Právo na víkend - týden v české justici očima šéfredaktora
Srdečně Vás zveme na Právnický ples 2022 Spolku českých právníků Všehrd | ČR přeruší příjem ruských žádostí o víza, vpád na Ukrajinu odsoudil i Zeman | Vrchní soud v Praze potvrdil, že konkurz na vydavatelství Mladá fronta je platný | Senát asi bude chtít co nejvyrovnanější podíl na volbě rad ČT a Českého rozhlasu | Čeští turisté v Německu musí stále předkládat potvrzení a příjezdový formulář | Skončily povinné testy ve firmách i školách, vláda chystá další rozvolnění
Vážení čtenáři,
přinášíme Vám pravidelný přehled událostí ve světě práva za uplynulý týden.
Přeji Vám hezký víkend
Mgr. Miroslav Chochola, LL.M., MBA
EPRAVO.CZ
Události tohoto týdne:
Skončily povinné testy ve firmách i školách, vláda chystá další rozvolnění
Epidemie koronaviru je v Česku na ústupu, skončilo povinné testování na covid v zaměstnání i ve školách a stát se chystá do začátku dubna zrušit většinu dosud platných omezení. Povinné zůstane zřejmě jen nošení respirátorů, ale v menší míře než dosud. Poslanecká sněmovna dnes přehlasovala senátní veto a po mnoha hodinách jednání a obstrukcí schválila spornou pandemickou novelu. Spor ale zřejmě skončí před Ústavním soudem, kam se chce i kvůli způsobu projednávání obrátit opoziční hnutí SPD.
Dotace svazu bojovníků má klesnout na milion, Janda ji chce odebrat
Dotace ze státního rozpočtu pro Český svaz bojovníků za svobodu (ČSBS) by se v letošním roce měla proti dřívějšku snížit víc než šestkrát. Zatímco v minulých letech dostával svaz 6,3 milionu korun, letos by měl podle návrhu rozpočtu koaliční vlády Petra Fialy (ODS) získat pouze rovný milion. Opoziční poslanci se v minulém volebním období neúspěšně snažili dotaci svazu zrušit nebo omezit. Poslanec nyní vládní ODS Jakub Janda ji chce z rozpočtu odebrat zcela, uvedl na twitteru. Poslanec SPD Jiří Kobza chce dotaci naopak o pět milionů korun navýšit.
ÚS zamítl stížnost, Květná zahrada v Kroměříži tak zůstává státu
Ústavní soud (ÚS) zamítl stížnost Arcibiskupství olomouckého ve sporu o Květnou zahradu v Kroměříži. Památka zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO tak zůstává ve vlastnictví státu. Arcibiskupství neúspěšně žádalo o její vrácení v církevních restitucích. Národní památkový ústav (NPÚ), který Květnou zahradu spravuje, rozhodnutí soudu uvítal. Arcibiskupství podle mluvčího Jiřího Gračky nález soudu respektuje, i když roztržení dvou kroměřížských zahrad považuje za nešťastné. Podle ústavních soudců zahrada může fungovat samostatně, není příslušenstvím arcibiskupského zámku a Podzámecké zahrady.
Čeští turisté v Německu musí stále předkládat potvrzení a příjezdový formulář
Češi cestující do Německa by si měli kontrolovat, jaké podmínky v sousední zemi platí v souvislosti s epidemií covidu. V Německu je stále povinné prokazovat se platným očkováním nebo potvrzením o prodělaném covidu v posledních 90 dnech, je také potřeba předem vyplnit příjezdový formulář. ČTK to dnes řekla Simona Fink ze Zemského úřadu v Regenu, která vede informační centrum Bavorsko-Čechy v Plzni. Řada Čechů se podle ní po zrušení povinnosti předkládat potvrzení v Česku domnívá, že už není potřeba ani v Německu. Za to jim ale hrozí sankce. Pokud se bude pandemická situace vyvíjet dobře, plánují Němci podle ní také rozvolnit.
Senát asi bude chtít co nejvyrovnanější podíl na volbě rad ČT a Českého rozhlasu
Senát bude podle své mediální komise usilovat o to, aby měl co nejvyrovnanější podíl na volbě členů rad České televize (ČT) a Českého rozhlasu (ČRo). Chce tak zabránit snahám o možné politické ovládnutí obou veřejnoprávních médií vítězem sněmovních voleb. Po jednání komise to dnes novinářům řekli její předseda Václav Chaloupek a David Smoljak z klubu Starostů.
ČR včas splní podmínky pro čerpání z mimořádného fondu EU, řekl Bartoš
Česko podle ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše dokáže do poloviny roku splnit podmínky pro čerpání peněz z mimořádného fondu obnovy Evropské unie. Předseda Pirátů to dnes řekl novinářům na závěr své první návštěvy Bruselu, kde jednal mimo jiné s eurokomisaři odpovědnými za strukturální fondy a rozpočet. České úřady podle Bartoše zvládnou vyhovět požadavkům spojeným s potíráním korupce a střetu zájmů, v otázce obtížně stíhatelných dalších faktických podmínek může podle něj Praze pomoci další dialog s komisí. Její činitelé během setkání ukázali vstřícnost, dodal Bartoš.
Hrad by měl mít v rozpočtu 420 milionů, o část peněz možná přijde
Kancelář prezidenta republiky by měla mít v letošním rozpočtu na výdaje 420,1 milionu korun. To je proti rozpočtu schválenému na loňský rok o 2,7 milionu korun méně. Důvodem je úbytek peněz z evropských fondů určených na financování projektů v lánské oboře. Návrh rozpočtu Hradu dnes doporučil schválit sněmovní rozpočtový výbor. Z celkových 23 přítomných členů výboru hlasovalo pro návrh 20 poslanců, tři se zdrželi. Žádný návrh na změnu rozpočtu Hradu ve výboru dnes nezazněl. Vládní koalice chce ale podat pozměňovací návrh, který v rámci škrtů v rozpočtu odebere část peněz i Hradu.
Vrchní soud v Praze potvrdil, že konkurz na vydavatelství Mladá fronta je platný
Vrchní soud v Praze potvrdil, že konkurz na vydavatelství Mladá fronta je platný. Potvrdil tak dřívější rozhodnutí krajského soudu. Zamítl odvolání dvou věřitelů, firem Jaromír Soukup Consulting a Crane Constancy Investments (CCI). Vyplývá to z informací v insolvenčním rejstříku.
ČR přeruší příjem ruských žádostí o víza, vpád na Ukrajinu odsoudil i Zeman
Česká republika v reakci na vpád ruské armády na Ukrajinu pozastaví příjem vízových žádostí ruských občanů na všech zastupitelských úřadech s výjimkou humanitárních případů. Odvolává také souhlas s provozem ruských konzulátů v ČR a povolává na konzultace české velvyslance v Rusku a Bělorusku. Ministerstvo obrany zvažuje poskytnutí kapacit vojenského zdravotnictví, pokud by to bylo potřeba. Ukrajinci žijící v Česku mohou počítat s prodloužením povolení k pobytu. Na výpadky dodávek ropy či zemního plynu je ČR připravená. Představitelé vlády to řekli po zasedání Bezpečnostní rady státu. Ruskou agresi odsoudili vládní i opoziční politici a také prezident Miloš Zeman, který dříve možnost invaze zpochybňoval.
Zdroj: ČeskéNoviny.cz
Vyšlo na epravo.cz:
Srdečně Vás zveme na Právnický ples 2022 Spolku českých právníků Všehrd
V sobotu 26. března 2022 se po roční pandemické odmlce znovu koná jedna z nejvýznamnějších společenských událostí roku pro právnickou obec i širokou veřejnost – Právnický ples Spolku českých právníků Všehrd. Znovu tak obnovujeme tradici této společenské akce. Těšit se můžete nejen na tanec v secesním Obecním domě v Praze.
Internetový arbitr
Stává, že dochází ke sporům či nedorozuměním mezi uživateli, zákazníky, služeb informační společnosti a jejich poskytovateli. Někdy tyto spory nejsou nijak závažné, občas ale mohou doznávat až celosvětový význam. Poměrně často, nikoli ale vždy, se jedná o spory právního rázu spotřebitelského. Na uživatelském (věřitelském) místě ovšem mohou místo…
Uplatnění práva na výmaz a povinnost informovat o (ne)přijatých opatřeních pohledem ÚOOÚ
Standardním ustanovením zásad zpracování osobních údajů bývá poučení o postupu správce, uplatní-li subjekt údajů některé ze svých zákonem garantovaných práv, v praxi zřejmě nejčastěji právo na výmaz (tzv. právo být zapomenut) upravené v čl. 17 nařízení GDPR[1]. Podle čl. 12 nařízení GDPR platí, že každý správce je povinen ve stanovených lhůtách…
Diskriminace při vstupu do pekárny bez respirátoru (roušky)
Zvláštní doba sebou nese i zvláštní spory. Jeden takový se odehrál u Okresního soudu v Benešově (11 C 78/2021). Nešlo o nic jiného než o při o respirátor (roušku). Žalobce se v žalobě mj. domáhal po žalované (provozovatelce pekárny v Mnichovicích) ve smyslu § 10 antidiskriminačního zákona, aby upustila od diskriminačního jednání vůči žalobci…
Smlouvy uzavírané se spotřebiteli na trhu elektronických komunikací – 2. díl. Zvláštní výkladové pravidlo a relativní kogentnost
V § 1812 odst. 1 OZ je stanoveno zvláštní výkladové pravidlo, které zní: „Lze-li obsah smlouvy vyložit různým způsobem, použije se výklad pro spotřebitele nejpříznivější.“ Jedná se o další výkladové pravidlo vedle obecných pravidel upravující výklad právních jednání.[1] K jeho aplikaci dochází, pouze pokud lze obsah smlouvy vyložit různým způsobem…
Skončení pracovního poměru vedoucího úředníka po vzdání se funkce
Tento článek má za cíl popsat základní specifika, která odlišují skončení pracovního poměru vedoucího úředníka od běžného zaměstnance či řadového úředníka, a to se zaměřením na případ, kdy se vedoucí úředník této funkce vzdává. Především zde budou uvedeny problematické úseky celého procesu, který počíná vzdáním se funkce, je následován případnou…
Rezervační smlouva na nemovitost a nejčastější rizika pro kupující
Většina realitních transakcí začíná podpisem rezervační smlouvy. Hlavním účelem je poskytnout prodávajícímu i kupujícímu garanci, že po vyřízení nutných formalit (např. sjednání hypotéčního úvěru) k obchodu skutečně dojde, jakož i definovat podmínky převodu. V praxi narážíme na to, že realitní zprostředkovatelé i smluvní strany dokument často…
Společné oddlužení manželů
Tento článek navazuje na obecná ustanovení o insolvenčním návrhu a návrhu na povolení oddlužení, zabývá se historií institutu společného oddlužení manželů.
Předběžná vykonatelnost v řízení péče soudu o nezletilé
Rozhodnutí přijatá ve věcech péče soudu o nezletilé zpravidla přímo ovlivňují vztahy a život účastníků řízení, přičemž je vždy potřeba primárně zohlednit nejlepší zájmy dotčeného nezletilého dítěte. Je proto nezbytné, aby právní úprava umožňovala poskytnutí rychlé a účinné ochrany. Zákon proto připouští, za splnění stanových podmínek byla vydaná…
Whistleblowing - implementace směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/1937 ze dne 23. října 2019 o ochraně osob, které oznamují porušení práva Unie
Směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/1937 ze dne 23. října 2019 o ochraně osob, které oznamují porušení práva Unie (dále jen „směrnice“) měla být do českého právního řádu transponována nejpozději do 17. prosince 2021. Vládní návrh zákona o ochraně oznamovatelů byl poslancům rozeslán již dne 9. února 2021, přičemž ve sněmovně prošel…
Vady nemovitých věcí
Prodáváte nemovitou věc? Pak je třeba mít se na pozoru. Měla-li totiž nemovitá věc vadu, pak hrozí, že se po vás bude kupující po jejím odhalení snažit dosáhnout snížení kupní ceny. Naopak kupující se mohou inspirovat tím, co při koupi nemovité věci prověřovat, aby se vyhnuli možným budoucím nepříjemnostem.
Legitimní očekávání profesionality od zhotovitele díla
Jelikož judikatura Nejvyššího soudu aplikující jednotlivá ustanovení „nového“ občanského zákoníku[1] se teprve postupně formuje, autor tohoto článku rozebírá rozhodnutí Nejvyššího soudu ze dne 27.01.2021 sp. zn. 33 Cdo 772/2019, které se zaobíralo problematikou odpovědnosti za vady díla, nevhodnosti věci předané objednatelem a legitimním…
Lidská důstojnost v sociálních službách
Mnozí zaměstnanci v zařízeních sociálních služeb se již nejednou setkali s tím, že jim bylo v průběhu kontroly poskytování sociálních služeb sděleno, že používají některé nevhodné výrazy, které snižují lidskou důstojnost. Snad nejčastějším takovým výrazem je „krmení“. Je ovšem vždy použití tohoto výrazu pro určitou činnost opravdu v rozporu s…
Pravidla podpory nízkoemisních vozidel prostřednictvím zadávání veřejných zakázek a veřejných služeb pro úřady státní správy
Snaha o snižování emisí v oblasti dopravy rezonuje čím dál silněji. O to víc pak v oblasti dopravy silniční, neboť tato je jedním z významných zdrojů emisí skleníkových plynů. V tomto článku se se budu věnovat (stále probíhajícímu) procesu transpozice směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/1161 ze dne 20. června 2019, kterou se mění…
Doba pro uplatnění práva z vad mezi podnikateli – nově 24 měsíců?
Vláda projednala poslanecký návrh zákona, kterým by se měla zavést 24měsíční doba pro uplatnění práva z vad mezi podnikateli. Dle důvodové zprávy je cílem novely poskytnout podnikatelům stejnou ochranu práv z vadného plnění jakou garantuje občanský zákoník spotřebitelům uzavírajícím kupní smlouvu s podnikatelem. Podnikatel kupující zboží v rámci…
Jedenácté ústavně-právní přikázání: Platy soudcům nikdy nesnížíš?
Pěti-koaliční vláda Petra Fialy nyní navrhuje, aby platy politiků, soudců a státních zástupců zůstaly od února stejně vysoké jako loni. Tedy de facto zmražení platů.
Nástup blockchainu a role právního poradenství
O blockchainu slyšel asi každý z nás, pravděpodobně v souvislosti s kryptoměnami. Samozřejmě, vývoj samotného blockchainu neodmyslitelně souvisí s myšlenkou decentralizovaných financí. Přeci jen, právě díky Bitcoinu nám byla představena tato úchvatná a potenciál skýtající technologie. Samotné využití technologie blockchainu lze ale spatřovat i v…
Rozdíl mezi vadou softwaru a vlastností softwaru řešenou skrze SLA
Tento článek má za cíl zabývat se otázkou rozdílu mezi vadou softwaru vůči níž je možné uplatňovat práva z vadného plnění a vlastností softwaru vykazovat určité chyby v rámci zastarání či změně hardwaru nebo softwaru, na který je předmětný software nezbytně navázán, a které se řeší pomocí SLA.
10 otázek pro ... Romana Ladu
Mgr. Roman Lada je předsedou odvolacího senátu Krajského soudu v Praze. V justici působí od roku 1991, kdy ukončil studia na Právnické fakultě UK v Praze. V letech 1991 - 2015 byl zařazen jako soudce trestního úseku Okresního soudu v Kladně, u kterého v letech 2007 - 2015 vykonával funkci předsedy soudu. Je dlouholetým členem Soudcovské unie ČR, v…
Zdroj: EPRAVO.CZ
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz