Právo na víkend - týden v české justici očima šéfredaktora
Soudní řízení v příštím roce zřejmě citelně podraží. Účastníky řízení by to mohlo motivovat k dohodám | Novela exekučního řádu. Cui bono a má to vůbec ještě smysl? | Francouzi vyšetřují bývalého premiéra kvůli epidemii. Jak jsme na tom s rovností před zákonem my? | ÚS znovu dostává návrhy na rušení koronavirových opatření, třeba mší | Ministryně spravedlnosti jednala s prezidentem Zemanem. I o zprávě EK | Exekutorská komora spustila nový Portál dražeb, sníží náklady povinným
Vážení čtenáři,
přinášíme Vám pravidelný přehled událostí ve světě práva za uplynulý týden.
Přeji Vám hezký víkend
Mgr. Miroslav Chochola, LL.M., MBA
EPRAVO.CZ
Soumrak práva? Pohled advokáta lučního, byť z ocelového srdce republik
Boj České advokátní komory (ČAK) proti vinklářům byl v minulosti z nepochopení jeho podstaty několikrát v médiích označen za „hon na čarodějnice“.
Bývalý soudce Berka, který si má odsedět sedm let ve vězení, podal ústavní stížnost
Bývalý ústecký soudce Jiří Berka, jenž si má za zmanipulované konkurzy odpykat sedm let ve vězení, podal ústavní stížnost. Na Ústavní soud se postupně obracejí také někteří další aktéři vleklé kauzy. Tresty jim letos potvrdil Nejvyšší soud, zrušil jen propadnutí majetku u části odsouzených, pokládá je za špatně podložené a také nadbytečné, i s ohledem na délku řízení.
Soudní řízení v příštím roce zřejmě citelně podraží. Účastníky řízení by to mohlo motivovat k dohodám
Poslanci začali projednávat zvýšení soudních poplatků. Pokud návrh zákona stihne do příštího jara schválit i Senát a podepsat prezident, prodraží se lidem a firmám soudní spory možná už od začátku letních prázdnin. Zákony totiž, až na výjimky, vstupují v účinnost 1. ledna nebo 1. července.
Novela exekučního řádu. Cui bono a má to vůbec ještě smysl?
Ústavně právní výbor Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR se po několika odkladech a zdrženích konečně dne 23. 9. 2020 dostal k projednání novely občanského soudního řádu a exekučního řádu (sněmovní tisk č. 545), jejímž nosným tématem mělo být zavedení koncentrace řízení nebo případně teritoriality soudních exekutorů.
Kotleba patří do vězení. A na dlouho
Slovenský poslanec a někdejší župan Banskobystrického kraje Marian Kotleba má strávit podle nepravomocného soudního rozhodnutí čtyři roky a čtyři měsíce ve vězení za předání šeků s neonacistickou symbolikou. Částku 1488 eur lze vnímat i jako dvojici šifer, v podstatě neonacistickou hantýrku. Kotleba svou vinu popírá, vzhledem k jeho krajně pravicovým postojům ale jen těžko můžeme věřit, že šlo o náhodu. Trest vypadá na první pohled možná až moc přísně, je ale na místě – vzhledem k naší historické paměti a nezměrné hrůze, bolesti a utrpení, které Adolf Hitler a jeho „soukmenovci“ rozpoutali a k nimž nyní Kotleba podle soudu odkazuje.
Politikům potají nic slibovat nebudu, za hranou mě neuvidíte, říká Tomáš Novosad
Místopředseda Městského soudu v Praze Tomáš Novosad je dalším známým kandidátem na post prezidenta Soudcovské unie. Její vedení totiž po šesti letech opouští Daniela Zemanová, jíž Novosad během jejího prvního mandátu kryl záda jako viceprezident. Právě s ním uzavíráme sérii rozhovorů pro INFO.CZ se známými kandidáty na post v čele justiční reprezentace.
Dřívější šéfprávník Sazky odešel z Eversheds, Pelikán působiště nemění. A advokáti opět radí v koronakrizi
Přesuny na advokátním trhu pokračují, zajímavý je například odchod dřívějšího šéfprávníka Sazky Radka Váni z Eversheds, kde nestrávil ani jeden rok, aby se vydal do Squire Patton Boggs. Ukázalo se také, kdo se pravděpodobně stane novým českým soudcem evropského Tribunálu a že Robert Pelikán to nejspíše nebude. A kvůli koronakrizi se obnovují bezplatné právní poradny, třeba ta Unie rodinných advokátů.
Exekutorská komora spustila nový Portál dražeb, sníží náklady povinným
Exekutorská komora ČR spustila ve zcela nové podobě Portál dražeb, který je dostupný na adrese www.portaldrazeb.cz. Portál je součástí Centrální evidence exekucí a nově umožňuje i samotné provádění elektronických dražeb, díky čemuž už má za sebou i první úspěšné dražby.
Francouzi vyšetřují bývalého premiéra kvůli epidemii. Jak jsme na tom s rovností před zákonem my?
Égalité v praxi. Bývalý francouzský premiér a současný ministr zdravotnictví čelí vyšetřování kvůli tomu, že na jaře údajně příliš pomalu reagovali na epidemii. Tak to chodí v demokratickém právním státě: před zákonem si nikdo není rovnější. Nejde o vinu, tu je třeba teprve dokázat. Ale lidé musejí vidět, že ani vysoká funkce neznamená beztrestnost a spravedlnost dosáhne na každého. A co u nás?
Ministryně spravedlnosti jednala s prezidentem Zemanem. I o zprávě EK
Ministryně spravedlnosti Marie Benešová nepovažuje za přiléhavou zprávu Evropské komise o právním státu v Česku. Chce se kvůli ní setkat s místopředsedkyní Evropské komise Věrou Jourovou, která podle ní čerpala informace pouze od neziskových organizací.
ÚS znovu dostává návrhy na rušení koronavirových opatření, třeba mší
Ústavní soud podobně jako na jaře dostává návrhy na zrušení některých opatření proti šíření koronaviru. Velká část podnětů přišla opět z okruhu advokátní kanceláře Davida Záhumenského. Na soud se ale obrátila také třeba skupina senátorů, a to kvůli omezení mší, což vyplývá z takzvaného přehledu plenárních věcí, který nyní zahrnuje čtyři nové koronavirové podněty. Na jaře jich soud odmítl desítky.
Zdroj: Lidovky.cz, info.cz, advokatnidenik.cz, havelpartners.blog
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz