Právo na víkend - týden v české justici očima šéfredaktora
Novela zákona o státním zastupitelství bude mít podle Blažka širší podporu | ÚS zvládne podle Rychetského dočasně práci v oslabení | Milostivé léto se může od září do listopadu zopakovat | Zákaz kouření nelze podle NSS obcházet účelovým zakládáním klubů | Nejvyšší soud: Firmy nemají nárok na peněžité odškodnění za pomluvu | Agrární komora ČR a Zemědělský svaz ČR vyhlásily protestní pohotovost | Jednání o Turówu lze podle Fialy dovést k dohodě v řádu několika týdnů
Vážení čtenáři,
přinášíme Vám pravidelný přehled událostí ve světě práva za uplynulý týden.
Přeji Vám hezký víkend
Mgr. Miroslav Chochola, LL.M., MBA
EPRAVO.CZ
Události tohoto týdne:
Novela zákona o státním zastupitelství bude mít podle Blažka širší podporu
Pro novelu zákona o státním zastupitelství budou ve Sněmovně podle ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) hlasovat nejen poslanci vládní pětikoalice. O dlouhá léta diskutované změně, kterou chce vláda Spolu a PirSTAN prosadit ještě v letošním roce, jednal se zástupci opozičních hnutí ANO a SPD. Pro zavedení funkčního období státních zástupců a další změny bude podle Blažka "komplexní Sněmovna". Uvedl to v dnešním pořadu Partie televize Prima CNN.
Senátoři podpořili apel tibetského režiséra k politickému bojkotu olympiády
Místopředsedové Senátu Jiří Růžička (STAN) a Jiří Oberfalzer (ODS) i další senátoři Přemysl Rabas (za Senátor 21) a Marek Hilšer z klubu Starostů při dnešním setkání v horní parlamentní komoře podpořili tibetského filmaře a bývalého politického vězně Dönduba Wangčhena, který vyzval k politickému bojkotu nadcházející zimní olympiády v Pekingu. Připomněli, že už loni v červnu celý Senát vyzval české politické představitele, aby se neúčastnili zimní olympiády v Číně, a nelegitimizovali tak pokračující porušování lidských práv v této zemi.
ÚS zvládne podle Rychetského dočasně práci v oslabení
Ústavní soud podle předsedy Pavla Rychetského dokáže pracovat dočasně v oslabení, nikoliv však neomezeně dlouhou dobu. Soud koncem loňského roku opustila soudkyně Kateřina Šimáčková. Kdy prezident Miloš Zeman navrhne Senátu jejího nástupce či nástupkyni, Rychetský podle svých slov netuší. S Hradem není v kontaktu, jména kandidátů ani termín s ním prý nikdo nekonzultoval, řekl v rozhovoru ČTK.
Milostivé léto se může od září do listopadu zopakovat
Milostivé léto pro dlužníky by se mohlo letos od začátku září do konce listopadu zopakovat. Nyní se jedná o parametrech oddlužovací akce. Na tiskové konferenci to oznámili ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a šéf poslaneckého klubu lidovců Marek Výborný. Podle nich má vládní koalice na uspořádání tříměsíční další etapy shodu. Nynější milostivé léto začalo loni 28. října a skončí v pátek 28. ledna. Lidé s exekucemi na dluh u veřejných institucí mohou v této době uhradit původní dlužnou částku a odměnu 908 korun exekutorovi, odpustí se jim pak úroky, penále a další poplatky.
Soud odmítl podnět PirSTAN, navrhovali alternativní přepočet hlasů na mandáty
Ústavní soud (ÚS) odmítl podnět Pirátů a STAN, kteří navrhovali alternativní způsob přepočtu hlasů na mandáty podle nového volebního zákona. Jejich interpretace by vedla k výměně tří poslanců Sněmovny ustavené po loňských volbách. Neuspěli ani u Nejvyššího správního soudu (NSS), ani u ústavních soudců, kteří se však podstatou návrhu věcně nezbývali, stížnost odmítli z procesních důvodů kvůli formě podání. Usnesení zpřístupnili na webu soudu.
Zákaz kouření nelze podle NSS obcházet účelovým zakládáním klubů
Zákaz kouření ve stravovacích zařízeních nelze obcházet účelovým zakládáním soukromých klubů. Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl kasační stížnost provozovatele občerstvení v Mníšku pod Brdy u Prahy. Hygienická stanice mu v roce 2018 uložila pokutu 15.000 korun za to, že nechal hosty v provozovně kouřit a zákaz nevymáhal. V následujícím roce živnostníkovu žalobu zamítl Krajský soud v Praze. Aktuální rozhodnutí NSS je dostupné na úřední desce. Provozovatel občerstvení Martin Pásek ČTK řekl, že ho rozhodnutí příliš nezaskočilo.
Nejvyšší soud: Firmy nemají nárok na peněžité odškodnění za pomluvu
Firmy nemají nárok na peněžité odškodnění za pomluvu, tedy uznání takzvané nemajetkové újmy, rozhodl Nejvyšší soud. Verdikt soud zveřejnil loni v polovině prosince, napsal dnes server deníku Hospodářské noviny (HN). Podle oslovených právníků je nový výklad zcela v rozporu s tím, jak soudy poškození pověsti firem řešily dosud, píše web. Senát vedený předsedou Pavlem Horákem argumentoval tím, že nový občanský zákoník platný od roku 2014 tento nárok výslovně nejmenuje.
Agrární komora ČR a Zemědělský svaz ČR vyhlásily protestní pohotovost
Agrární komora ČR a Zemědělský svaz ČR vyhlásily po dnešním jednání s ministrem zemědělství Zdeňkem Nekulou (KDU-ČSL) protestní pohotovost a založily krizový štáb obou organizací. Sdružení to oznámila ve společné tiskové zprávě. Důvodem jsou podle nich změny v návrhu pravidel vyplácení zemědělských dotací v Česku pro roky 2023 až 2027. Ministr se dnes proti některým výrokům Zemědělského svazu ohradil.
SŽ má podle soudu zaplatit ČEZ přes 1,5 mld. Kč za neodebranou elektřinu
Správa železnic má podle rozhodnutí Městského soudu v Praze zaplatit 858 milionů korun energetické společnosti ČEZ Prodej za neodebranou elektřinu v roce 2011. K tomu musí uhradit úroky za přibližně 700 milionů korun. O rozhodnutí soudu dnes informovaly Hospodářské noviny (HN). Správa železnic se může proti verdiktu odvolat. Příští měsíc by měl navíc soud rozhodovat i o obdobné sumě za rok 2010.
Jednání o Turówu lze podle Fialy dovést k dohodě v řádu několika týdnů
Česko-polská jednání o těžbě v polském hnědouhelném dole Turów lze podle premiéra Petra Fialy dovést k dohodě v řádu několika týdnů. Chce kompromis přijatelný pro Českou republiku, Polsko i Liberecký kraj. V pořadu Českého rozhlasu Dvacet minut Radiožurnálu dnes předseda vlády uvedl, že je v kontaktu se svým polským protějškem Mateuszem Morawieckým.
Zdroj: ČeskéNoviny.cz
Vyšlo na epravo.cz:
Hledá se nejzásadnější podnikatelský zákon uplynulého roku. Další ročník Ankety Zákon roku odstartoval
Už potřinácté bude odborná veřejnost diskutovat a vybírat legislativní počin minulého roku. V anketě Zákon roku 2021 organizátoři hledají nejlepší normu minulého roku, která má pozitivní dopad na podnikání a celkové ekonomické prostředí v Česku. V letošním ročníku je pět nominovaných legislativních počinů. Velkou pozornost si nicméně získaly i…
Změny nejen exekučních srážek ze mzdy pro rok 2022 - část 2.: Paušální náhrada nákladů pro plátce mzdy (za provádění srážek) a příklady výpočtů srážek (pro přednostní i nepřednostní pohledávky)
Provádění exekučních srážek ze mzdy přináší plátci mzdy nebo obdobného příjmu pochopitelně komplikace a činnosti a provozní náklady navíc. Zvýšená administrativní náročnost (jinak běžně prováděných) srážek ze mzdy (pakliže je nutno provádět i srážky exekuční) by měla být nově zaměstnavateli kompenzována paušální peněžitou náhradou. Ve 2. části…
Změna závazku ze smlouvy na veřejnou zakázku dle zákona č. 134/2016 Sb. – vyhrazené změny závazku, komentář k § 222 odst. 2, příklad dobré praxe FIDIC a rozsudek Finn Frogne A/S
V minulém článku [1] byly stručným způsobem popsány obecné aspekty změn závazku ze smlouvy na veřejnou zakázku.Tentokrát se blíže zaměříme na vyhrazené změny závazku dle § 222 odst. 2 ZZVZ, s uvedením příkladů dobré praxe dle smluvních podmínek FIDIC a stručným rozborem průlomového rozsudku Finn Frogne A/S.
Boj s epidemií prostřednictvím omezení provozoven: Sleva z nájemného a podstatné změny okolností dle německé rozhodovací praxe
Zejména v první vlně protipandemických opatření se jednalo o skutečný šok: celá řada podniků ztratila možnost využívat svou provozovnu původním způsobem, popřípadě ji provozovat vůbec. Podnikatelé v některých oborech měli o rozsahu zákazu jasno, v jiných si museli lámat hlavu výkladovými otázkami, protože nejasná opatření postrádala odůvodnění.
Obnovení programů COVID - Nepokryté náklady a COVID - 2021
Na konci loňského roku schválila Vláda ČR obnovení programů COVID - Nepokryté náklady a COVID - 2021. Vedle programu Antivirus a kompenzačního bonusu tak podnikatelé budou moci čerpat za splnění jejich podmínek jednu z těchto dvou kompenzací. Programy mají zmírnit negativní dopady na podnikatelskou sféru v posledním kvartálu roku 2021, kdy kvůli…
Práva a povinnosti věřitelů spojené s přihláškou
Nejvýznamnějším právem věřitele, které je spojeno s jeho (zjištěnou) přihláškou pohledávky, je hlasovací právo.
“Voss Report” aneb Quo vadis, litigation finance?
Oblast financování soudních sporů (angl. litigation finance) byla regulatorními orgány v (kontinentální) Evropě doposud do značné míry přehlížena, ačkoliv výjimky v podobě Německa[1] přeci jen existují. S dynamickým rozvojem financování sporů prostřednictvím třetích stran v posledních letech souvisejícím zejména s rozmachem skupinových žalob v…
Valorizace limitních příjmů uchazečů o zaměstnání (podpory a výdělku v nekolidujícím zaměstnání) od 1. 1. 2022
Od 1. ledna 2022 se zvyšují s ohledem na nárůst průměrné mzdy maximální částky podpory v nezaměstnanosti a podpory při rekvalifikaci. Od stejného data se zvyšuje, a to na základě valorizace minimální mzdy, i limit povoleného výdělku pro uchazeče o zaměstnání nepobírajícího podporu a činného v nekolidujícím…
Péče řádného hospodáře vzhledem k předmětu činnosti obchodní korporace
V rozsudku sp. zn. 8 Cmo 113/2021 Vrchní soud v Olomouci řešil žalobu komunální obchodní korporace (technických služeb), která se domáhala náhrady škody ve výši cca 26 mil. Kč po žalovaných coby svých bývalých členech statutárního orgánu způsobené jí výkonem funkce v rozporu s péčí řádného hospodáře. Obecné soudy v daném případě posuzovaly jednání…
10 otázek pro ... Lucii Radkovičovou
JUDr. Lucie Radkovičová je advokátka, byznys stratég a poradkyně pro advokátní byznys. Se svým týmem pomáhá majitelům a jednatelům advokátních kanceláří s růstem a rozvojem jejich firem. Klienti oceňují její nadhled a ukazování možností, které jiní nevidí. Za své aktivity v oblasti právních inovací dostala ocenění Inovativní právník roku 2016. Od…
Základní aspekty trestněprávní odpovědnosti za pracovní úraz
Jakkoliv mezi běžnější následky pracovního úrazu patří pokuta od orgánu inspektorátu práce, nutnost odškodnění poškozeného a v případě smrtelného úrazu pozůstalých a nutnost uhradit regresní nároky úrazové pojišťovně a orgánům nemocenského pojištění, jedním z následků, které mohou provázet pracovní úraz, je rovněž trestněprávní…
Jak dorovnat mzdu při přechodu práv a povinností z pracovněprávních vztahů?
S problematikou zachování shodných pracovních podmínek převáděných zaměstnanců při přechodu práv a povinností z pracovněprávních vztahů podle § 338 odst. 2 zákoníku práce (dále zák. práce) souvisí otázka rovného zacházení, zejména mzdového vyrovnání zaměstnanců Pokud se pracovněprávní nároky převáděných zaměstnanců liší od nároků stávajících…
Zdroj: EPRAVO.CZ
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz