Právo na víkend - týden v české justici očima šéfredaktora
Nejvyšší správní soud se znovu zabývá neuznáváním protilátek na covid-19 | Zeman chce zažalovat Stehlíkovou za vyjádření o jeho zdraví | Začal soud s magazínem Legalizace kvůli obžalobě ze šíření toxikomanie | Dokument k programu na adaptaci i snížení znečištění vláda schválila | Analytici: Vláda nemůže jen tak zrušit DPH na energie, hrozil by postih EU | V kauze ovlivňování soudů navrhl žalobce tresty od pěti do sedmi let | MZV: Česko bylo při jednání o Turówu konstruktivní
Vážení čtenáři,
přinášíme Vám pravidelný přehled událostí ve světě práva za uplynulý týden.
Přeji Vám hezký víkend
Mgr. Miroslav Chochola, LL.M., MBA
EPRAVO.CZ
Dokument k programu na adaptaci i snížení znečištění vláda schválila
České projekty poklesu znečištění ovzduší, podpory biodiverzity či adaptace na změnu klimatu se mohou v novém evropském Operačním programu Životní prostředí (OPŽP) ucházet o více než 60 miliard korun. Návrh programového dokumentu OPŽP na roky 2021 až 2027 dnes schválila vláda, vyplývá z výsledků na jejím webu. Program musí ještě schválit Evropská komise. Podle ředitele Státního fondu životního prostředí ČR (SFŽP) Petra Valdmana však fond zveřejní první informace o výzvách již následujících dnech. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) už dříve uvedlo, že operační program bude zřejmě spuštěn na přelomu roku.
Soud začne projednávat spor o sousoší svatého Vojtěcha, Radima a Radly
Soud dnes bude projednávat žalobu, která se týká dalšího vystavování sousoší svatého Vojtěcha, Radima a Radly ve svatovítské katedrále. Vzdálená příbuzná autorky díla Viera Žáková se domáhá toho, aby pražské arcibiskupství zničilo stříbrný odlitek sousoší, který je umístěn v chrámu od roku 2018. Požaduje také 2,7 milionu korun. Arcibiskupství ale tvrdí, že ženě autorská práva k dílu nepatří.
V kauze podvodů s kompenzačními bonusy uložil zlínský soud muži pět let vězení
V kauze fiktivních žádostí o vyplacení kompenzačních bonusů uložil dnes nepravomocně zlínský krajský soud Janu Šimulákovi trest pěti let. Odpykat si je má ve věznici s ostrahou. Jeho bývalou družku Nikolu Breuerovou zprostil obžaloby. Dvojici hrozilo za podvod pět až deset let vězení. Jde zřejmě o první případ podvodů s kompenzačními bonusy, které loni policie odhalila. Peníze z nich byly určeny pro podnikatele ovlivněné opatřeními proti šíření koronaviru.
Nobelovu cenu za lékařství mají objevitelé tepelných a hmatových receptorů
Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství za rok 2021 dostanou společně dva američtí molekulární biologové David Julius a Ardem Patapoutian za objev receptorů teploty a hmatu. Oznámil do dnes stockholmský Karolínský institut. Objevy oceněných podle institutu umožnily pochopit, jak mohou horko, chlad a mechanické síly podnítit nervové impulzy, které lidem umožňují vnímat a přizpůsobovat se okolnímu světu. Objevy zmíněných receptorů by podle Nobelova výboru mohly vést k získání nových prostředků k tišení bolesti.
MZV: Česko bylo při jednání o Turówu konstruktivní
Česká strana byla při jednání o provozu uhelného dolu Turów po celou dobu konstruktivní, aktivně přinášela návrhy řešení. Pro Česko nadále není akceptovatelné, že polská strana v závěru jednání přišla s požadavkem možnosti výpovědi vzájemné smlouvy po dvou letech, přestože těžba má podle stávajícího povolení probíhat dalších 23 let. Na dotaz ČTK to dnes uvedlo ministerstvo zahraničí. Mediální reakce v Polsku vnímá jako vzkazy tamní veřejnosti a součást vnitropolitického soupeření. Také podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) jsou vyjádření polských představitelů spíše vzkazem určeným pro jejich politickou scénu.
Začal soud s magazínem Legalizace kvůli obžalobě ze šíření toxikomanie
Okresní soud v Bruntále dnes začal projednávat kauzu magazínu Legalizace a jeho šéfredaktora Roberta Veverky, kteří jsou obžalováni ze šíření toxikomanie. Podle obžaloby časopis propagoval drogy. Veverkovi za to hrozí až pět let vězení. Veverka dnes řekl novinářům, že své trestní stíhání považuje za přehnané a zbytečné. Do Bruntálu s ním dorazilo z Prahy několik jeho příznivců.
Soud potvrdil Skořepovi trest 8,5 roku vězení za zmizení 500 milionů z ČKA
Odvolací soud potvrdil podnikateli Miloši Skořepovi trest vězení 8,5 roku za podvod kvůli ztraceným 500 milionům korun z účtů společnosti Galileo Real, dceřiné firmy již zaniklé České konsolidační agentury (ČKA). Muž se trestného činu dopustil v roce 2005, ke stejnému trestu byl jako uprchlý odsouzen již před deseti lety. Spojené arabské emiráty ho ale loni vydali do Česka a soudy věc projednávaly znovu. Skořepův spoluobžalovaný Jan Šik dostal v roce 2011 trest 5,5 roku vězení.
Zeman chce zažalovat Stehlíkovou za vyjádření o jeho zdraví
Kancelář prezidenta republiky (KPR) odmítla spekulace o zdraví prezidenta Miloše Zemana, označila je za lži a dezinformace. Jejich autory podle KPR vede politický aktivismus, snaha o zviditelnění a nenávist k Zemanovi. Bývalou ministryni pro lidská práva a psychiatričku Džamilu Stehlíkovou, podle které Zemanovy zdravotní problémy souvisí s alkoholickou jaterní cirhózou, chce prezident za její výroky zažalovat. Se stížností se chce obrátit také na Českou lékařskou komoru. Stehlíková v reakci vyzvala Pražský hrad, aby vystoupilo lékařské koncilium, které zveřejní informace o zdravotním stavu prezidenta. Prohlášení KPR na webu Pražského hradu zveřejnil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.
Nejvyšší správní soud se znovu zabývá neuznáváním protilátek na covid-19
Nejvyšší správní soud (NSS) se dnes znovu zabýval tím, že ministerstvo zdravotnictví nepřikládá laboratorně ověřeným protilátkám proti covidu-19 stejnou váhu jako očkování, negativnímu testu nebo potvrzení o prodělané nemoci. Bez jasného zdůvodnění je to diskriminace, konstatoval už dříve soud. Ministerstvo ani poté ve svých opatřeních s protilátkami nepočítá. Bezpečná hladina protilátek stále není vědecky stanovená, vyplynulo z dnešního vyjádření zástupců ministerstva. Soud jednání odročil na čtvrtek příštího týdne, kdy bude pokračovat s dokazováním.
Analytici: Vláda nemůže jen tak zrušit DPH na energie, hrozil by postih EU
Vláda nemůže jen tak zrušit daň z přidané hodnoty (DPH) na energie, Česku by v tom případě hrozil postih Evropské unie. Tvrdí to analytici, které oslovila ČTK. Premiér Andrej Babiš (ANO) ve středu večer v předvolební debatě v České televizi řekl, že současná vláda je po volbách připravena dočasně zrušit DPH u energií, aby zabránila dopadu zvyšování cen elektřiny na domácnosti. Podle analytiků to ale není kvůli unijní legislativě dost dobře možné. Ministerstvo financí uvedlo, že evropská směrnice výslovně u elektřiny a plynu umožňuje členským státům požádat evropský výbor pro DPH o možnost aplikovat výjimku v podobě snížené sazby daně.
Nečesaný vzkázal ministerstvu, že by přistoupil na odškodné pod 10 milionů Kč
Právní zástupce Lukáše Nečesaného dnes řekl soudu, že jeho klient je ochotný jednat s ministerstvem spravedlnosti o mimosoudním vyrovnání pod 10 milionů korun. Žalobou se Nečesaný, který nyní vystupuje pod příjmením Bartoš, domáhá 18,8 milionu. Takto vyčíslil nemajetkovou újmu, kterou mu podle něj stát způsobil trestním stíháním a uvězněním za pokus o vraždu kadeřnice z Hořic na Jičínsku.
V kauze ovlivňování soudů navrhl žalobce tresty od pěti do sedmi let
Státní zástupce navrhl dnes u zlínského krajského soudu třem mužům, kteří se podle obžaloby snažili v letech 2018 a 2020 za úplatek ovlivnit rozhodování krajského a vrchního soudu, nepodmíněné tresty od pěti do sedmi let. Rozsudek by měl soud vynést 19. října. Podle žalobce požadovali obžalovaní Patrik Kalous, Vojtěch Novák a Stanislav Netopil za ovlivnění soudů 25 milionů korun. Za podvod jim hrozí pět až deset let vězení. Kalous a Netopil se doznali, Novák vinu popírá.
Zdroj: ČeskéNoviny.cz
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz