Právo na víkend - týden v české justici očima šéfredaktora
Exekutoři musí dál soutěžit, jinak nebudou tak efektivní, říká jejich mezinárodní šéf Schmitz | Vrchní soud zrušil konkurz i aukci Mladé fronty kvůli podjatosti soudce vůči společnosti | Ukrást babičce skoro celý důchod už nebude trestné. Hlavně že se sníží statistiky zločinnosti | Díky česko-německé právní spolupráci se uprchlík z NDR dočkal rehabilitace
Vážení čtenáři,
přinášíme Vám pravidelný přehled událostí ve světě práva za uplynulý týden.
Přeji Vám hezký víkend
Mgr. Miroslav Chochola, LL.M., MBA
EPRAVO.CZ
Vrchní soud zrušil konkurz i aukci Mladé fronty kvůli podjatosti soudce vůči společnosti
Vrchní soud v Praze v pondělí zrušil prohlášení konkurzu na vydavatelství Mladá fronta, a tedy i následný prodej v aukci. Důvodem je možná podjatost soudce Zdeňka Strnada vůči Mladé frontě, případně i dalším účastníkům řízení. Vyplývá to z rozhodnutí soudu v Insolvenčním rejstříku.
Zastavení stíhání Grygárka je definitivní, Nejvyšší soud odmítl dovolání žalobce Zemana
Zastavení stíhání Libora Grygárka, bývalého náměstka vrchního státního zástupce v Praze, je definitivní. Nejvyšší soud odmítl dovolání nejvyššího žalobce Pavla Zemana. ČTK to řekl mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Petr Malý. Na rozhodnutí upozornil web Aktuálně.cz.
Exekutoři musí dál soutěžit, jinak nebudou tak efektivní, říká jejich mezinárodní šéf Schmitz
Soukromí věřitelé si musí dál vybírat exekutory, kteří budou vymáhat jejich pohledávky. Bez soutěže totiž nebudou exekutoři dostatečně motivováni a pocítí to právě věřitelé, nabádá české politiky, kteří právě rozhodují o dalším směřování exekučního řízení v České republice, prezident Mezinárodní unie soudních exekutorů Marc Schmitz. V rozhovoru pro INFO.CZ popisuje své zkušenosti nejen z Belgie, kde sám jako exekutor působí, ale rovněž z celého světa; a vrací se také k dopadům pandemie na ekonomiku i exekutorskou profesi.
Mám chuť a jsem lépe připravený než před lety, vysvětluje Vávra kandidaturu do čela Soudcovské unie
ČESKÁ JUSTICE | Na konci září končí ve funkci předsedy Městského soudu v Praze. Do ústraní se ale nestáhne. V říjnu chce kandidovat na prezidenta Soudcovské unie. Libor Vávra ji přitom již šéfoval v letech 1996–2002. Nyní je prý na funkci mnohem lépe připraven.
Soudci nesmí pít. Nejlepší etický kodex je slušné vychování, glosuje události týdne Václav Vlk
Advokát a člen prezidia Unie obhájců Václav Vlk začíná pro INFO.CZ glosovat aktuální události v justici i v právu. „Kdybych se lépe učil, byl bych profesorem práva, a co bych napsal, bylo by učebnicí, kterou právnická veřejnost musí brát vážně. Protože mi to ale moc nešlo, musím právní praxi vykonávat a poznávat soudní síně a předsíně v jejich realitě. Dnes je doba taková, že každého, kdo umí napsat souvislý text, nechají publikovat alespoň na internetu. Proto i já můžu smrtelně vážně připomínkovat právnické události minulých dní. A že se nám toho urodilo,“ začíná Václav Vlk svůj první glosář, s nímž se nyní budete setkávat na INFO.CZ každý týden.
Boj o exekuce: V parlamentu je mix 30 návrhů, věřitelům zbydou oči pro pláč, říká šéf asociace Staněk
Ústavně právní výbor Poslanecké sněmovny začne dnes odpoledne projednávat návrhy na zásadní změny v exekučním řízení, ve hře jsou například různé typy místní příslušnosti exekutorů. Ministerstvo spravedlnosti proti tomu prosazuje takzvaného sněhuláka, kdy by se jednotlivé nároky vůči jednomu dlužníkovi scházely u jednoho exekutora. „Exekuční řád za svých 19 let existence prošel asi 50 úpravami. Teď v parlamentu leží další mix asi 30 návrhů. Obávám se, aby z toho nevylezl kočkopes, na který ve výsledku doplatí celá společnost,“ říká v rozhovoru pro INFO.CZ prezident České asociace věřitelů Pavel Staněk, který taktéž v nadcházejících volbách kandiduje jako člen ODS do Senátu.
Děti se advokátů ptají hlavně na sex a šíření porna. Do Právního desatera by měl ale nahlédnout každý
Advokátní trh se začíná posouvat. Aktuální koronavirová krize a její ekonomické i společenské důsledky dost možná přepíší dosud platná pravidla, přeskupí síly a otevřou dveře inovacím a technologiím. Právní sekce INFO.CZ se postupem času vyprofilovala jako jedno z nejsilnějších českých médií, podrobně sledujících právě zdejší advokacii, a toto postavení hodlá dále rozvíjet. Každý čtvrtek vám tak budeme přinášet komentovaný výběr novinek z prostředí advokacie, rozdělený do kategorií jako jsou personálie, expanze, transakce, inovace či inspirace. Ne nutně budeme pokaždé plnit všechny. A naopak, někdy přidáme i další. Možná se občas vydáme i mimo advokacii, ale ta vždy zůstane v tomto sloupku naším základem. Zkrátka, tak jako s pandemií, ekonomikou a společností, je i tady všechno otevřené.
Ukrást babičce skoro celý důchod už nebude trestné. Hlavně že se sníží statistiky zločinnosti
Turbulentní statistická doba přeje zastíracím manévrům. Těch aktuálních koronavirových máme nejspíš už všichni plné zuby, ale žijeme, jako by na konci každého příběhu byla rouška. Tak o něčem jiném: poslyšte, co za změnu nás v nejbližších dnech čeká. Do konce září je oběť trestné činnosti postižena škodou „nikoli nepatrnou“, dosáhne-li škoda nejméně pěti tisícovek. Už sám termín „škoda nikoli nepatrná“ vzbudí v realitě ne právě senzačně situovaných (a těch jsou v naší společnosti statisíce, spíše miliony) podle nátury povytažené obočí, prudkou zlobu nebo užaslé ponížení, ale právnická hatmatilka je zkrátka taková. Za tři týdny stejně (a teď bez právnické hatmatilky) oloupený nebude zajímat už vůbec nikoho, protože od 1. října se hranice „škody nikoli nepatrné“ zvedne na dvojnásobek.
NS se bude zabývat „dědictvím“ z doby komunismu i habsburské monarchie
Nejdéle vládnoucí panovník v českých zemích, císař František Josef I. (1830-1916), vydal v roce 1855 vojenský trestní zákon č. 19/1855 ř. z. Ten přežil Rakousko-Uhersko (rozpadlo se v roce 1918), první republiku (1918-1938), Protektorát a tzv. Slovenský štát (1939-1945) i Únor 1948. Jeho platnost v Československu skončila až 31. 7. 1950. Nicméně soudy se jím musí zabývat dodnes.
Díky česko-německé právní spolupráci se uprchlík z NDR dočkal rehabilitace
Občané Německa se v poslední době čím dál častěji domáhají v České republice své rehabilitace za odsouzení a perzekuce po pokusu překonat za totality hranice na Západ. Další z těchto případů řešil zcela poprvé 8. září 2020 Okresní soud v Českém Krumlově (na snímku). Jiné „pohraniční“ soudy, například v Břeclavi, Českých Budějovicích, Domažlicích, Chebu, Chomutově či Klatovech podobné případy již řešily, některé dokonce opakovaně.
ČAK pokřtila dvě doprovodné publikace projektu Advokáti do škol
Ve středu 9. září 2020 se konal v sídle České advokátní komory na Národní třídě v Praze slavnostní křest publikací Právní desatero pro žáky, studenty a učitele a Advokáti do škol, které vznikly v rámci speciálního vzdělávacího projektu ČAK, zaměřeného na zvýšení právního povědomí a právní gramotnosti dětí a mládeže. Společně s předsedou Komory a duchovním otcem projektu JUDr. Vladimírem Jirouskem pokřtily „učebnice“ pro školáky, jejich pedagogy i právníky náměstkyně ministryně spravedlnosti JUDr. Klára Cetlová a náměstkyně ministra školství, mládeže a tělovýchovy Mgr. et Mgr. Dana Prudíková, Ph.D. Oba uvedené resorty také projektu ČAK a jeho publikacím poskytly svou záštitu.
Zdroj: Lidovky.cz, info.cz, advokatnidenik.cz
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz