Právo na víkend - týden v české justici očima šéfredaktora
Chystá se obří regulace digitálního trhu. Co je nelegální off-line, bude nelegální i on-line, říká Michal Nulíček | „Burzovní“ rozhodčí soudy chtějí mít přístup ke všem sporům. „Hospodářský“ rozhodčí soud pro to nevidí důvod | Nejvýše postavený český soudce Robert Fremr se vrací do Česka a mění plány: Bude místopředsedou Vrchního soudu | Při psaní novely exekučního řádu se zapomnělo na nepeněžitá plnění, upozorňuje Lukáš Jícha | Autorské právo čekají velké změny. Co bude nově možné při vytěžování textů a dat?
Vážení čtenáři,
přinášíme Vám pravidelný přehled událostí ve světě práva za uplynulý týden.
Přeji Vám hezký víkend
Mgr. Miroslav Chochola, LL.M., MBA
EPRAVO.CZ
Při psaní novely exekučního řádu se zapomnělo na nepeněžitá plnění, upozorňuje Lukáš Jícha
Velká exekuční novela připravená ministerstvem spravedlnosti, kterou již druhým rokem projednává Parlament, má ke kvalitnímu zákonu daleko. I přes tři desítky pozměňovacích návrhů obsahuje řadu chyb, které stále nebyly odstraněny. Mezi nosné prvky, na nichž je současná novela vystavěna, je záměr na zavedení povinných záloh a povinného zastavování exekucí. Z návrhu je zřejmé, že se jeho autoři až příliš jednostranně zaměřili výlučně na problematiku exekucí na peněžitá plnění, ale vzhledem k jeho generální aplikaci na všechny exekuce dopadne i na exekuce na nepeněžitá plnění, což přivodí řadu problémů.
Nejvýše postavený český soudce Robert Fremr se vrací do Česka a mění plány: Bude místopředsedou Vrchního soudu
Předseda Vrchního soudu v Praze Luboš Dörfl dnes svým místopředsedům oznámil důležitou personálii: od 1. dubna se dalším z nich stane končící první místopředseda Mezinárodní trestního soudu v Haagu Robert Fremr, o němž se loni mluvilo jako o možném novém předsedovi Nejvyššího soudu. Do této funkce jej favorizovala i ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO), prezident Miloš Zeman se ale v květnu rozhodl jmenovat Petra Angyalossyho.
Proč na případu Pavla Zemana záleží? Ukazuje, jak tvrdě umí stát postupovat proti těm, kdo se dotknou jeho majetkových zájmů
Některá média se v posledních dnech věnují pokusům nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana o zprostředkování dohody mezi jeho přítelem Petrem Habersbergem a restituentem Karlem Eugenem Czerninem, na které původně upozornily SeznamZprávy. Jiná média prozatím cudně mlčí: Pavel Zeman je pro ně zatím patrně nedotknutelnou osobou. Kauza, do níž zasáhl, má všechny ingredience justičního trháku: šlechtickou restituci, neúspěšnou privatizaci, Benešovy dekrety a soukromé majetkové zájmy státu.
Bakalovi se vyplatí nesoudit se o 16 miliard v Česku. I když právníkům platí tisíce dolarů, glosuje Václav Vlk
Hitem tohoto roku bude bezpochyby absolutní pošlapání právního státu. Snadnost opouštění všech práv a povinností na rovině stát/občan bude vděčným soustem pro sociologii práva a knih o tom bude napsáno víc než dost. Jedna epidemie s potenciálem strachu a jde všechno.
Chystá se obří regulace digitálního trhu. Co je nelegální off-line, bude nelegální i on-line, říká Michal Nulíček
Evropská unie má velké plány s regulací digitálního prostředí. Představila je prostřednictvím aktu o digitálních službách (DSA) a k němu připojeného aktu o digitálních trzích (DMA). Legislativní proces je sice teprve na začátku, zamýšlená pravidla by ale mohla přeskládat celý trh. INFO.CZ je tak rozebírá s partnerem Rowan Legal Michalem Nulíčkem.
Autorské právo čekají velké změny. Co bude nově možné při vytěžování textů a dat?
Ministerstvo kultury nedávno předložilo vládě novelu autorského zákona a občanského zákoník, kterou se do českého právního řádu transponují evropské směrnice týkající se autorských a souvisejících práv na jednotném digitálním trhu. Jedná se o rozsáhlou novelu autorského práva, která má do českého právního řádu zanést řadu změn a dle nynějších odhadů by měla nabýt účinnosti přibližně ve druhé polovině roku 2021. Pojďme se v této sérii článků zaměřit na její vybrané oblasti, přičemž první z nich se bude věnovat problematice výjimek z výlučných autorských práv (tzv. zákonných licencí), se zaměřením na vytěžování textů a dat, jakožto úplné novinky v českém právním řádu.
Pavel Zeman promlčel rezignaci, média i vláda ho nechaly. Už se konspiruje, jakou roli v tom hraje Babiš
Nad skandálem nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana se pomalu zavírá voda a je k neuvěření, že se skutečně vůbec nic nestane. Dobré zprávy alespoň přicházejí z ostatních právních sfér: Nejvyšší soud zrychluje a doplňuje soudcovský stav, počet nových exekucí setrvale klesá a Češi si zvykají na online právní služby.
„Burzovní“ rozhodčí soudy chtějí mít přístup ke všem sporům. „Hospodářský“ rozhodčí soud pro to nevidí důvod
Dva specializované rozhodčí soudy – Burzovní rozhodčí soud a Mezinárodní rozhodčí soud při Českomoravské komoditní burze – neskrývají v poslední době své rostoucí ambice. Rády by měly univerzální oprávnění pro rozhodování sporů, stejně jako jediný „obecný“ český rozhodčí soud, tedy Rozhodčí soud při Hospodářské komoře ČR a Agrární komoře ČR. Ten by si ale naopak svou jedinečnost rád udržel, argumentuje dlouhou tradicí, odborností i svou výbavou. INFO.CZ proto oslovilo zástupce všech stran a odborníky na rozhodčí řízení a zjišťovalo, jak se k celé věci staví.
Stát vysílá signály, že „normální je dluhy neplatit“, stěžuje si za majitele domů Karel Polata
Členové Občanského sdružení majitelů domů v ČR (OSMD) vždy s velkou opatrností pohlížejí na další a další změny legislativy, které stále více a více omezují práva věřitelů a zvýhodňují dlužníky. Proto nutně negativně vnímají návrhy dalších legislativních změn (konkrétně insolvenční novely), které přicházejí v době, kdy poslední „rozvolnění“ se teprve promítá do praxe a před námi je období enormního nárůstu počtu firemních i osobních insolvencí.
Naši rezignanti. Platí u nás „ve stejných případech stejně“?
Vyhodit! Odstoupit! Rezignovat! Covid už je otrava. Jedna zpráva jako druhá, chytrá karanténa nikde, řádí jen její hloupá sestra. Myslím ale, že tento týden definitivně nastala úleva, a jsem rád, že se náplast na naše bolístky našla právě v lázeňském městě, ještě k tomu v severních Čechách (Dycky Teplice!).
Pražské VSZ potvrdilo, že se případ vraždy z Polné znovu otevírat nebude
Pražské vrchní státní zastupitelství (VSZ) nenašlo důvody, na jejichž základě by se soud měl znovu zabývat případem židovského mladíka Leopolda Hilsnera, který byl v roce 1900 v Písku odsouzen za vraždu devatenáctileté Anežky Hrůzové z Polné k trestu smrti. Potvrdilo závěry žalobce v Českých Budějovicích 120 let starou kauzu už neotvírat. Sdělil to advokát JUDr. Lubomír Müller, který žádost o přezkum VSZ zaslal. Právník podal trestní oznámení na možné spolupachatele vraždy.
Počet nově zahájených exekucí klesl v roce 2020 téměř o pětinu
Počet nově zahájených exekucí za rok 2020 je téměř o pětinu nižší než v roce 2019. V loňském roce tak bylo nařízeno nejméně exekucí za posledních 11 let!
Exekutorská komora ČR vydala sedm samoregulačních opatření
Exekutorská komora ČR (EKČR) reaguje na blížící se konec účinnosti Lex Covid – Justice II, který obsahuje mimo jiné moratorium na mobiliární exekuce a exekuce nemovitých věcí. Jakákoliv další plošná omezení považuje EKČR za velmi nebezpečná z hlediska vymahatelnosti práva. Došlo by k výraznému poškození práv zejména drobných věřitelů a v důsledku toho i k nárůstu dlužníků. Exekutorská komora ČR si uvědomuje složitost současné koronavirové krize, navíc během nouzového stavu, ale pomoc je nutné adresovat konkrétně. I proto EKČR vydala sedm samoregulačních opatření, jejichž cílem je přistupovat k jednotlivým případům citlivě a posuzovat každý individuálně.
Zdroj: info.cz, advokatnidenik.cz
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz