Právo na víkend - týden v české justici očima šéfredaktora
Chceme konkurovat evropským rozhodčím soudům, říká Radan Marek | Jaká je inflace pokut? | Některé svobody nejsou ani 31 let po revoluci zcela dosažitelné, třeba v bydlení, říká Jakub Štilec | Stát se k nám nesmí ani při pandemii chovat jako k frackům. Soud rozhodl o rouškách správně, glosuje Václav Vlk | Tisícovka za nezákonnou vazbu je směšná. Stát by se měl nevinným omluvit a bez komplikací zaplatit, navrhuje Lukáš Trojan | Senátoři se chtějí obrátit na ÚS, aby zrušil uzavření většiny obchodů | Poslanci schválili prodloužení nouzového stavu do 12. prosince
Vážení čtenáři,
přinášíme Vám pravidelný přehled událostí ve světě práva za uplynulý týden.
Přeji Vám hezký víkend
Mgr. Miroslav Chochola, LL.M., MBA
EPRAVO.CZ
Chceme konkurovat evropským rozhodčím soudům, říká Radan Marek
„Máme ambici soutěžit s vídeňským i pařížským rozhodčím soudem,“ říká tajemník inovovaného Burzovního rozhodčího soudu Radan Marek.
Státní zástupce Šaroch čelí kárné žalobě kvůli průtahům, netýká se Čapího hnízda
Pražský státní zástupce Jaroslav Šaroch čelí kárné žalobě kvůli průtahům ve dvou případech. Informaci o kárném řízení potvrdila mluvčí Nejvyššího správního soudu (NSS) Sylva Dostálová. Šaroch mimo jiné dozoruje kauzu Čapí hnízdo, v níž je stíhán premiér Andrej Babiš (ANO), s tou ale řízení podle mluvčího pražského městského státního zastupitelství Aleše Cimbaly nesouvisí.
Jaká je inflace pokut?
Vedle měny a inflace zákazů můžeme v posledních letech pozorovat i jistou inflaci pokut. Horní hranice finančních sankcí jsou zvyšovány v řadě oblastí a to do skutečně závratných výšek.
Některé svobody nejsou ani 31 let po revoluci zcela dosažitelné, třeba v bydlení, říká Jakub Štilec
Zítra si připomeneme jednatřicet let od začátku sametové revoluce, díky níž dnes žijeme ve svobodné zemi. Nakolik je ale naše svoboda v poslední době omezována? A nakolik se tato omezení projevují rovněž v těch oblastech života, kde by nás takovéto zásahy možná ani nenapadlo zkoumat, například v bydlení? Jakub Štilec, řídící partner advokátní kanceláře Štilec & Partners, si všímá, že útoky na právo vlastnit majetek – právě v souvislosti s nemovitostmi – jsou stále častější. „Babička zrazovala mé rodiče od uplatnění rodinných restitučních nároků. Nemyslete si, on se komunista za pár let vrátí, říkala. No a přiznám se, že při nápadech tohoto typu si na ní dodnes vzpomenu, říká Štilec v rozhovoru pro INFO.CZ.
Stát se k nám nesmí ani při pandemii chovat jako k frackům. Soud rozhodl o rouškách správně, glosuje Václav Vlk
Tak a už se zase trochu soudí. Druhá vlna COVIDu, druhá vlna žalob. Mám třeba radost z Městského soudu v Praze, který (k 21. listopadu) zrušil plošné nařízení ohledně nošení roušek.
Tisícovka za nezákonnou vazbu je směšná. Stát by se měl nevinným omluvit a bez komplikací zaplatit, navrhuje Lukáš Trojan
Je známo, že trestní legislativa trpí řadou neduhů. Nejde o dílčí nedostatky, nad kterými se shodne celá odborná obec, ale o vady systémové. Ty se odstraňují těžce a bolestivě, o čemž svědčí, že ani v tomto volebním období se nedočkáme nového trestního řádu. Osobně této skutečnosti nelituji. Trestní řád z roku 1961 je sice záplatovanou normou, ale víceméně funguje. Asi stárnu, ale revoluční změny kodexů přijímám s čím dál větší nevolí. Za sebe bych se spíše než cestou zcela nového trestního řádu vydal cestou komplexní novely, která odstraní překonané instituty a lehce zmodernizuje trestní řízení. Schválně používám termín zmodernizuje a nikoliv zrychlí.
Biden k sobě z advokacie přetáhl i manžela Harrisové. V Česku právníci zůstávají spíše ve stínu
Ke zvolenému americkému prezidentovi Joeovi Bidenovi míří i manžel Kamaly Harrisové Doug Emhoff, opouští advokacii a kancelář DLA Piper. Nová administrativa tak bude plná špičkových právníků. Proč se něco takového nestává i u nás? I když je pravda, že právníci chod státu výrazně ovlivňují, spíše tak ale činí ze stínu nebo prostřednictvím žalob, které mohou formovat další státní regulaci. A co aktuálního si můžete o vztahu politika a právo přečíst?
Ani PES nezastaví neustálé svátky. Dnes je Světový den dětí, zítra zase pozdravů
Zítra, v sobotu 21. listopadu, je v kalendáři uváděn trochu nenápadný svátek. Na první pohled se zdaleka nemůže rovnat jiným, natožpak v Česku, jež si listopadové dny připomíná především jako jubileum rodící se svobody a revolučního vzepětí, jemuž se dostalo doma i ve světě přívlastku „sametové“. A přitom i důvod vzniku onoho nepříliš zlidovělého sobotního svátku, který se sotva bude vítat slavnostními televizními pořady, vlajkami na veřejných budovách a projevy politiků, je vlastně sametový a nese v sobě humánní poselství. Přišli s ním bratři Michael a Brian McCormackovi před necelým půlstoletím a nazvali jej Hello World Day –Světový den pozdravů.
Vláda jednala o nouzovém stavu, minimální mzdě i novelách zákonů
Vláda žádá Sněmovnu o možnost prodloužit nouzový stav o 30 dnů do 20. prosince. Nouzový stav zatím v Česku kvůli epidemii Covidu-19 platí od 5. října do 20. listopadu. Vláda i naposledy žádala poslance, aby umožnili prodloužení o 30 dnů, zákonodárci však připustili jen posun z 3. na 20. listopadu. O návrhu kabinetu by měli poslanci rozhodovat tento čtvrtek 19. listopadu. Na jaře trval nouzový stav 66 dnů, nynější byl zatím na 46 dnů.
Senátoři se chtějí obrátit na ÚS, aby zrušil uzavření většiny obchodů
Senátoři připravili návrh k Ústavnímu soudu na zrušení zákazu prodeje ve většině obchodů během epidemie koronaviru. Podle senátorů vláda toto opatření nedostatečně podložila. Návrh podepsalo 54 senátorů a bude předložen v případě, když Sněmovna schválí prodloužení nouzového stavu.
Poslanci schválili prodloužení nouzového stavu do 12. prosince
Nouzový stav bude moci v Česku platit kvůli epidemii nového koronaviru do 12. prosince. Sněmovna dnes souhlasila s jeho prodloužením o 22 dnů. Původně vláda žádala o možnost prodloužení stavu nouze o 30 dnů do 20. prosince. Debata trvala zhruba 8,5 hodiny.
Zdroj: Lidovky.cz, info.cz, advokatnidenik.cz
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz