednictvo si Unie zvolí na podzim.
Krizové okénko RUBIKON Centra pomáhalo lidem opouštějícím věznice
S koncem nouzového stavu ukončila nezisková organizace RUBIKON Centrum provoz krizového okénka a vrací se k běžnému režimu práce s lidmi s trestní minulostí. Tato speciální služba, o které Advokátní deník psal při jejím spuštění, umožňovala bezpečně poskytovat podporu lidem v akutní krizové situaci po propuštění z vězení v době, kdy pro ně státní správa či sociální služby nebyly dostupné. Okénko se za období od 27. 3. do 13. 5. 2020 otevřelo celkem 8x. Pro pomoc si lidé přišli více než sedmdesátkrát.
Novým předsedou Nejvyššího soudu je JUDr. Petr Angyalossy, Ph.D.
Prezident České republiky Miloš Zeman jmenoval dnes 20. května 2020 na funkční období 10 let nového předsedu Nejvyššího soudu JUDr. Petra Angyalossyho, Ph.D. Trestní soudce Petr Angyalossy byl slavnostně jmenován přesně tři měsíce poté, kdy funkce předsedy Nejvyššího soudu zanikla jeho předchůdci prof. JUDr. Pavlu Šámalovi, Ph.D., v souvislosti s jmenováním soudcem Ústavního soudu. Soud v mezidobí vedl jeho místopředseda JUDr. Roman Fiala.
Nová evropská pravidla na ochranu spotřebitele
Pokud jste si mysleli, že ochrana spotřebitele je v rámci EU dostatečná, mýlili jste se. Evropský parlament nově připravil pravidla chránící spotřebitele například před falešnými slevami nebo dvojí kvalitou potravin. Jaké změny nás čekají? A budou skutečně přínosem?
Zdroj: Lidovky.cz, info.cz, advokatnidenik.cz, havelpartners.blog
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz