Právo na víkend - týden v české justici očima šéfredaktora
BIS postupovala ohledně úkolů od prezidenta v souladu se zákonem | Vláda chce těsně před volbami jednat o zmrazení platů politiků | Přirovnávat úředníky k "esesákům" je přestupek, potvrdil Ústavní soud | Supraphon neuspěl s odvoláním, synovi Smoljaka musí zaplatit za vydané desky | Pohledávky Citibank za 10 miliard korun za OKD jsou platné, rozhodl soud | Obžalovaný soudce Elischer v závěrečné řeči zkritizoval porušení svých práv | Soudkyně Kateřina Šimáčková má nakročeno do Evropského soudu pro lidská práva
Vážení čtenáři,
přinášíme Vám pravidelný přehled událostí ve světě práva za uplynulý týden.
Přeji Vám hezký víkend
Mgr. Miroslav Chochola, LL.M., MBA
EPRAVO.CZ
Sněmovna odvolala Hanu Lipovskou z Rady České televize
Sněmovna na návrh svého volebního výboru odvolala z Rady České televize její členku Hanu Lipovskou. Důvodem bylo údajné porušení zákona o České televizi a ztráta nezávislosti, o níž tento zákon hovoří. Lipovská kandiduje v říjnových sněmovních volbách za uskupení Volný blok, jehož lídrem je nezařazený poslanec Lubomír Volný. Lipovská na facebooku uvedla, že Sněmovna má právo odvolat kteréhokoli člena Rady ČT, problémem jsou ale důvody jejího odvolání.
Smartwings chtějí prodloužit lhůtu pro reorganizační plán ČSA do února
Letecká společnost Smartwings požádala soud o prodloužení lhůty na reorganizační plán pro České aerolinie (ČSA) do února příštího roku. Firma nyní dokončuje jednání s Airbusem, který patří mezi největší věřitele zadlužených ČSA. Vyplývá to z insolvenčního rejstříku, upozornil na to server zdopravy.cz. ČSA jsou v úpadku od března, insolvenční soud v červnu pověřil mateřskou firmu Smartwings, aby do čtyř měsíců zpracovala reorganizační plán. O případném prodloužení lhůty rozhodne Městský soud v Praze.
Supraphon neuspěl s odvoláním, synovi Smoljaka musí zaplatit za vydané desky
Firma Supraphon musí zaplatit synovi Ladislava Smoljaka Filipovi 58.000 korun s úroky za to, že bez jeho souhlasu vydala limitovanou edici desek k 50. výročí Divadla Járy Cimrmana. Dnes o tom pravomocně rozhodl pražský vrchní soud, který zamítl odvolání hudebního vydavatelství. Soudní senát se ztotožnil s tím, že Filip Smoljak je společně se svými třemi sourozenci dědicem nejen autorských práv svého otce, ale i práv výkonného umělce.
Vláda chce těsně před volbami jednat o zmrazení platů politiků
Vláda chce těsně před volbami 5. října projednat ve Sněmovně návrh na zmrazení platů politiků. Dnes schválila příslušný návrh. Po jednání kabinetu o tom informoval vicepremiér Karel Havlíček (ANO). Uvedl, že schválen byl zákon o platu představitelů státní moci, který se týká politiků, nikoliv soudců. "Současně pracujeme na jeho zařazení," uvedl s návrhem na termín 5. října. ČTK později řekl, že platy by měly být podle návrhu zmrazeny na pět let. Poslanci poslední řádnou schůzi uzavřeli v pátek.
Policie předala spis k Čapímu hnízdu s návrhem na obžalobu
Pražští kriminalisté dnes předali doplněný vyšetřovací spis v dotační kauze Čapí hnízdo Městskému státnímu zastupitelství v Praze. Jeho mluvčí potvrdil, že součástí spisu je návrh na podání obžaloby. Doplnění žádal dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch, který nyní rozhodne, zda podá obžalobu nebo rozhodne o vyřízení věci jinak. Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se s doplněným trestním spisem už seznámili, uvedl dnes odpoledne Deník N.
Soud otevřel kauzu 13 údajně ovlivněných IT zakázek,obžalovaní vinu popřeli
Olomoucký krajský soud dnes otevřel rozsáhlý případ údajně zmanipulovaných 13 veřejných zakázek na informační systémy se škodou zhruba čtvrt miliardy korun. Obžalobě čelí 24 lidí a firmy Tesco SW a Eunice Consulting. Obžaloba jim klade za vinu, že po vzájemné dohodě ovlivňovali veřejné zakázky vyhlašované v rámci operačního programu ministerstva vnitra a dotovaných ze strukturálních fondů EU s cílem zvýhodnit vybranou obchodní společnost. Soud do konce roku nařídil 32 jednání, kromě obžalovaných chce do této doby vyslechnout i 121 svědků.
Přirovnávat úředníky k "esesákům" je přestupek, potvrdil Ústavní soud
Přirovnávat úředníky k "esesákům", kteří také "jen plnili rozkazy", je přestupek a podobné výroky nechrání svoboda projevu. Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost jednatele obchodní firmy, který v přestupkovém řízení znevažoval práci úředníků z východních Čech. Nešlo o věcnou kritiku veřejné správy, ale osobně mířené poznámky, konstatovali soudci.
Pohledávky Citibank za 10 miliard korun za OKD jsou platné, rozhodl soud
Pohledávky za více než deset miliard korun, které za společností OKD přihlásila v roce 2016 britská banka Citibank, jsou oprávněné. Rozhodl o tom dnes opět Insolvenční soud v Ostravě. Rozhodnutí ale zatím není pravomocné. Insolvenční správce Lee Louda sdělil ČTK, že vůči rozhodnutí podá odvolání.
Vláda věděla, komu prodává Mosteckou uhelnou, řekl soudu finančník de Groote
Vláda tehdejšího premiéra Miloše Zemana v roce 1999 věděla, že prodávaný minoritní podíl státu v Mostecké uhelné společnosti (MUS) zůstane v českých rukou. U českého soudu to dnes ve své svědecké výpovědi zopakoval belgický finančník Jacques de Groote, kterého Švýcarsko za okolnosti převzetí MUS stíhalo společně s českými manažery. Česká obžaloba tvrdí, že manažeři podvodně uvedli vládu v omyl, když vzbudili zdání, že státní podíl kupuje místo nich prostřednictvím firmy Investenergy americký investor Appian Group.
Obžalovaný soudce Elischer v závěrečné řeči zkritizoval porušení svých práv
Obžalovaný soudce Vrchního soudu v Praze Ivan Elischer dnes po celý jednací den přednášel závěrečnou řeč ve své korupční kauze. Velmi podrobně se vyjadřoval ke všem pochybením, jichž se podle něj v trestním řízení dopustila policie, státní zástupci i soud. Zmínil porušení práva na spravedlivý proces či neobjektivitu soudního senátu. Kritizoval také povolení odposlechů, které patří ke stěžejním důkazům. V přednesu bude pokračovat v pátek.
BIS postupovala ohledně úkolů od prezidenta v souladu se zákonem
Bezpečnostní informační služba (BIS) postupovala podle sněmovní komise pro její kontrolu ohledně úkolů od prezidenta Miloše Zemana v souladu se zákonem. Po dnešním jednání komise to řekl novinářům její předseda Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Komise se zabývala z vlastní iniciativy tvrzením prezidentské kanceláře z konce srpna, podle kterého pověřený ředitel civilní kontrarozvědky Michal Koudelka neodpověděl na prezidentův dotaz, zda služba při použití odposlechů na Zemanovy spolupracovníky zjistila konkrétní bezpečnostní rizika. Mluvčí prezidenta ČTK v reakci na rozhodnutí komise sdělil, že Kancelář prezidenta republiky zvažuje předložení dokumentů dokládajících komunikaci mezi Zemanem a BIS.
Soud v Č. Budějovicích poslal vydavatelství Mladá fronta opět do konkurzu
Krajský soud v Českých Budějovicích dnes opět prohlásil konkurz na vydavatelství Mladá fronta. Podle soudu nelze firmu reorganizovat, když nemá provoz ani zaměstnance. Soud zároveň zastavil řízení o návrhu jednoho z věřitelů, společnosti Jaromír Soukup Consulting na povolení reorganizace. Vyplývá to z insolvenčního rejstříku. Vrchní soud v Praze zrušil v srpnu předchozí usnesení krajského soudu, který loni zamítl návrh na reorganizaci vydavatelství a poslal Mladou frontu do konkurzu. Věc proto teď znovu řešil soud prvního stupně.
Soudkyně Kateřina Šimáčková má nakročeno do Evropského soudu pro lidská práva
Poradní orgán Rady Evropy ve středu výraznou většinou doporučil českou soudkyni Kateřinu Šimáčkovou do Evropského soudu pro lidská práva (ESLP). Informoval o tom server Česká justice, podle nějž se tak Šimáčková s největší pravděpodobností stane novou soudkyní ESLP za Českou republiku. Do pozice ji ještě musí zvolit Shromáždění Rady Evropy, které se však obvykle řídí doporučením svého poradního orgánu.
Zdroj: ČeskéNoviny.cz
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz