Právo na víkend - týden v české justici očima šéfredaktora
Příjezd ze zemí s velmi vysokým rizikem nákazy bude možný i bez testu | Podle soudu jsou úroky za nadměrné odpočty DPH nízké, správa se odvolala | Soud zrušil opatření, které nařizuje test před návratem individuální dopravou | Spolky žádají nápravu škod po otrávené Bečvě podle zákona o ekologické újmě | Vojtěch: Ministerstvo prohrálo 17 sporů o protikoronavirová opatření | Zásah v úřadu vlády byl podle zákona, řekli Šlachta a nejvyšší žalobce Zeman
Vážení čtenáři,
přinášíme Vám pravidelný přehled událostí ve světě práva za uplynulý týden.
Přeji Vám hezký víkend
Mgr. Miroslav Chochola, LL.M., MBA
EPRAVO.CZ
ČR podle Evropské komise špatně vybírala cla, chce 2,1 miliardy Kč
Evropská komise požaduje po České republice zhruba 2,1 miliardy korun (82,5 milionu eur) za špatné vyměření cla při dovozu textilu a obuvi z Číny v letech 2012 až 2019. ČTK o tom informovala Celní správa ČR a informaci následně potvrdila EK. Peníze komise požaduje i po dalších státech EU kvůli tomu, že podhodnotily hodnotu dovezeného zboží z Číny. Vedlo to k nižším příjmům rozpočtu EU. Celní správa se závěry komise nesouhlasí a bude nadále o této záležitosti jednat.
Zásah v úřadu vlády byl podle zákona, řekli Šlachta a nejvyšší žalobce Zeman
Policie postupovala před osmi lety při zásahu v úřadu vlády, po němž padl Nečasův kabinet, podle zákona. V pořadu Partie na CNN Prima News to dnes řekl někdejší šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta a v Otázkách Václava Moravce (OVM) v České televizi končící nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Podle místopředsedy opozičních lidovců Jana Bartoška byl zásah krajně nešťastný a kauza dodnes nemá výsledky. Podle poslance Pirátů Mikuláše Ferjenčíka justice funguje pomalu.
Soud zrušil opatření, které nařizuje test před návratem individuální dopravou
Pražský městský soud dnes zrušil jako nepřiměřenou a protizákonnou část opatření ministerstva zdravotnictví, podle které je možné z některých zemí před návratem do České republiky individuální dopravou vyžadovat negativní test na covid-19. Pro návrat veřejnou dopravou povinnost zachoval. V tiskové zprávě to uvedl soudce Štěpán Výborný. Podstoupit test na covid-19 před vstupem na území Česka při cestě individuální dopravou je nyní nutné jen při návratu ze zemí s velmi vysokým rizikem nákazy, tedy těch, které spadají do tmavě červené kategorie. Opatření soud zrušil k 17. červnu. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) zváží další postup včetně kasační stížnosti.
K Babišovu návrhu na zmrazení platů ústavních činitelů se staví vláda neutrálně
Neutrální stanovisko zaujala dnes vláda k poslaneckému návrhu premiéra Andreje Babiše (ANO) zmrazit v příštím roce platy ústavních činitelů, řekla novinářům po jednání kabinetu ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Sociální demokraté před zasedáním podpořili myšlenku, aby odměny nestouply, kritizují ale snahu o změnu způsobu výpočtu platů. Kvůli tomu, že se týká soudců, narazil návrh na nesouhlas části justice. Podle předsedy Nejvyššího správního soudu Michala Mazance je v části týkající se platů soudců neústavní. Před možnými neústavními následky varuje i Nejvyšší soud.
NSS se bude zabývat otázkou, zda je Hrad veřejným prostranstvím
Spornou otázkou, zda jsou plochy na Pražském hradě veřejným prostranstvím, se bude zabývat Nejvyšší správní soud (NSS). Ministerstvo vnitra a Správa Pražského hradu podaly kasační stížnosti proti verdiktu Městského soudu v Praze, který vyhověl obecně prospěšné společnosti Kverulant. Právě Kverulant dlouhodobě usiluje o otevření Hradu veřejnosti a upozornil ČTK na podání stížností. NSS už podle své databáze řízení zahájil, zatím nerozhodl.
Květnové opatření s povinnou ochranou dýchacích cest bylo podle NSS nezákonné
Opatření o povinné ochraně dýchacích cest, které platilo na začátku května, bylo kvůli nedostatečnému odůvodnění a chybějící analýze rizik v rozporu se zákonem. Nejvyšší správní soud (NSS) v pátek vyhověl návrhu muže z Brna a zpětně konstatoval nezákonnost mimořádného opatření, které vydalo ministerstvo zdravotnictví. Jeho zrušení už nebylo možné, dávno platí jiná nařízení. Na rozhodnutí NSS upozornil server Novinky.cz. Plné znění je k dispozici na úřední desce. Podle ministerstva zdravotnictví už bylo opatření nahrazeno novým.
Zeman u soudu hájil privatizaci MUS, podle něj nešlo o strategickou firmu
Prezident Miloš Zeman při svědecké výpovědi u soudu hájil prodej státního podílu v Mostecké uhelné společnosti (MUS), který v roce 1999 schválila jeho vláda. MUS podle něj nebyla strategickou společností a vláda byla ráda, že se menšinového podílu zbaví. Obžaloba tvrdí, že manažeři MUS stát při prodeji podvedli, protože Zemanův kabinet nevěděl, že skutečným nabyvatelem akcií firmy budou právě oni.
Podle soudu jsou úroky za nadměrné odpočty DPH nízké, správa se odvolala
Krajský soud v Brně rozhodl, že dvouprocentní úrok navýšený o základní sazbu ČNB, který vyplácí finanční správa za dlouhodobě zadržované nadměrné odpočty daně z přidané hodnoty (DPH), je nedostatečný a jeho výše odporuje judikatuře Soudního dvora Evropské unie. Podle soudu by úrok z odpočtů měl činit 14 procent. ČTK to sdělila poradenská společnosti BDO, která soudní spor s finanční správou iniciovala. Finanční správa na dotaz ČTK sdělila, že Odvolací finanční ředitelství proti rozsudku podalo kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.
Příjezd ze zemí s velmi vysokým rizikem nákazy bude možný i bez testu
Příjezd ze zemí s velmi vysokým rizikem nákazy covidem nebude od čtvrtka v případě individuální dopravy podmíněný předchozím negativním testem na nový koronavirus. Lidé vracející se ze zemí zařazených do tmavě červená kategorie ale budou muset jít na PCR test nejpozději 14 dní po návratu do Česka. Do doby předložení negativních výsledků se na ně bude vztahovat omezení volného pohybu, informoval dnes Kryštof Berka z tiskového oddělení resortu. Původní opatření zrušil v pondělí Městský soud v Praze s platností od čtvrtka 17. června. Podle soudu omezovalo právo na návrat občanů do ČR zaručené Listinou základních práv a svobod. Ministerstvo proto dnes vydalo nové opatření. Úřad nadále zvažuje kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu (NSS).
Spolky žádají nápravu škod po otrávené Bečvě podle zákona o ekologické újmě
Organizace Arnika, Český rybářský svaz a spolek Vsetínské fórum dnes podaly k České inspekci životního prostředí (ČIŽP) žádost, aby v souvislosti s řešením nápravy škod po loňské ekologické havárie na Bečvě postupovala podle zákona o předcházení ekologické újmě. Sdružení si od žádosti slibují, že se tím zvýší tlak na hledání viníka, uvedl na tiskové konferenci Jindřich Petrlík z Arniky. Viník je zatím neznámý, policie se po obdržení znaleckého posudku případem stále zabývá.
Vojtěch: Ministerstvo prohrálo 17 sporů o protikoronavirová opatření
Ministerstvo zdravotnictví dosud prohrálo 17 soudních sporů o mimořádná protikoronavirová opatření. Při dnešních sněmovních interpelacích to řekl ministr Adam Vojtěch (ANO) . Ministerstvo naopak podle Vojtěcha vyhrálo 65 sporů, dalších 35 řízení soudy zastavily.
Zdroj: ČeskéNoviny.cz
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz