Právo na víkend - týden v české justici očima šéfredaktora
Trestní odpovědnost právnických osob existuje a nejedná se o okrajovou záležitost | Místopředseda Ústavního soudu Fenyk: Státní zástupci by měli mít odvahu přiznat si, že udělali chybu | Současná demokracie a státy se vyčerpaly, vraťme se k ostrakismu a tribunátu, vyzývá Havlíček | „V Praze bych si uměla představit místo deseti jen čtyři soudy“, říká budoucí šéfka Městského soudu v Praze | Metodika pro evidenci služeb veřejné správy v katalogu služeb je na světě
Vážení čtenáři,
přinášíme Vám pravidelný přehled událostí ve světě práva za uplynulý týden.
Přeji Vám hezký víkend
Mgr. Miroslav Chochola, LL.M., MBA
EPRAVO.CZ
Na právech se neučí číst a psát, říká docentka Havelková
Na konci tisíciletí začala studovat práva v Praze. Ve studiích pak pokračovala v Itálii, Německu, Anglii a USA. Dnes docentka Barbara Havelková učí britské ústavní a evropské právo, feministické právní teorie a srovnávací antidiskriminační právo na oxfordské univerzitě.
Soud zakázal Metrostavu stavby s dotacemi a pokutu 600 tisíc korun, firma se odvolala
Královéhradecký krajský soud v úterý v případu machinací při modernizaci Hotelu Bohemia Chrudim zakázal společnosti Metrostav na šest let stavební činnost související s dotacemi a veřejnou podporou. Kromě toho má firma zaplatit 600 000 korun. Rozsudek není pravomocný, firma se odvolala.
Trestní odpovědnost právnických osob existuje a nejedná se o okrajovou záležitost
V týdnech před letními prázdninami proběhly českými sdělovacími prostředky zprávy o dalším vývoji trestního řízení v kauze sportovních dotací. Tato důležitá a mediálně sledovaná kauza je patrně více známa podle jmen klíčových postav, které se dle obžaloby měly dopustit manipulací se sportovními dotacemi, a mezi které obžaloba řadí mimo jiné Miroslava Peltu, někdejšího předsedu Fotbalové asociace ČR a Simonu Kratochvílovou, někdejší náměstkyni na Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy ČR.
Současná demokracie a státy se vyčerpaly, vraťme se k ostrakismu a tribunátu, vyzývá Havlíček
Karel Havlíček, právní filozof, dlouholetý šéfredaktor časopisu Soudce a rovněž pravidelný spolupracovník INFO.CZ, vydal v nakladatelství Academia své „opus magnum“, knihu nazvanou Osudné vynálezy lidstva s podtitulem Obtížná cesta k fragmentárnímu státu a osvícenému právu, v níž rozebírá svá dlouhodobá témata. Vysvětluje, proč se současná podoba demokracie vyčerpala a potřebujeme nový stát a nové právo. Podle Havlíčka bychom se tak měli k staronovým prvkům, například k ostrakismu, tedy již v antice vyzkoušenému střepinovému soudu, či k tribunátu. Tyto instituty bychom podle něj měli inovovat do moderních poměrů, právě v nich je podle autora budoucnost státního uspořádání. Nejzásadnější pasáže z knihy jsme s Karlem Havlíčkem rozebrali v rozhovoru pro INFO.CZ. „Ostrakismus a tribunát by podle mého názoru významně posílily skutečnou váhu demokracie,“ říká mimo jiné Havlíček.
Místopředseda Ústavního soudu Fenyk: Státní zástupci by měli mít odvahu přiznat si, že udělali chybu
„Já bych zrušil všechny vrchní stupně, tedy jak vrchní soudy, tak vrchní státní zastupitelství. Vím, že je špatně to takhle natvrdo říci, ale je to tak. Základ by měly tvořit okresy, odvolacím orgánem by pak měly být kraje. Kraje by prvoinstančně řešily nejzávažnější trestnou činnost a pak s tím rovnou na Nejvyšší soud,“ říká místopředseda Ústavního soudu (ÚS), profesor Jaroslav Fenyk v rozhovoru pro Českou justici.
Klaus ze mě fackovacího panáka neudělal, uzavírá profesor Tomášek své vzpomínky na euro
„Jste velký optimista,“ vpálil mně předseda Poslanecké sněmovny Václav Klaus na semináři Centra pro ekonomiku a politiku (CEP) 28. ledna 2002, když jsem tvrdil, že euro by mohlo být u nás zavedeno někdy mezi lety 2008 až 2010. „Předpokládáte totiž,“ pokračoval Václav Klaus, „že v té době bude euro ještě existovat“. Klaus ovšem zavedení eura v Česku nevyloučil, pouze dal najevo, že ho nechce uspěchat. Proto jsem ho mohl poškádlit slovy: „Jsem rád, že se zde diskutuje o tom, kdy se máme zapojit, a nikoliv, zda se máme zapojit.“ Dnešním, 20. dílem, končí seriál INFO.CZ Nové cesty k Evropě, v nichž proděkan pražské Právnické fakulty Univerzity Karlovy a vedoucí katedry evropského
Na co dávat pozor při jednání statutárních orgánů? Někdy nemusí zavazovat společnost, ale je samotné
Statutární orgán je hlavním výkonným (exekutivním) orgánem společnosti, kterému náleží takzvané „generální jednatelské oprávnění“ společnost zastupovat a jednat za ní ve všech záležitostech. Generální jednatelské oprávnění statutárního orgánu společnosti vyplývá z paragrafu 161 a následujících občanského zákoníku a může být zpravidla omezeno pouze zákonem nebo samotným zakladatelským právním jednáním společnosti, definujícím konkrétní způsob jednání statutárního orgánu za společnost, který se následně zapisuje i do obchodního rejstříku. Jednání statutárního orgánu za společnost pak může mít mnoho podob, od uzavírání smluv jménem společnosti, přes účast na schůzkách a jednáních s obchodními partnery, až po rozhodování jak o strategických otázkách budoucího vývoje společnosti, tak i o každodenních záležitostech.
„V Praze bych si uměla představit místo deseti jen čtyři soudy“, říká budoucí šéfka Městského soudu v Praze
Pořádek a systém musí u soudu fungovat, říká budoucí šéfka Městského soudu v Praze Jaroslava Pokorná. Působí v justici nepřetržitě od roku 1985 a je zkušenou funkcionářkou. Postupně pracovala u Obvodního soudu pro Prahu 9, 10, 1 a 4. Posledních pět let je předsedkyní Obvodního soudu pro Prahu 10. Po současném předsedovi Liboru Vávrovi převezme žezlo na konci září.
Střet zájmů Andreje Babiše: Špičky českého správního práva komentují rozhodnutí Pavla Zemana
Rozhodnutí nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana nevyhovět podnětům Transparency International a senátora Lukáše Wagenknechta, aby podal žalobu ve veřejném zájmu proti rozhodnutí Krajského úřadu Středočeského kraje ohledně údajného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše, vyvolalo debatu i mezi právními profesionály. Česká justice proto oslovila špičky českého správního práva a zároveň soudce Nejvyššího správního soudu (NSS) se třemi otázkami.
V justici se to mele. I proto, že nová košťata dobře metou
Tak se nám to, paní Müllerová, začíná v justici mlít, řekl by asi Josef Švejk. Během posledního roku jsou tu Václav Čapka a Luboš Dörfl v čele vrchních soudů v Olomouci a v Praze, na jaře nový předseda Nejvyššího soudu Petr Angyalossy, na polovině krajských soudů čerství šéfové již instalovaní či právě v očekávání, tím pádem fungl neobnošená sestava Kolegia předsedů krajských soudů. Další změny ve funkcionářském kádru jsou na obzoru a za pár týdnů tu bude nové vedení Soudcovské unie. A méně viditelných změn jen třeba na postech místopředsedů krajského článku je celá hromada, ačkoliv to většinou neprávnická veřejnost nevnímá.
Zastupujete oběti domácího násilí? Pomozte s databází právních rozhodnutí
Vzhledem k tomu, že právní rozhodnutí týkající se sexuálních trestných činů a domácího násilí nejsou v současné době dostupná v žádné veřejné databázi, rozhodli se advokáti JUDr. Lucie Hrdá a JUDr. Bc. Daniel Bartoň, Ph.D., LL.M., vytvořit co nejširší přehled rozhodovací činnosti z kategorie těchto skutků.
Karvinský okresní soud rozhodl o vazbě pro údajného žháře z Bohumína
Okresní soud v Karviné uvalil vazbu na čtyřiapadesátiletého muže obviněného kvůli sobotnímu zapálení bytu v Bohumíně. Dozorující státní zástupce Michal Król navrhoval vazbu, neboť podle něj hrozilo, že že by obviněný muž v obavě z vysokého trestu utekl nebo dál páchal násilnou trestnou činnost.
PMS uvolnila milion korun pro oběti bohumínské tragédie
Psychosociální pomoc či právní a další služby spojené s řešením aktuální nepříznivé situace bude možno financovat z částky jeden milion korun, kterou Probační a mediační služba (PMS) vyčlenila po analýze možností rychlé a účinné pomoci obětem tragédie v Bohumíně, provedené ve spolupráci s Ministerstvem spravedlnosti ČR. V průběhu dnešního dne budou pokračovat jednání se zástupci vedení města Bohumín a poskytovateli služeb pro oběti (včetně neziskových organizací) tak, aby byly tyto prostředky co nejlépe využity.
Metodika pro evidenci služeb veřejné správy v katalogu služeb je na světě
V souvislosti s implementací zákona o právu na digitální služby je ve vztahu k jednotlivým službám orgánů veřejné moci potřeba vytvořit katalog služeb. Ten má zahrnovat jak digitální služby, tj. úkony na žádost iniciované občany a služby vykonávané z moci úřední, tak i digitální úkony občanů vůči orgánům veřejné moci. Nová metodika Ministerstva vnitra v detailu popisuje způsob jejich zápisu.
Zdroj: Lidovky.cz, info.cz, advokatnidenik.cz, havelpartners.blog
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz