Právo na víkend - týden v české justici očima šéfredaktora
Majetková přiznání soudců a žalobců nikdo nestíhá důkladně kontrolovat, instituce se spoléhají na „udání“ | Které úřady budou poskytovat informace a jak budou moci žádosti odmítat? | Boj o exekuce: Pojistné zdraží a malé pohledávky se nebudou soudně vymáhat, varují pojišťovny | Pražské soudy přistupují rozdílně k povinnosti nosit roušky | Daňová kontrola průměrně doměří nedoplatek 700 tisíc, kauzy s trestním přesahem jsou dnes častější, říká Trubač
Vážení čtenáři,
přinášíme Vám pravidelný přehled událostí ve světě práva za uplynulý týden.
Přeji Vám hezký víkend
Mgr. Miroslav Chochola, LL.M., MBA
EPRAVO.CZ
Které úřady budou poskytovat informace a jak budou moci žádosti odmítat?
Zákon o svobodném přístupu k informacím, který realizuje ústavní právo na informace o činnosti státu a samospráv, byl vyhlášen již v roce 1999. Od té doby byl zákon více než dvacetkrát novelizován, je často předmětem veřejné diskuse a rovněž k němu existuje řada významných soudních rozhodnutí. Přesto stále můžeme nalézt několik poměrně zásadních otázek, které vyřešeny nejsou a jejichž uplatnění v praxi, při řešení konkrétní žádosti o informace, stále není jednoznačné.
Stavební právo chtělo reformu
Vláda minulý týden schválila návrh nového stavebního zákona. Pokud ho přijme i parlament, budeme mít po 14 letech znovu další nový stavební kodex. Jeho spoluautor se zamýšlí nad tím, proč jeho návrh vzbuzuje tolik vášní.
Toman bez Devátého. Bývalý šéf BIS opustil advokátní kancelář, jíž dlouho propůjčoval i jméno
Advokátní kancelář Toman, Devátý & Partneři nově vystupuje pod obchodní firmou Toman & Partneři. Ke změně došlo podle obchodního rejstříku 16. července. „Po více než 20 letech od nás odchází advokát JUDr. Stanislav Devátý, Dr., jehož jméno zůstane jednou provždy spjato s historií advokátní kanceláře,“ uvedl na související dotaz INFO.CZ Šimon Toman, nový ředitel kanceláře a rovněž syn jejího zakladatele Petra Tomana, který tak „navazuje na rodinnou tradici kanceláře trvající od roku 1990“.
Majetková přiznání soudců a žalobců nikdo nestíhá důkladně kontrolovat, instituce se spoléhají na „udání“
Soudci a státní zástupci musí od konce roku 2017 podávat oznámení o svých majetkových poměrech podle zákona o střetu zájmů. V případě soudců je eviduje Nejvyšší soud (NS), přiznání státních zástupců přijímá Ministerstvo spravedlnosti (MSp). Jak ovšem zjistila Česká justice, oba úřady se při kontrole omezují na formální správnost oznámení. Na hlubší systematickou kontrolu nemá ani jeden z úřadů odpovídající kapacitu.
Podnikání a alkohol: Benešová zprostila soudce Veselého a soudkyni Lehkou dočasně funkce
Soudce Okresního soudu v Mělníku Jan Veselý byl dočasně zproštěn funkce soudce. Ke kroku přistoupila ministryně spravedlnosti Marie Benešová, potvrdil informace České justice mluvčí resortu Vladimír Řepka. „Důvodem jsou podané dvě kárné žaloby, kde je navrženo odvolání z funkce soudce,“ reagoval Řepka a připomněl, že podané jsou na Veselého celkem tři, ale jen ve dvou je navrženo odejmutí taláru. Zproštění platí do rozhodnutí o kárné žalobě na Veselého, kterou Nejvyšší správní soud (NSS) projedná 10. září. O talár i funkci místopředsedkyně soudu dočasně přišla i Markéta Lehká z ústeckého krajského soudu.
PRK Partners spouští odborné podcasty: Předáváte osobní údaje do USA? Pozor na přísnou regulaci
Domácí Právnická firma roku 2019 PRK Partners spouští ve spolupráci s INFO.CZ sérii odborných právních podcastů nazvanou Právo k Ranní Kávě. První příspěvek je věnovaný předávání osobních údajů do USA nebo jiných zemí mimo Evropský hospodářský prostor (EHP), které naráží na přísnou regulaci. Související pravidla vám tak vysvětlí partner kanceláře Michal Matějka. Nové podcasty ze série Právo k Ranní Kávě vám budeme přinášet zhruba jednou za dva týdny.
Boj o exekuce: Pojistné zdraží a malé pohledávky se nebudou soudně vymáhat, varují pojišťovny
V Poslanecké sněmovně dnes ráno zasedne podvýbor pro problematiku exekucí, insolvencí a oddlužení, odpoledne pak na něj naváže seminář „Slovenská zkušenost se zavedením teritoriality exekutorů“. Politici, ale odpoledne rovněž exekutoři a další právníci, tak začnou po letních prázdninách opět řešit, jak dál v České republice s exekucemi. Návrhy na změny, spočívající například v různých typech místní příslušnosti exekutorů, povinném vybírání záloh od věřitelů na vedení exekučního řízení či odpouštění některých starých dluhů, ale mohou mít podle řady věřitelů fatální důsledky a zhoršit platební morálku české společnosti. Například Česká asociace pojišťoven varuje podle informací INFO.CZ politiky vlastní analýzou, v níž například konstatuje, že „jakékoliv snížení efektivity vymáhání pohledávek by vedlo k riziku růstu pojistného pro poctivě platící klienty, které by sloužilo k pokrytí ztrát z nevymožených pohledávek a zároveň představovalo jakousi rezervu pro pokrytí morálního hazardu budoucích neplatičů“.
Daňová kontrola průměrně doměří nedoplatek 700 tisíc, kauzy s trestním přesahem jsou dnes častější, říká Trubač
Daňové penále je nepřiměřeně vysoké a mělo by se zrušit, navrhuje v rozhovoru pro INFO.CZ o problémech a souvislostech trestního a daňového práva advokát Ondřej Trubač, partner advokátní kanceláře Bříza & Trubač. „Novela trestního zákoníku zvýšila od 1. října 2020 hranici trestnosti zkrácení daně až od 100 tisíc korun. Tím by se mohla policie soustředit na opravdu závažné případy namísto řešení drobných kauz, kde postačí finanční sankce podle daňových předpisů,“ říká Trubač.
Kauza Kuciak a osvobozený Kočner: V Česku bychom verdikt museli přijmout, na Slovensku je to složitější
Specializovaný trestní soud nepravomocně osvobodil Mariana Kočnera a Alenu Zsuzsovou v případě vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. Pokud by se to stalo v České republice, rozsudek bychom mohli s poukazem na nezávislost soudního rozhodování, vládu práva a presumpci neviny přijmout. Pokud jde o Slovensko, je to daleko obtížnější. I když země v posledních letech urazila kus cesty, pořád si nemůžeme být zcela jisti, že je provázanost alespoň některých součástí tamní policie a justice s politikou, lobbisty, polosvětem či mafií úplnou minulostí. Na aktuálním verdiktu se ukazují ale i další důležité věci: jak důležitou roli může hrát odvolání, jak nebezpečné je cíleně pouštět do médií části odposlechů a v konečném důsledku také to, že Slovensko opravdu není dál než Česká republika.
Česká pošta podá ústavní stížnost proti zamítnutí rozdílných mezd v regionech
Ústavní stížnost proti rozhodnutí Nejvyššího soudu se chystá podat státní podnik Česká pošta. Ve svém rozsudku z 20. července 2020 ve věci sp. zn. C21 Cdo 3955/2018-228 totiž Nejvyšší soud zamítl dovolání uvedené společnosti týkající se možnosti vyplácet rozdílnou mzdu za stejnou práci v různých regionech.
Hlavní město Praha přitvrdilo v boji proti vizuálnímu smogu
Vedení hlavního města projednává rozšíření nařízení, kterým jsou zakázány plakáty, plachty a další reklamní nosiče v Pražské památkové rezervaci, na velkou část metropole. V rámci připomínkového řízení vyvěsil magistrát na web návrh nařízení, podle něhož by se zákaz ve dvou pásmech, odstupňovaných podle přísnosti, rozšířil na jihu až do Krče, na severu do Troji, na východě do Malešic a na západě do Motola. Důvodem je boj s tzv. vizuálním smogem.
Vracejí se povinné platby záloh pro OSVČ. Máte nastavený trvalý příkaz?
Letos v březnu bylo – v souvislosti s opatřeními vyvolanými pandemií Covid-19 – vyhlášeno dočasné odpuštění plateb záloh na sociální a zdravotní pojištění pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ). Srpen byl posledním měsícem, kdy je OSVČ nemusely platit. Od září se jich povinnost odvádět povinné platby opět týká. V případě opomenutí může dokonce hrozit penále.
Pražské soudy přistupují rozdílně k povinnosti nosit roušky
Přístup jednotlivých pražských soudů k povinnosti nosit roušky je nejednotný – zatímco v budově Vrchního soudu nebo u Obvodního soudu pro Prahu 5 platí od 1. září povinnost zakrývat si dýchací cesty ve všech veřejných prostorách, u městského soudu to vyžadováno není. Ve všech jednacích síních u všech soudů ale platí, že si režim určují podle aktuální situace konkrétní soudci.
Ombudsman: O příspěvku na péči o seniora Úřad práce rozhodl špatně
Osmaosmdesátiletému panu Martinovi přiznal Úřad práce příspěvek na péči 880 korun měsíčně. Přitom byl trvale upoutaný na lůžko s vážným postižením kyčelních kloubů, plicním a cévním onemocněním a trpěl mírnou demencí. Proti rozhodnutí Úřadu práce se odvolal, ale neuspěl. Na případ byla upozorněna Kancelář veřejného ochránce práv. Po skončení jejího šetření byl panu Martinovi přiznán příspěvek na péči 12 800 Kč měsíčně…
Západní Němec, který si přivezl z ČSSR východní Němku, chce být rehabilitován
Případů, kdy se Němci domáhají v Česku rehabilitace v souvislosti s pokusem překonat za totality hranice na Západ, v poslední době přibývá. Jeden z nich bude dnes, 4. září 2020, řešit Okresní soud v Chebu.
Zdroj: Lidovky.cz, info.cz, advokatnidenik.cz
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz