Právo na víkend - týden v české justici očima šéfredaktora
Kdo v Senátu nejvíc ovlivní zákony? Hrst právníků musí ohlídat, aby se vyhnul politikaření a populismu | Provokace ,V síti‘. Lze postavit sexuální predátory před soud? | O závěť žádá notáře stále více lidí. Nehrozí její ztráta | JUDr. Tomáš Sokol: Pár slov ke vstávajícím bojovníkům | Nouzový stav je spíše ohrožující stav. Můžete spáchat trestný čin, aniž se nadějete, glosuje Václav Vlk | Vláda schválila akční plán zavádějící rezoluci o ženách a bezpečnosti | Pandemie zastavila konec právníků, přiblížila ale konec práva
Vážení čtenáři,
přinášíme Vám pravidelný přehled událostí ve světě práva za uplynulý týden.
Přeji Vám hezký víkend
Mgr. Miroslav Chochola, LL.M., MBA
EPRAVO.CZ
Svět před 75 lety soudil nacisty. Vrcholem Norimberského procesu byl Göringův výslech
I přes kritické hlasy, znamenal Norimberský proces přelom ve vývoji mezinárodního trestního práva a důležitý pokus vyrovnat se se zločiny nacismu a být tak mementem pro budoucí generace.
Potřebujeme nový zákon o daních z příjmů, říká senátor Goláň
„Daňová soustava je zaplevelená množstvím zbytečných zpřesnění a dalších úprav,“ říká senátor Tomáš Goláň (ODS), nový předseda ústavně-právního výboru (ÚPV) Senátu.
Provokace ,V síti‘. Lze postavit sexuální predátory před soud?
V polovině listopadu uveřejnil server Lidovky.cz článek s názvem „Muži z dokumentu V síti, uložil soud za sexuální nátlak podmínku“. Základní příběh, odborně skutek, byl docela jednoduchý. Pachatel navazoval po internetu kontakty s osobami, o niž se domníval, že jde o dívky mladší patnácti let, tedy děti. Taktéž s nimi komunikoval na sexuální témata. Mimo vší pochybnost za účelem vlastního sexuálního uspokojení, podle toho jejich komunikace vypadala.
O závěť žádá notáře stále více lidí. Nehrozí její ztráta
Díky zaevidování poslední vůle notářem nehrozí její ztráta. Odměna pro notáře za pořízení závěti činí obvykle 1500 korun.
Kdo v Senátu nejvíc ovlivní zákony? Hrst právníků musí ohlídat, aby se vyhnul politikaření a populismu
Obměněný Senát má za sebou první dvě schůze, už je detailně jasné i jeho nové uspořádání. Nejvlivnějším právníkem v horní komoře Parlamentu je Zdeněk Hraba (STAN), který nejen předsedá Stálé komisi pro Ústavu ČR a parlamentní procedury, ale rovněž je místopředsedou Ústavně-právního výboru. Z celkem osmi členů tohoto výboru můžeme mezi právníky počítat pouze dva, vedle Hraby ještě advokáta a nového královehradeckého senátora Jana Holáska (za HDK+TOP+SE+Z+LE). Právě oni tak za horní parlamentní komoru ponesou nejvyšší váhu odpovědnosti udržet v nové legislativě právní logiku.
Nouzový stav je spíše ohrožující stav. Můžete spáchat trestný čin, aniž se nadějete, glosuje Václav Vlk
Tématem týdne je nouzový stav. Jednoznačně. Prodloužení, hladce prošlé Poslaneckou sněmovnou, vybízí k politologickým či snad ústavně právní úvahám, ale o nich to pro běžného občana nebude. Důležité jsou dvě souvislosti: Přísné zákazy zasahující do ústavních práv jsou vydávány mimo sbírku zákonů, úřednicky nahodilým způsobem ze dne na den. Současně suspendují spolu s existencí nouzového stavu jiné skutečné zákonné příkazy a zákazy, aniž by kdokoliv pořádně věděl jaké.
Pandemie zastavila konec právníků, přiblížila ale konec práva
Jistě už jste v posledních měsících kvůli vládním zákazům a opatřením alespoň jednou řešili, co můžete a co nesmíte. Nebo na co máte právo a jak jej můžete využít. A dozvěděli jste se to na internetu, nebo tam potřebné informace, jemné detaily a stoprocentní výklady nebyly? Koronavirová pandemie nejen odhalila v plné nahotě všechny problémy přebujelého a kazuistického práva 21. století, ale také dokázala, že mnozí právní futurologové neměli při následování profesora Richarda Susskinda a jeho „Konce právníků“ pravdu.
KroupaHelán přeložili právničinu. A Havel odtajnil, pro kolik pracuje miliardářů
KroupaHelán spouští novou komunikaci s klienty. Havel & Partners pracuje asi pro třetinu českých miliardářů. A soudce Nejvyšší správního soudu Pavel Molek napsal skvělou rozhlasovou hru o J. A. Komenském.KroupaHelán spouští novou komunikaci s klienty. Havel & Partners pracuje asi pro třetinu českých miliardářů. A soudce Nejvyšší správního soudu Pavel Molek napsal skvělou rozhlasovou hru o J. A. Komenském.
Advokát Černý podal další žalobu kvůli rouškám: Lidé měli na seznámení s opatřeními sotva pět hodin
Advokát Adam Černý podal tento týden k Městskému soudu v Praze další návrh na zrušení plošné povinnosti nosit roušky. Ministerstvo zdravotnictví podle něj už deset po sobě vydaných opatření řádně nezdůvodnilo. Bez zákona podle advokáta nelze plošně omezovat svobodu pohybu v celém státě. Legisvakanční lhůta ministerských příkazů je menší než pět hodin a ještě ve večerních hodinách, upozorňuje Černý.
Ministerstvo spravedlnosti plánuje od příštího roku snižovat počet soudců
Zatímco se vláda chystá příští rok navýšit počty úředníků o tisíce, justici čeká naopak na její poměry výrazné snížení počtu soudců. Podle zjištění České justice bylo předsedům soudů resortem Marie Benešové (za ANO) oznámeno, že podle nového výpočtu bude příští rok potřeba o 192 soudců méně.
PES se stane pejskem a s kočičkou začne přihazovat další dobroty. Pak už zbývá jen tu šlichtu vyhodit
Přečet jsem si v uplynulých dnech desítky, možná stovky článků, jejichž ústředním pojmem je PES. Název systému je marketingově promyšlený, tomu lze sotva něco vytknout: asi ho nestvořili epidemiologové, i když se už i mezi nimi za těch pár měsíců objevila řada marketingových expertů. Záměr systému je nepochybně správný. Jenže jsme v Česku – a s nějakým systémem si na nás nepřijdou (pod tím nevysloveným „oni“ míním nejen vládu, ale kohokoliv, kdo se pokusí něco systémově řešit).
JUDr. Tomáš Sokol: Pár slov ke vstávajícím bojovníkům
Řečeno slovy klasika, Vašek Vlk roztopil troubu a nahlédl do budoucnosti. Co viděl, píše v článku „Vstanou nová bojovníci?“. Nic proti tomu. Ostatně, že vstanou, lze tušit i bez nahlížení do trouby. Jen jde o to, kteří. Václav v této souvislosti zmínil několik jmen, což je též zcela legitimní. Ale když už je zmínil a v kontextu s tím, co od nich očekává, připadá mi neméně legitimní se k některým vyjádřit. Samozřejmě z hlediska toho, co od nich očekávám já.
Náhradní termíny advokátních zkoušek za zrušený termín listopad/prosinec
S ohledem na článek I. odst. 4 písm. d) usnesení vlády ČR č. 1201 ze dne 20. 11. 2020 stanovil předseda Zkušební komise ČAK po projednání s vedením ČAK a odborem výchovy a vzdělávání ČAK náhradní termíny advokátních zkoušek. Tyto termíny jsou pro uchazeče původně přihlášené k advokátní zkoušce na termín listopad/prosinec 2020, který byl zrušen z důvodu vyhlášení nouzového stavu a navazujících krizových opatření.
Vláda schválila akční plán zavádějící rezoluci o ženách a bezpečnosti
Posílit účast a vůdčí roli žen ve všech oblastech spojených s mírem a bezpečností nebo aktivně se podílet na posilování prevence konfliktů skrze podporu práv žen a genderové rovnosti si jako cíle vytyčil Národní akční plán na období let 2021 až 2025, jenž do českého prostředí zavádí mimo jiné rezoluci Rady bezpečnosti OSN o ženách, míru a bezpečnosti. Plán, který předložilo ministerstvo zahraničí, schválila vláda.
Domácí násilí je problém, kterému se věnuje málo pozornosti, myslí si Češi
Velká většina běžné populace vnímá fenomén domácího násilí jako závažné či podstatné téma zasahující významnou část společnosti. Zlehčují ho spíš muži. Fyzické i psychické násilí může dle většiny dotázaných způsobit stejně závažnou újmu. Naproti tomu sexuální násilí ve vztahu dle názoru české veřejnosti tak zásadní šrám na oběti nezanechá. Vyplývá to z kvantitativního výzkumu Nadace Vodafone, na kterém spolupracovaly výzkumnice Sociologického ústavu AV ČR a Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy zveřejněného k dnešnímu Mezinárodnímu dni za odstranění násilí páchaného na ženách. Zjištění poslouží k dalšímu rozšiřování bezplatné mobilní aplikace Bright Sky pro řešení domácího násilí, kterou Nadace Vodafone v Česku provozuje.
Nedlužím státu? Své závazky občané zjistí díky nové webové aplikaci
Neuhrazené poplatky za popelnici či psa, nedoplatky na sociálním pojištění, pokuty za dopravní přestupky či nedoplatky na daních – to jsou časté dluhy, které stát vymáhá. Ačkoli mají instituce povinnost dlužníka o existenci závazku vyrozumět, ten o něm velmi často neví a dluh tak narůstá i několik let. Ministerstvo financí a Ministerstvo práce a sociálních věcí evidují dlužnou částku 22 miliard. V té navíc nejsou zahrnuty miliardové dluhy občanů na zdravotním pojištění. S pomocí nové webové stránky Nedlužím státu si občané mohou ověřit, zda nějaké závazky nemají.
Zdroj: Lidovky.cz, info.cz, advokatnidenik.cz
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz