Právo na víkend - týden v české justici očima šéfredaktora
Boj o exekuce v této sněmovně skončil: Věřitelé si budou exekutory dál vybírat svobodně | Předseda NS věří, že Etický kodex soudců bude akceptovaný do konce roku | Práva přizpůsobila výuku epidemiologické situaci | Novela exekučního řádu působí jako výsměch poctivému věřiteli | Chráněný účet by měl pomoci dlužníkům a ulevit zaměstnavatelům, říká jeho navrhovatel Feranec | Pravidla rošťárny: Prezident a premiér nikdy netrefí rychlost, ministři si cinknou a soudy brání exekutivě ve rvačkách
Vážení čtenáři,
přinášíme Vám pravidelný přehled událostí ve světě práva za uplynulý týden.
Přeji Vám hezký víkend
Mgr. Miroslav Chochola, LL.M., MBA
EPRAVO.CZ
Práva přizpůsobila výuku epidemiologické situaci
Pražská práva převedla výuku do on-line režimu nejméně do 31. října. Olomoucká právnická fakulta bude celý zimní semestr učit bezkontaktně. V Brně zvýšili stupeň epidemiologického nebezpečí a zavedli hybridní režim. Plzeňská práva zahájí výuku osobně, pak se uvidí.
Novela exekučního řádu působí jako výsměch poctivému věřiteli
Poslanecká sněmovna nyní ve druhém čtení projednává vládní návrh zákona, jímž má být novelizován občanský soudní řád a exekuční řád. Rozsahem jde o historicky největší novelizaci za celou existenci exekučního řádu. Spolu se třemi desítkami pozměňovacích návrhů novela přináší stovky změnových bodů a zasahuje do všech fází exekučního procesu.
Co si odnést z útoku na benešovskou nemocnici?
Loni v prosinci došlo ke kybernetickému útoku na nemocnici ve středočeském Benešově. Zřejmě k největšímu nebo alespoň nejviditelnějšímu v historii České republiky. Provoz tohoto zdravotnického zařízení byl v jeho důsledcích významně omezen na tři týdny.
Chráněný účet by měl pomoci dlužníkům a ulevit zaměstnavatelům, říká jeho navrhovatel Feranec
Budou mít dlužníci v exekuci nezabavitelné peníze na speciálním bankovním účtu? Počítají s tím hned dva poslanecké návrhy. Takzvaný chráněný účet by musela banka založit na žádost dlužníka a shromažďovaly by se na něm peníze, které nepodléhají exekuci a jsou určeny pro životní potřeby. „Dnes se stává, že zaměstnavatel provede srážku ze mzdy, pošle peníze na bankovní účet dlužníka, ale může přijít další exekuce, a než dlužník zajistí odblokování, tak je dva tři týdny bez prostředků,“ říká poslanec Milan Feranec (ANO). Právě on je autorem jednoho z návrhů na zavedení takzvaného chráněného účtu.
Daniela Zemanová končí v čele Soudcovské unie: Zřejmě musí přijít krize justice, až potom politici budou problémy řešit
Soudkyně Městského soudu v Praze Daniela Zemanová skončí v polovině října po šesti letech ve funkci prezidentky Soudcovské unie ČR a INFO.CZ při této příležitosti poskytla velký rozhovor. Mluví o proměně justice, o tom nakolik do ní vstupuje politika a ovlivňují ji prohřešky soudců, ale i o vlivu koronaviru na české soudnictví. První, „političtější“ část rozhovoru vychází v zářijovém čísle Magazínu I, tu druhou vám přinášíme na následujících řádcích.
Bossing na státním zastupitelství trvající 33,3 let, podnikající soudce i hodné a zlé advokáty glosuje Václav Vlk
Jak komentovat události týkající se nalézání práva a zásadních právních rozhodnutí, když se stále nabízí poznámky k jednání reprezentantů právnických profesí?
Prý se na svět pořád dívám jako přísný prokurátor. Politikaření Senátu mi ale vadí, říká Antl
V 90. letech patrně nejvýraznější a nejpřísnější státní zástupce Miroslav Antl, zvaný tehdy český Catani, je už 12 let senátorem. Deset let pak působí v čele senátního ústavně-právního výboru. Svůj mandát v letošních volbách obhajuje, nekandiduje už ale za ČSSD, s jehož předsedou Janem Hamáčkem i krajským vedením se ve zlém rozešel, nýbrž za vlastní hnutí Za občany. „Mám v sobě srdce státního zástupce, byl jsem jím 22 let. Někteří mi vyčítají, že se na všechno pořád dívám jako prokurátor,“ říká Antl v rozhovoru pro INFO.CZ, když se ho ptám na současnou kondici státního zastupitelství, ale tohle hodnocení platí i obecněji pro řadu jeho nesmlouvavých odpovědí. Třeba: „Vadí mi porušování pravidel legislativního procesu a obcházení připomínkových míst, i Legislativní rady vlády. Vadí mi, když například ministr podstrčí poslancům svůj návrh, čímž zcela obchází začátek legislativního procesu.“
Proč je těžké v právu inovovat? Na čem pracují Kinstellar a DLA? A kdo posílá klientům čtyřlístek?
Podzimní část koronavirové pandemie propuká v plné síle, což má svůj vliv i na advokacii a právní akce. Tento týden se konala inovativní konference Legito Legal Diruptors 2020 a není vůbec jasné, jak to bude s dalšími - některé už se odkládají na příští rok. Pokračují ale advokátní transakce i spory o Krtka. A Deloitte Legal pomáhá klientům s regenerací a pro štěstí jim posílá čtyřlístek. Potřebovat ho možná budeme všichni.
Boj o exekuce v této sněmovně skončil: Věřitelé si budou exekutory dál vybírat svobodně
Klíčový Ústavně právní výbor Poslanecké sněmovny včera odmítl většinu z navrhovaných zásadních změn v exekucích. Neprošla ani možná místní příslušnost exekutorů, ani takzvaný sněhulák prosazovaný ministerstvem spravedlnosti, tedy spojování exekucí u jednoho dlužníka podle prvního zahájeného řízení. Výbor naopak podpořil zavedení chráněného účtu či zastavování starších bagatelních exekucí. Jeho závěry předznamenávají rovněž další dění v Poslanecké sněmovně. Lze tak očekávat, že minimálně do příštích sněmovních voleb, které mají být na podzim 2021, se nic zásadního na svobodném výběru exekutorů měnit nebude.
Své místopředsedy si mají vybírat šéfové soudů, schválili poslanci klíčového výboru
Poslanci Ústavně právního výboru Poslanecké sněmovny (ÚPV) ve středu na uzavřeném jednání schválili změny v návrhu zákona o soudech a soudcích. Tou hlavní je, že mandát místopředsedy soudu zaniká do tří měsíců po zániku mandátu předsedy soudu. Schválen byl také návrh, který ruší přísedící u okresních soudů v pracovněprávních sporech.
Pravidla rošťárny: Prezident a premiér nikdy netrefí rychlost, ministři si cinknou a soudy brání exekutivě ve rvačkách
„Řiďte se pravidly!“ zaznívá v těchto dnech snad častěji než kdy jindy. Jednou jako laskavý otcovský apel, jindy jako odborné doporučení, tu a tam s trochou výhružného tónu v backgroundu – podle toho, kdo to říká, kdy to říká a proč to říká. Že by se pravidly někdo o to více řídil, to se ani tak moc nevidí, zato je jich čím dál víc. Třeba následující – interpretační – jsou velmi aktuální a ukazují, jak správně vnímat dnešní realitu.
Exploze covidu-19 měnila obsah BA č. 9 na poslední chvíli ještě v tiskárně
Ve stínu dramaticky rostoucích čísel osob, které se „pozitivně“ potkaly s covidem-19, přichází ke svým čtenářům letošní Bulletin advokacie č. 9, do jehož obsahu redakce právě kvůli současné epidemiologické situaci musela zasahovat na poslední chvíli ještě v tiskárně – posouvají se totiž termíny konferencí Právo & Praxe v Ostravě, Praze i Brně a organizátoři též přesunuli až na příští červen termín XXVIII. Karlovarských právnických dnů.
Předseda NS věří, že Etický kodex soudců bude akceptovaný do konce roku
Předseda Nejvyššího soudu JUDr. Petr Angyalossy, Ph.D., věří, že nový Etický kodex soudců, na němž spolupracoval s dvacítkou dalších soudců ze všech stupňů soudní soustavy, bude plošně akceptovaný nejpozději do konce letošního roku. Vzhledem k tomu, že kodex není závazná norma nebo předpis, nemusí být formálně schvalován, k akceptaci postačí projednání soudcovskými radami. Výhledově by měl být kodex přístupný veřejnosti na webech jednotlivých soudů.
ČAK: dokud to půjde, vzděláváme prezenčně
Česká advokátní komora (ČAK) postupně přijímá řadu opatření k zajišťování vzdělávacích akcí pro advokátní koncipienty v současné epidemiologické situaci.
Zdroj: Lidovky.cz, info.cz, advokatnidenik.cz
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz