Právo na víkend - týden v české justici očima šéfredaktora
Stát nebude při vymáhání alimentů úspěšnější než rodič, upozorňuje exekutorka Zuzana Sobíšková | Vláda odmítla návrh poslanců zřídit nový úřad pro veřejné zakázky | Jako Češi na velkou příležitost teprve čekáme. Vezměme si příklad z Izraele, říká Pavel Smutný | Právní rizika kvůli koronaviru ještě porostou, trendem roku 2021 budou certifikace, říká Moroz | Za co budou státní zástupci stíhat firmy a co je ochrání? Vodítka nabídne prezident Rozhodčího soudu i šéf kolegia Nejvyššího soudu
Vážení čtenáři,
přinášíme Vám pravidelný přehled událostí ve světě práva za uplynulý týden.
Přeji Vám hezký víkend
Mgr. Miroslav Chochola, LL.M., MBA
EPRAVO.CZ
Právní rizika kvůli koronaviru ještě porostou, trendem roku 2021 budou certifikace, říká Moroz
Podnikatelské prostředí prochází vhledem ke koronavirové pandemii rozsáhlou zkouškou. V těžkých časech totiž bývají mnozí lidé i firmy náchylnější k protiprávnímu a dokonce trestnému jednání. Podle bezpečnostního experta Michala Moroze, spoluzakladatele Compliance Academy, mohou být velkým rizikem zejména takzvané třetí strany, například zaměstnanci a dodavatelé. I na jejich jednání totiž může společnost podle zákona o trestní odpovědnosti právnických osob doplatit. K souvislostem aktualizované metodiky Nejvyššího státního zastupitelství ohledně takzvané přičitatelnosti trestní odpovědnosti právnické osobě pak proběhne tento čtvrtek za mediálního partnerství INFO.CZ online fórum pořádané právě Compliance Academy, a to za účasti hlavního tvůrce nového znění dokumentu Juraje Szabóa či předsedy trestního kolegia Nejvyššího soudu Františka Púryho.
Jako Češi na velkou příležitost teprve čekáme. Vezměme si příklad z Izraele, říká Pavel Smutný
Evropa by si měla v právě začínajícím roce 2021 i v letech dalších vzít příklad z Izraele a podle jeho současného vzoru navázat partnerství s arabskými státy, navrhuje v rozhovoru pro INFO.CZ Pavel Smutný, president Česko-izraelské smíšené obchodní komory a společník advokátní kanceláře Císař, Češka, Smutný. „Izrael neředí hodnotové věci, neustupuje. Identita, její vytvoření a deklarace má zásadní hodnotu, a to i pro její odpůrce,“ říká s tím, že Izrael je zrcadlem Evropy, a tak je s ním nutné pracovat. Češi podle něj stále hledají svou příležitost, ale i jejich národní sebevědomí se postupně vyvíjí. „Vidím kolem sebe spoustu velmi talentovaných lidí, kterým není lhostejné, kde a jak žijeme.“ A návod nabízí rovněž pro Evropskou unii: „Měli bychom se tak pokusit o lepší, skutečně rovnocenný dialog mezi evropským Východem a Západem. Víme totiž něco, co oni nevědí a naopak. Třeba o svobodě a vysoké ceně za její ztrátu či možnostech zničení ekonomiky přehnanými státními zásahy.“
Prezident je popleta, legitimitu příkazům dává jen strach a ze slovenské očisty se stala msta a bezpráví, glosuje Václav Vlk
Nový rok je tady! S trvající negací lidských a ústavních práv, na základě zákazů přijatých svévolně a neodůvodněně. Bude se o tom pořád psát, bude se to rozebírat, já k tomu svoje řekl, tak jen připomínám. Legitimitu příkazům, které nás obklopují, dává jen náš strach. To, že jsou přijímány cestou „účel světí prostředky“, nás bude stát v budoucnu vysokou cenu. Naši svobodu. No ale pryč od strašení k světlým zítřkům.
Stát nebude při vymáhání alimentů úspěšnější než rodič, upozorňuje exekutorka Zuzana Sobíšková
„K vymáhání alimentů mohou přispět i samoživitelé a samoživitelky. Hodně pomůže, když komunikují,“ říká v rozhovoru soudní exekutorka z úřadu v Praze 6 Zuzana Sobíšková. Exekutor si sice sám obratem zjistí čísla účtů dlužníka, jeho zaměstnavatele a majetek, ale telefonní číslo nebo třeba informaci, kde dotyčný pracuje na černo, bez přispění samoživitele jen tak nedohledá. „Od matky jsem zjistila, že dlužník bude v určitý čas u soudu na jednání. Matka se také zmínila, že dlužník nerad jezdí hromadnou dopravou. Na místo jsem tedy poslala vykonavatele. Ten v blízkosti soudní budovy narazil na dlužníkovo auto, po kterém jsme před tím, stejně jako po dlužníkovi, marně pátrali,“ popisuje Sobíšková jeden ze svých vyřešených případů.
Antl míří do KŠD, Kolaříková mění kancelář. Lidové noviny zastavily Právo a justici, Nahodil se vrací do advokacie
Začátek roku 2021 je i přes opětovný lockdown protknutý právními personáliemi: dlouholetý šéf Ústavně-právního výboru Senátu Miroslav Antl nastupuje do KŠD Legal, právní talent roku 2017 Linda Kolaříková míří do Sedlakova Legal a Tomáš Nahodil se vrací k advokacii po téměř roční zkušenosti z Lidových novin, které s koncem roku 2020 zastavily přílohu Právo a justice. Nové právnické čtení naopak nabízí blog spojený s Právnickou fakultou UK Právo v krizi. A také probíhají významné transakce.
Za co budou státní zástupci stíhat firmy a co je ochrání? Vodítka nabídne prezident Rozhodčího soudu i šéf kolegia Nejvyššího soudu
Nejvyšší státní zastupitelství nedávno aktualizovalo svou metodiku ohledně takzvané přičitatelnosti trestného činu právnickým osobám a podmínek, za nichž se trestní odpovědnosti zprostí. Veřejná žaloba tak nabízí základní recept na to, jak mohou firmy efektivně čelit trestněprávním rizikům, které pro ně může představovat například chování jejich zaměstnanců či spolupracovníků. Byť je tento „návod“ v základu určen právě pro státní zástupce, užitečný může být i pro podnikatele. Tématu se bude dnes odpoledne věnovat CA Forum online, které pořádá za mediálního partnerství INFO.CZ Compliance Academy, a to i za účasti prezidenta Rozhodčího soudu při Hospodářské a Agrární komoře ČR Juraje Szabóa, který se na vypracování metodiky významně podílel.
Znevýhodňovat neočkované, nebo zvýhodňovat očkované? Když nemám kozu, ať chcípne sousedovi ta jeho!
První lednový týden nového roku naplno vyjevil problém, který v „postpravdové“ společnosti vyrůst musel, i kdybychom se na hlavu stavěli. První vakcíny proti covidu-19 sotva stačily vychladnout na předepsanou hlubokomraženou hodnotu a my, občané vyspělého regionu, který se dávno právem chlubil vymýcením hrůzných chorob, na němž mělo rozhodující podíl očkování, řešíme sofistikované otázky diskriminace (a hlavně „diskriminace“).
Vláda odmítla návrh poslanců zřídit nový úřad pro veřejné zakázky
Návrh čtyř desítek poslanců, aby na veřejné zakázky dohlížel nový Úřad pro dozor nad zadáváním veřejných zakázek, vláda na svém jednání v pondělí 4. ledna odmítla. Poslanci míní, že jejich návrh by učinil systém více předvídatelným a transparentním. Podle názoru kabinetu je třeba zvážit, zda by ke stejnému cíli nebylo možné dospět jinak, třeba prostřednictvím dílčích organizačních změn.
Zdroj: Lidovky.cz, info.cz, advokatnidenik.cz
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz