Právo na víkend - týden v české justici očima šéfredaktora
Nový předseda plzeňského soudu Krysl podal kárnou žalobu na celý rebelující senát | Nové oddlužení: Pomoc z dluhů, nebo investice století? | Znásilnění patnáctileté dívky trestáme skoro stejně jako zkrácení daně o víc než milion. Hospodářskou a majetkovou kriminalitu postihujeme moc přísně, rozebírá Lukáš Trojan | Každé dva dny se nakazíme třemi novými předpisy. Kdy se objeví legislativní PRASE? | Kolik let vězení stojí rohlík? | Vyrovnáváme se s neochotou politických elit respektovat právní stát, říká Jan Kalvoda | Nové oddlužení: Pomoc z dluhů, nebo investice století?
Vážení čtenáři,
přinášíme Vám pravidelný přehled událostí ve světě práva za uplynulý týden.
Přeji Vám hezký víkend
Mgr. Miroslav Chochola, LL.M., MBA
EPRAVO.CZ
Vyrovnáváme se s neochotou politických elit respektovat právní stát, říká Jan Kalvoda
„Klobouk dolů před doktorem Baxou, ale jeho stavovské okolí i občanská veřejnost ho v tom tehdy nechaly. Zdá se, že nám na nezávislosti justice nezáleží,“ říká v obsáhlém rozhovoru pro Lidové noviny bývalý ministr spravedlnosti a nyní advokát Jan Kalvoda.
Pražská práva za časů pandemie
Právničkou na tři kliknutí v Zoomu? Nebudeš nic umět, spílala babička, když nám pražská hygienička a po ní vláda zavřely školu. Že ze mě nic nebude, se možná obával i rektor mé alma mater Tomáš Zima, když se nechal slyšet, že uzavřením vysokých škol bude zničena jedna mladá generace. Díky za důvěru – doufám, že v tom zklameme.
Kolik let vězení stojí rohlík?
Každému z nás nejspíš v posledních týdnech přišlo na mysl, že žijeme ve zvláštní době. Řada z nás změnila své návyky – nosíme roušky, potkáváme se online, respektujeme ohrožené skupiny obyvatelstva. Ale naše životy jdou dál a nezastavily se, stejně jako trestná činnost, která je s životem ve společnosti spojena, co svět světem stojí.
Bez nového a jednoduchého systému exekucí a insolvencí dluhy už nikdo platit nebude, analyzujeme v Magazínu I
Exekuční a insolvenční právo a zejména povědomí o tom, co se může a co nikoli, bylo rozbité ještě před propuknutím koronavirové krize, nyní jsme ale jednotlivé střepy rozšlapali napadrť, kterou už nikdy nedáme dohromady. Přitom by možná stačilo, kdyby se na celý problém s řešením dluhů podíval někdo opravdu komplexně. V první chvíli se neztrácel v detailech, ale jen si vypsal hlavní argumenty všech stran a na jejich základě vytvořil poměrně obecný návrh zákona, který by počítal s tím, že konkrétní problémy vyřeší soudy či soudní exekutoři. Celou analýzu, z níž je tato ukázka, najdete v listopadovém čísle Magazínu I, které dnes vychází. V běžném prodeji ho neseženete, předplatit si ho můžete tady.
Clifford Chance chce mít do 10 let dvojnásobek partnerek. Smyslupná inovace vyžaduje promyšlenou strategii, říkají
Hodně se debatuje o tom, co vlastně je a není právní inovace nebo kdo je a kdo není skutečný inovátor. Podstatné je ovšem začít od toho „proč“ chci inovovat a jaký je můj cíl. Snažit se inovovat jen proto, abych byl inovativní, totiž není v praxi moc úspěšná strategie. Inovace, která má dávat smysl dlouhodobě, vyžaduje dobře promyšlenou inovační strategii. Prvním krokem je pochopení obchodní strategie firmy. Inovační strategie totiž musí být v souladu s obecnou obchodní strategií.
Zemanovský „režim“ a sedm let destrukce. Prezident z bahna a děr vytáhl to nejhorší, krotí jej už jen soudy. Právní stát je poslední bariérou svobody. Braňme ho!
Zaručuje sama demokracie svobodu? Ne! Bez právního státu zůstávají občanská práva jen na papíře. Pokud soudci ztrácejí nezávislost, získává vláda i v demokratické zemi nad lidmi navrch. Význam justice dokládá fakt, že zatímco s demokraticky volenými politiky si prezident Zeman dělá, co chce, u soudů jeho vševládné choutky narážejí.
Rittig kazí statistiky. Leda vynechat soud a taky použít beranidlo, glosuje Václav Vlk
Už se zase pořádně soudí, PES sem, PES tam. Referáty krimi rubrik plní rozhodnutí. Rád bych komentoval nějaké hezké civilní, ale lid se chce bavit a koho zajímá, jak civilní senáty řeší zásadní interpretační problémy občanského práva, s výjimkou urážky na cti. Je to škoda, ale ono na to snad dojde, život něco přinese.
Nový předseda plzeňského soudu Krysl podal kárnou žalobu na celý rebelující senát
Nové koště dobře mete, říká přísloví, které lze vztáhnout na situaci po nástupu nového předsedy Krajského soudu v Plzni Alexandra Krysla. Ten totiž krátce po svém nástupu do funkce podal kárnou žalobu na celý senát Krajského soudu v Plzni (KS), kterému předsedá zkušený soudce Eduard Wipplinger. O rozhodnutí předsedy Krysla podat kárnou žalobu informoval deník Právo, Česká justice zjistila podrobnosti.
Nové oddlužení: Pomoc z dluhů, nebo investice století?
Nejsou to ještě ani dva roky, co začala platit tzv. oddlužovací novela insolvenčního zákona, která výrazně zmírnila podmínky osobního bankrotu. Její dopady zatím nebylo možné adekvátně vyhodnotit, přesto vláda již začátkem listopadu předložila do sněmovny novou úpravu oddlužení, která by měla vést k další zásadní změně jeho pravidel ve prospěch dlužníků. S nadsázkou lze říct, že pro ně vláda vymyslela nejlepší investiční produkt v historii. Pouhých 36 tisíc by se díky němu s trochou šikovnosti dalo za pouhé tři roky zhodnotit třeba i na milion. Zní vám to jako sen? Tak určitě. Ale jen do chvíle, kdy vám dojde, že dlužníkovy „vydělané“ statisíce bude muset někdo zaplatit.
Znásilnění patnáctileté dívky trestáme skoro stejně jako zkrácení daně o víc než milion. Hospodářskou a majetkovou kriminalitu postihujeme moc přísně, rozebírá Lukáš Trojan
Základním stavebním kamenem trestní politiky státu je, stručně řečeno, vymezení toho, jaké jednání považuje společnost za rozporné s jejími zájmy a jaká sankce bude za takové jednání uložena. Obsah této šroubované věty lze přeložit do běžného jazyka zhruba tak, že vláda a následně zákonodárce formou právních předpisů stanoví, která jednání považuje stát za protiprávní a která nikoliv. Zároveň v právní normě definuje závažnost takového jednání, zpravidla výší trestu, který za takové jednání hrozí. Samozřejmě platí, že čím je jednání provinilce pro společnost závažnější, tím větší intenzitu zásahu do jeho práv, včetně práv základních, stát připouští již v samotném průběhu odhalování a objasňování takového jednání.
Nové právníky hlásí Dentons, DLA i JŠK. A vzniká nová kancelář CoLegal
Dentons výrazněji zacílí na německou klientelu, pomoci jí má nový partner Rainer Frank. DLA Piper zase angažovala nového šéfa pracovněprávního týmu. V těžkých časech pak vzniká nová právní firma coLegal. A Daniela Kovářová vydala před Vánocemi dvě nové knížky.
Každé dva dny se nakazíme třemi novými předpisy. Kdy se objeví legislativní PRASE?
V tomto týdnu dosáhla normotvorná činnost státního soustrojí České republiky významného úspěchu. Vládní usnesení č. 1264 (které zakazuje nebo omezuje návštěvy ve zdravotnických zařízeních a u poskytovatelů sociálních služeb) bylo do oficiální Sbírky zákonů zařazeno pod krásným kulatým numerem 500. Je pozoruhodné, že ministerstvo spravedlnosti ještě nepřišlo s nějakým legislativním rizikovým číslem „R“, které by podle systému PRASE (systém „Právnické antibyrokratické selekce“) ukazovalo, kdy se přijímaným právem řídit lze, a od kterého okamžiku se naplňuje dávná poučka, že příliš mnoho práva vede spíše k bezpráví.
Yellow Ribbon Run 2020: Běžci se žlutou stužkou letos vyběhnou virtuálně
Letošní ročník běžeckého závodu na podporu integrace lidí s trestní minulostí Yellow Ribbon Run (YRR) se uskuteční – s ohledem na epidemiologickou situaci – virtuálně, a to v termínu do 5. do 15. 12. 2020. Běžci se zaregistrují, svou trasu zaběhnou individuálně a potvrdí zasláním fotografie se žlutou stužkou. Poběží tak po vlastní ose, ale přesto společně. Již třikrát odložený 5. ročník běhu oslaví organizátoři výstavou fotografií Jana Jirkovského s názvem „Uteč předsudkům aneb Žlutá stužka v pohybu“, která bude od 1. do 14. prosince instalována ve veřejném prostoru OC Quadrio, v sousedství mechanické Hlavy Franze Kafky na Národní třídě
Ministerstvo spravedlnosti odstartovalo zveřejňování soudních rozhodnutí
Ministerstvo spravedlnosti od 1. prosince 2020 zpřístupňuje novou databázi rozhodnutí okresních a krajských soudů na adrese https://rozhodnuti.justice.cz/soudnirozhodnuti.
Ministerstvo spravedlnosti přistoupilo ke zveřejňování rozhodnutí na základě závazku vlády v Akčním plánu Strategie Partnerství pro otevřené vládnutí 2018-2020.
Policie ČR zveřejnila on-line mapy kriminality v Česku
Policie ČR dne 1. prosince 2020 zveřejnila na svém webu on-line mapy kriminality v Česku. Kdokoli si může v mapách vyhledat počty různých druhů zločinů a přestupků v jednotlivých obcích i částech obcí. Lidé se z mapy dozvědí například i to, kdy byl čin nahlášen a zda byl odhalen pachatel. Části map, které nebudou přístupné všem, pak mají sloužit obcím a policii, například pro plánování činnosti strážníků či preventivních opatření.
Prezident Miloš Zeman jmenoval deset nových soudců
Prezident Miloš Zeman jmenoval na Pražském hradě deset nových soudců. Devět z nich bude působit ve správním soudnictví. Soudce navrhla ministryně spravedlnosti Mgr. Marie Benešová a vláda seznam schválila v druhé polovině listopadu.
Zdroj: Lidovky.cz, info.cz, advokatnidenik.cz
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz