Právo na víkend - týden v české justici očima šéfredaktora
Dluhy se budou za pár let odpouštět ve velkém. Zásahy do exekucí a insolvencí to musí reflektovat | Advokát Kmec: „Štrasburk“ má být svědomím Evropy a alarmem proti totalitě | Malí věřitelé jsou opět v ohrožení. Chystá se další odklad mobiliárních exekucí | Trestní oznámení jak na běžícím pásu. To, co řešili ředitelé škol a starostové, jde dnes na soudy | Na advokáta všichni nemají, říká nejmladší česká senátorka | Boj o exekuce: Operátoři můžou chtít tisícové zálohy, banky zdraží, nebo zpřísní, varuje před teritorialitou ČLFA
Vážení čtenáři,
přinášíme Vám pravidelný přehled událostí ve světě práva za uplynulý týden.
Přeji Vám hezký víkend
Mgr. Miroslav Chochola, LL.M., MBA
EPRAVO.CZ
Na advokáta všichni nemají, říká nejmladší česká senátorka
„Ráda bych, pokud by prezident do Ústavního soudu navrhl osobnosti typu Kateřiny Šimáčkové, která odvážně mluví o tématech, o nichž se zhusta mlčí,“ říká k budoucím ústavním soudcům, na jejichž výběru se bude během svého šestiletého mandátu v Senátu podílet, senátorka Adéla Šípová.
Hledá se nový místopředseda Nejvyššího soudu. Prezident podle Benešové čeká na jméno
Uprostřed silvestrovských oslav, uplynutím poslední vteřiny letošního roku, skončí desetileté funkční období místopředsedovi Nejvyššího soudu (NS) Romanu Fialovi (55), jehož do této funkce v prosinci 2010 jmenoval prezident Václav Klaus. „Rozhodně neplánuji nic jiného, než pokračovat v soudcovské práci na NS. Jsem hrdý, že jsem soudcem tohoto soudu takřka 20 let,“ podělil se Fiala s LN se svými bezprostředními plány.
Finanční správa měla přijímat i e-maily s elektronickým podpisem, rozhodl správní soud
Finanční správa chybovala, pokud před rokem 2016 nepřijímala v daňových záležitostech e-mailová podání s elektronickým podpisem. Podle nového rozsudku Nejvyššího správního soudu (NSS) šlo o kvalifikovanou formu podání daňového přiznání a nebylo nutné dodatečně v pětidenní lhůtě posílat originál.
Advokátní zkoušky nyní nelze skládat, tvrdí ministerstvo zdravotnictví
Česká advokátní komora (ČAK) v pondělí oznámila zrušení listopadového a prosincového termínu advokátních zkoušek. Ministerstvo zdravotnictví pro server Lidovky.cz uvedlo, že jejich konání není možné z důvodu zákazu vzdělávacích akcí, který platí od 12. října.
Boj o exekuce: Operátoři můžou chtít tisícové zálohy, banky zdraží, nebo zpřísní, varuje před teritorialitou ČLFA
Problémy předlužených lidí se musí řešit, pokud se ale systém nastaví špatně, zaplatí za to zejména poctiví spotřebitelé, kterým například banky či mobilní operátoři mohou zdražit služby. Tak se dá shrnout postoj České leasingové a finanční asociace ČLFA ke zvažované místní příslušnosti exekutorů. „Je možné, že bychom se vrátili do doby před 20 lety, kdy při sjednání telefonního paušálu musel spotřebitel skládat zálohu v tisícových částkách,“ upozorňuje pro INFO.CZ legislativní expert ČLFA Jan Slanina.
Dluhy se budou za pár let odpouštět ve velkém. Zásahy do exekucí a insolvencí to musí reflektovat
V týdnu začíná další schůze sněmovny a jejím dominantním tématem přirozeně bude koronavirová pandemie. Původně se poslanci měli ve druhém čtení věnovat i novelám, které mohou mít výrazný dopad na české exekuční prostředí. Velké systémové změny ale nejsou v současné situaci rozumné. Naopak například zavedení chráněného účtu ano, to může pomoci lidem v problémech a nad míru nezatíží věřitele. Jak totiž ukázalo zářijové jednání důležitého Ústavně právního výboru, mezi poslanci nepanuje shoda, jakým směrem se právě při řešení dluhů dále ubírat. Navíc na toto prostředí poměrně brzy silně dopadne nová evropská regulace, která si podle poslance Marka Výborného vynutí sjednocení režimu oddlužení pro podnikatele a pro nepodnikatele. Fakticky to může znamenat, že stále méně lidí bude muset ze svých závazků alespoň něco zaplatit a po třech letech jejich dluhy zaniknou. Tuto zásadní novinku je tak nutné brát v potaz již nyní.
Advokát Kmec: „Štrasburk“ má být svědomím Evropy a alarmem proti totalitě
Bylo by naivní spoléhat se na to, že Evropa již nepotřebuje alarm, který ji bude chránit před nenápadným sklouzáváním k totalitě. Tím je již po desetiletí Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku (ESLP). Myslí si to advokát Jiří Kmec z kanceláře HAVEL & PARTNERS. Zkušený právník na poli problematiky lidských práv se přihlásil do výběrového řízení na soudce této prestižní instituce.
V úplatcích ve fotbale se státní zástupci vyznají, politická rozhodnutí by ale měli nechat být, glosuje Václav Vlk
Vyvrcholila kauza CASA a Vlasty Parkanové. Sice jen na soudu prvního stupně, ale dost ultimativně. Řeč pana státního zástupce byla dlouhá. Trvala devět hodin a jejím obsahem bylo přesvědčování soudu o tom, že vlastně v ruce nic nemáme, ale i tak bychom měli věc posoudit. Je to takový nosný rys těchto kauz. Obvinit a dlouho, dlouho stíhat. Vždy se to vysvětluje tím, že je kauza složitá. Obávám se, že hlavně je to proto, že po počátečním nadšení se zjistí, že buď jde opravdu o politické rozhodování a pasovat na to trestní právo je extrémně složité a pak už nikdo neví, co s tím, nebo jako v případě pana premiéra se to prostě rozhodnout moc nechce a nedaří.
Havel & Partners získala zkušenou posilu z PPF. Víme, o koho jde
Advokátní jednička českého trhu Havel & Partners angažovala do svého týmu, který se věnuje fúzím a akvizicím, advokáta Petra Dohnala. V kanceláří působí na pozici counsel, v předchozích 12 letech byl právníkem v investiční skupině PPF. „Zabývat se bude především akvizicemi a poradenstvím v rámci reorganizačních projektů. Jeho nástupem kancelář dál posiluje své komplexní služby určené firmám, které se v souvislosti s aktuální krizí dostávají do ekonomických obtíží,“ stojí v oznámení, které má INFO.CZ v době vydání této zprávy exkluzivně k dispozici.
Udělte amnestii, pane prezidente! Pomůžete celému Česku
Prezident Miloš Zeman se možná rozpomněl na to, jak by měl vykonávat svůj úřad: ideálně důstojně a ve prospěch České republiky. Alespoň takový byl jeho páteční projev. Pokud by chtěla hlava státu s řešením koronavirové pandemie pomoci i aktivněji a svým způsobem rovněž navázat na včerejší milost udělenou matce pěti dětí, může vyhlásit dobře promyšlenou amnestii a vydat další související akty.
Pandemie ovlivní výběr šéfa advokátní komory. A čeští právníci řešili i senegalská letiště
Zkomplikuje koronavirová pandemie a zrušené advokátní zkoušky případné opakování mandátu předsedovi České advokátní komory Vladimíru Jirouskovi? Která advokátní kancelář radila při největším českém projektu v Africe za posledních 50 let? A kdo asistoval při prodeji fintech start-upu Roger Komerční bance? To všechno se dozvíte v aktuálním Advokátním výběru.
Malí věřitelé jsou opět v ohrožení. Chystá se další odklad mobiliárních exekucí
V rámci krizových opatření vláda přichází v pořadí již s druhým návrhem na moratorium mobiliárních exekucí s cílem zmírnit negativní ekonomické důsledky na domácnosti. Už v pátek by jej přitom měla řešit Poslanecká sněmovna. Na rozdíl od jarního plošného omezení exekucí, to současné má trvat dvojnásobně déle – až do února 2021. To by mohlo výrazně ohrozit samotnou vymahatelnost práva, což pro mnohé malé věřitele může být likvidační. A velké věřitele dlouhodobý propad povede k jedinému – zdraží své služby, které zaplatí poctivě platící občané.
Trestní oznámení jak na běžícím pásu. To, co řešili ředitelé škol a starostové, jde dnes na soudy
Dnes začíná volební sněm Soudcovské unie. Tedy – začínal by, kdyby se konal. Soudci jsou sice nezávislí, ale imunitou vůči koronaviru vybaveni nejsou. Publikum to nechává v klidu, sněm nesněm, lidé mají jiné starosti. Předpokládám ovšem, že zasvěcení dávno vzali v úvahu, že obsazení nejdůležitějších postů v Soudcovské unii je
Poslance zaměstnají protikoronavirové zákony, rozpočet i nový stavební zákon
Poslanecká sněmovna PČR by na schůzi, která začne zítra, 20. října, měla zrychleně schvalovat další zákony reagující na epidemii nového typu koronaviru. Jde o změny v ošetřovném, o prodloužení úlev pořadatelům zrušených kulturních akcí, kompenzační bonus, tedy příspěvek ekonomicky postiženým podnikatelům, nebo o odklad elektronické evidence tržeb. Poslanecké finále pak čeká zavedení možnosti paušální daně pro část drobných podnikatelů a novou zbraňovou legislativu.
ČAK Brno momentálně NEVYDÁVÁ identifikační průkazy
Pobočka České advokátní komory v Brně pozastavuje s účinností od 20. října 2020 až do odvolání vydávání identifikačních průkazů advokátů, usazených evropských advokátů a advokátních koncipientů. Identifikační průkazy budou po dobu trvání tohoto opatření vydávány pouze v sídle České advokátní komory v Praze 1, Národní 16.
Vláda schválila návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard korun
Vláda schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 320 miliard korun. Návrh počítá s růstem důchodů, zvýšením platů učitelů, vyššími výdaji na zdravotnictví nebo sociální dávky a s růstem investic. Národní rozpočtová rada, opoziční politici i řada ekonomů návrh rozpočtu kritizují. Na návrhu se neshodlo ani jednání tripartity. Naopak prezident Miloš Zeman návrh podpořil. Sněmovna by měla finálně schvalovat státní rozpočet po 15. prosinci, tedy nejspíš ve středu 16. prosince.
Prezident Miloš Zeman udělil svoji 16. milost – tentokrát matce 5 dětí
Prezident Miloš Zeman z humanitárních důvodů udělil milost matce pěti nezletilých dětí. Omilostněná nesplňuje podmínku závažného zdravotního stavu, které prezident v jiných případech pro udělení milosti vyžaduje, ale rozhodl se pro milost kvůli tomu, že se vzorně stará o pět nezletilých dětí, které by v případě jejího nástupu do výkonu trestu musely být umístěny do různých dětských domovů. Návrh na omilostnění předložila ministryně spravedlnosti Marie Benešová.
MF nesouhlasí s rozšířením působnosti finančního arbitra
S rozdílnými stanovisky v připomínkovém řízení se setkal poslanecký návrh na rozšíření působnosti finančního arbitra. Arbitr by měl nově rozhodovat například spory ze smluv o neživotní pojištění, doplňkové penzijní spoření a penzijní připojištění. Ministerstvo financí s návrhem nesouhlasí stejně jako Hospodářská komora, zatímco třeba Česká národní banka ho podporuje. Návrh má i podporu přímo finančního arbitra. Vyplývá to ze stanovisek v připomínkovém řízení zveřejněných na vládním webu.
Pražské soudy se zatím nechystají plošně rušit nařízená jednání
Předsedové pražských soudů ponechají zcela na úvaze jednotlivých soudců, zda budou v současné epidemické situaci rušit nařízená jednání a nařizovat další. Podle vedení soudů není na místě rušit jednání automaticky či plošně. Veřejnost se i nadále může jednání účastnit, pokud lze zachovat nastavená hygienická opatření, tedy například dvoumetrové rozestupy mezi lidmi.
Nové statistiky EKČR: Počet osob v exekuci meziročně klesl o 50 tisíc
Podle nejnovějších statistik Exekutorské komory ČR klesl za třetí čtvrtletí počet povinných o dalších 20 tisíc osob, meziročně se pak jedná o 50 tisíc lidí méně. V aktuální koronavirové situaci je to pozitivní zpráva, která spolu s údaji o nízké nezaměstnanosti a dalšími aktuálními daty nejsou důvodem k zavádění omezujících opatření ve vymahatelnosti práva. Prohlubování nejistoty v této oblasti by mohlo fatálním způsobem podkopat důvěru v právní stát, způsobit jeho postupný kolaps a z věřitelů udělat dlužníky.
Ministerstvo spravedlnosti doporučilo soudům konat jen část jednání
Ministerstvo spravedlnosti dne 22. října doporučilo soudům, aby konaly jen ta jednání, na kterých nebudou ohrožena opatření k ochraně zdraví soudců, přísedících, zaměstnanců soudů a dalších lidí. Neplatí to pro jednání, která jsou nezbytně nutná, zejména kvůli běhu promlčecích lhůt.
Další plošné omezení exekucí může ohrozit věřitele a zdražit služby
Poslanecká sněmovna dnes, 23. října, projednává v rámci krizových opatření další odložení exekucí prodejem movitých věcí a nemovitostí, tentokrát na dvakrát delší dobu oproti jarnímu moratoriu, a to do konce února 2021. Důvodem je snaha vlády zamezit negativním ekonomickým dopadům na domácnosti.
Zdroj: Lidovky.cz, info.cz, advokatnidenik.cz
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz