Právo na víkend - týden v české justici očima šéfredaktora
Boj o exekuce začíná. Politici musí odolat populismu a nenadržovat neúspěšným exekutorům | Změny zákoníku práce nebudou v krizi stačit. Zaměstnavatelé potřebují větší flexibilitu, myslí si Jakub Štilec | Kdo se chtěl ozbrojit, už to udělal, říká senátor Hraba | Soudní tlumočníci a překladatelé požadují pevnou základní sazbu odměny | Citlivá data vyžadují ochranu | Bezpečnostní standard pro všechny zájemce
Vážení čtenáři,
přinášíme Vám pravidelný přehled událostí ve světě práva za uplynulý týden.
Přeji Vám hezký víkend
Mgr. Miroslav Chochola, LL.M., MBA
EPRAVO.CZ
Kdo se chtěl ozbrojit, už to udělal, říká senátor Hraba
„Mému pojetí spravedlnosti se příčí, když to, co má upravovat zákon, aby si to v něm každý přečetl, řeší judikatura. Brání-li se někdo útoku, právo a justice mají stát na jeho straně. Nemá jít jen o polehčující okolnost závislou na vývoji judikatury,“ říká senátor Zdeněk Hraba (STAN).
Nejvyšší státní zastupitelství zrušilo trestní stíhání tří lidí kvůli těžbě kamene v lánské oboře
Nejvyšší státní zastupitelství ((NSZ) zrušilo usnesení o zahájení trestního stíhání tří lidí kvůli těžbě kamene v lánské oboře na Kladensku. Věc se vrátila zpět policii, řeší se právní kvalifikace. Informaci České televize potvrdil mluvčí NSZ Petr Malý.
Citlivá data vyžadují ochranu
Minulý týden otiskly LN rozhovor s advokátkou Lucií Hrdou, která vytváří soukromou databázi trestních rozhodnutí a prostřednictvím České advokátní komory vyzývá ostatní advokáty k součinnosti. Chce tím pomoci advokátům obětí sexuálních trestných činů a domácího násilí lépe argumentovat před soudy a sjednotit tak jejich rozhodovací činnost.
Boj o exekuce začíná. Politici musí odolat populismu a nenadržovat neúspěšným exekutorům
Příští týden se naplno rozhoří politický souboj o zachování či naopak zregulování svobodného výběru exekutorů. Už ve středu 2. září zasedne sněmovní podvýbor pro problematiku exekucí, insolvencí a oddlužení, o týden později pak přímo ústavně-právní výbor. Z jejich jednání by mohlo být patrnější, jak to bude s exekucemi dál – zda dojde ke schválení případných změn ještě letos na podzim, až příští rok na jaře, nebo se do příštích sněmovních voleb nic nestihne, což by bylo patrně vůbec nejlepší. Rovněž se projeví, nakolik někteří politici podléhají určitým polovičatým argumentům a za solidaritu mnohdy skrývanému populismu a jak moc převáží váhy spravedlnosti mezi věřiteli a dlužníky právě na stranu těch, kteří, ať již z jakéhokoliv důvodu, nesplnili včas své závazky. Ty se na tuto stranu naklánějí už delší dobu, teď se ale možná úplně zvrhnou.
Změny zákoníku práce nebudou v krizi stačit. Zaměstnavatelé potřebují větší flexibilitu, myslí si Jakub Štilec
V době překotných změn, vyvolaných celosvětovou pandemií koronaviru a z ní pramenící všeobecné nejistoty, se v České republice poměrně výrazně změnil zákoník práce. Novela zavádí novinky v oblasti flexibilních forem zaměstnání, částečně zjednodušuje komunikaci mezi zaměstnanci a zaměstnavateli a snaží se také o vyjasnění některých dosud kritizovaných částí pracovního práva, například při počítání dovolené. I když jdou tyto změny – připravené ještě před vypuknutím koronavirové krize – správným směrem, nejsou dostatečně razantní. Vzhledem k aktuálním poměrům totiž může být až přílišná ochrana zaměstnanců, která v pracovním právu dlouhodobě převládá, problematická.
Právními inovátory roku může být známý soudce, šéfprávník Coca-Coly i zakladatel advokátního e-shopu
Soudce Nejvyššího správního soudu Karel Šimka, šéf právního oddělení české Coca-Coly Lukáš Zapletal či advokáti Ondřej Preuss, zakladatel právního e-shopu Dostupný advokát, nebo Jakub Dohnal, partner největší sítě regionálních kanceláří Arrows. To jsou někteří z celkem 14 finalistů nominovaných na ocenění Deloitte Legal Disruptors Award v jeho prvním ročníku, za nímž stojí agentura Cover Story a jak je z názvu ceny patrné také advokátní kancelář Deloitte Legal. INFO.CZ je partnerem projektu, jako první tak přinášíme seznam všech nominovaných.
Zaměstnanci na stejných pozicích nemusí brát stejně, výplata ale musí být fér, říká Bejšovec
Zaměstnanci na stejných pozicích musí vydělávat stejně peněz bez ohledu na regionální rozdíly v jednotlivých krajích České republiky, interpretuje se převážně nedávné rozhodnutí Nejvyššího soudu. Jak ale v rozhovoru pro INFO.CZ upozorňuje advokát Deloitte Legal Pavel Bejšovec, celá věc je složitější: „Není nutné situaci chápat absolutně a automaticky odměňovat všechny zaměstnance na stejné pozici stejně. Rozdíly v odměňování jsou možné, pokud je zaměstnavatel schopen jejich důvody odpovídajícím způsobem odůvodnit a pokud tyto odlišnosti vycházejí z jasně nastavených a férových pravidel.“
Velká policejní akce začíná. Kdo o ní rozhodl a je vůbec v souladu s ústavou?
Policie prý opět pěkně skřípne řidiče. O právní, ba dokonce ústavní konformitě všelijakých akcí „Kryštof“ se sice debatuje desítky let, ale nic se nemění: od čtvrtka do neděle tohoto týdne nás to údajně čeká znovu. Dobře nám tak, nemáme nikam jezdit. Přesnou metodiku sice neznám, ta je určitě „taj-dův-mob“. Jenže v Česku se stejně všechno rozkecá, jak praví klasik, takže to celkem není na překážku, bude to jako obvykle. Jen ten základní charakteristický rys spočívající v křížovém tažení s využitím neoznačených vozidel, vrtulníků, kamer, policistů na motorkách, v autech, radarů schovaných v křoví a za zatáčkou … ou, ou, ou. Strážci dopravní bezpečnosti jsou tu od toho, aby viděli, zda účastníci silničního provozu dodržují pravidla, nikoliv od toho, aby uspořádali parforsní hon, při němž nejdřív někoho lapí, a potom zkoumají, jestli by na něj něco nenašli. To by tak bylo, aby nenašli! Rozhodli o těch manévrech policejní odborníci, nebo politici?
Soudní tlumočníci a překladatelé požadují pevnou základní sazbu odměny
Pracovní skupina soudních tlumočníků pro legislativu předložila včera Ministerstvu spravedlnosti soubor připomínek k návrhu vyhlášky o odměnách a náhradách za výkon tlumočnické a překladatelské činnosti. Společně s novým zákonem o soudních tlumočnících a soudních překladatelích nabude připravovaná vyhláška účinnosti dne 1. ledna 2021. Za největší problém navrhovaného znění považuje pracovní skupina skutečnost, že základní sazba odměny za tlumočnické a překladatelské úkony je stanovena rozpětím „podle náročnosti úkonu a míry potřebných odborných znalostí“. Není však definováno, podle jakých kritérií má být náročnost a míra odborných znalostí posuzována a jakou kvalifikaci má mít posuzovatel.
MONEYVAL: opatření pro boj s praním peněz ČR zlepšila, dostatečná ale nejsou
V aktuální zprávě vydané ve středu 26. srpna konstatuje Výbor expertů pro hodnocení opatření proti praní špinavých peněz a financování terorismu (MONEYVAL), že se České republice podařilo dosáhnout určitého zlepšení opatření v oblasti boje s praním peněz a financováním terorismu. Zároveň dodává, že je třeba dosáhnout jejich dalšího zkvalitnění.
Bezpečnostní standard pro všechny zájemce
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) a Národní agentura pro komunikační a informační technologie (NAKIT) vydali společně „Minimální bezpečnostní standard“, metodiku pro podniky, organizace veřejné správy a další subjekty, které nepodléhají režimu zákona o kybernetické bezpečnosti.
Zdroj: Lidovky.cz, info.cz, advokatnidenik.cz, havelpartners.blog
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz