Právo na víkend - týden v české justici očima šéfredaktora
Výraz „považuje se“ ve smlouvě podle NS neznamená neplatnost smlouvy | Nouzový stav prodloužila vláda po souhlasu Sněmovny do konce května | Ústavní soud se zastal advokátky, nenávistné maily nelze bagatelizovat | ÚS zamítl návrh na zrušení části zákona, který urychluje klíčové stavby | Věřitelé zadlužených ČSA přijali reorganizační plán na záchranu firmy | Ištvan: Odchod z postu šéfa VSZ Olomouc jsem zvažoval několik měsíců | Operace zůstane podmínkou úřední změny pohlaví, rozhodl ÚS
Vážení čtenáři,
přinášíme Vám pravidelný přehled událostí ve světě práva za uplynulý týden.
Přeji Vám hezký víkend
Mgr. Miroslav Chochola, LL.M., MBA
EPRAVO.CZ
Události tohoto týdne:
Výraz „považuje se“ ve smlouvě podle NS neznamená neplatnost smlouvy
Použité výrazy ve smlouvách jako "považuje se“ nebo "platí, že" podle rozhodnutí Nejvyššího soudu (NS) neznamenají, že smlouva kvůli nim není platná. Jde o takzvané právní domněnky či právní fikce. Soud se zabýval konkrétním případem, informoval o tom dnes na svém webu v tiskové zprávě.
Operace zůstane podmínkou úřední změny pohlaví, rozhodl ÚS
Operace zůstane podmínkou úřední změny pohlaví, vyplývá z nálezu, který zveřejnil Ústavní soud. Zamítl návrh pisatele na zrušení několika pasáží občanského zákoníku a zákonů o specifických zdravotních službách a evidenci obyvatel. Návrh podle soudu není důvodný. Pokud by soud návrhu vyhověl, byla by podle soudkyně zpravodajky Milady Tomkové otevřena cesta k existenci takzvaného třetího pohlaví. Šlo by o velkou společenskou změnu. ÚS se domnívá, že je to role celospolečenské i odborné diskuze a také úloha zákonodárce a politiků. Pro trans komunitu je verdikt obrovským zklamáním, sdělil ČTK Viktor Heumann ze spolku Trans*parent, který se zabývá osvětovou činností a prosazuje práva trans a nebinárních lidí.
ČR dostala z EU zprávu o zemědělském auditu k Babišovu střetu zájmů
Česká republika dostala z Evropské unie finální zprávu o zemědělském auditu ke střetu zájmů bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO), oznámil dnes na twitteru ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL). Ministerstvo další postup stanoví ve spolupráci se Státním zemědělským intervenčním fondem (SZIF), který má na starosti vyplácení zemědělských dotací. SZIF uvedl, že České republice nehrozí v této souvislosti žádná škoda.
Vláda nezažaluje Evropskou komisi kvůli dotaci pro Fatru z Agrofertu
Vláda dnes rozhodla, že nepodá žalobu na Evropskou komisi za neproplacení dotace pro firmu Fatra z holdingu Agrofert. Na tiskové konferenci po jednání vlády to uvedl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN). Žalobu plánovala podat předchozí vláda pod vedením Andreje Babiše (ANO), který je podle státní Evidence skutečných majitelů reálným vlastníkem Agrofertu. Také podle auditu EK Babiš dál ovládá Agrofert, ačkoli akcie svých firem vložil kvůli zákonu o střetu zájmů do svěřenských fondů. EK kvůli tomu pozastavila proplácení dotací pro firmy z Agrofertu. Podle Síkely je třeba udělat řádnou právní analýzu střetu zájmů, kterou provede ministerstvo průmyslu (MPO).
Nouzový stav prodloužila vláda po souhlasu Sněmovny do konce května
Vláda dnes prodloužila nouzový stav vyhlášený v souvislosti s uprchlickou vlnou z Ukrajiny do 31. května. Šlo o formální krok, v úterý k tomu získala souhlas Sněmovny. Stav nouze je podle vlády nadále nutný ke zvládání přílivu Ukrajinců utíkajících z vlasti napadené ruskými vojsky. Informaci o rozhodnutí vlády potvrdil mluvčí kabinetu Václav Smolka.
Vláda by podle některých ministrů měla zvážit zkrácení rozpočtu Hradu
Vláda by měla podle některých ministrů zvážit zkrácení rozpočtu Hradu kvůli rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana udělit milost šéfovi Lesní správy Lány Miloši Balákovi. Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) novinářům při příchodu na dnešní jednání kabinetu řekla, že Zeman zneužil pravomoci prezidenta. Podle dalších ministrů však reakce vlády nesmí být "klukovina" a bránit Hradu pečovat například o památkově chráněné budovy. Kabinet se však záležitostí na dnešním jednání nezabýval.
Ústavní soud se zastal advokátky, nenávistné maily nelze bagatelizovat
Dlouhodobé obtěžování nenávistnými zprávami nelze bagatelizovat, závažné případy narušení soukromí a lidské důstojnosti by měly řešit trestní soudy, nikoliv jen přestupkové komise, plyne z nálezu Ústavního soudu (ÚS). Konstatoval, že justice porušila práva advokátky Kláry Kalibové, která v obecně prospěšné společnosti In IUSTITIA dlouhodobě pomáhá obětem předsudečného násilí a další trestné činnosti z nenávisti. Případ člověka, který ji samotnou dlouhodobě pronásledoval nenávistnými zprávami, skončil jen v přestupkovém řízení.
Ištvan: Odchod z postu šéfa VSZ Olomouc jsem zvažoval několik měsíců
Žádost o přeložení z funkce šéfa olomouckého vrchního státního zastupitelství (VSZ) na pozici státního zástupce Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ) podal Ivo Ištvan sám. V rozhovoru s ČTK dnes řekl, že tento krok zvažoval několik měsíců. V Brně se bude nejprve několik měsíců seznamovat s některými odbory NSZ, jeho definitivní zařazení pak bude v gesci nejvyššího státního zástupce. O jeho nástupci dosud nebylo rozhodnuto, do doby jeho zvolení jej bude zastupovat náměstek Pavel Komár. Ištvan odchází z postu šéfa olomouckého VSZ po 21 letech, v čele pobočky skončí tento týden ve čtvrtek.
ÚS zamítl návrh na zrušení části zákona, který urychluje klíčové stavby
Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh na zrušení části liniového zákona, tedy normy, která urychluje klíčové stavby dopravní, energetické a elektronické infrastruktury. Podle skupiny senátorů, která se na soud obrátila v roce 2018, zákon odporuje ústavnímu pořádku. Pro konkrétní stavby zavádí jiný režim než pro ostatní, navíc podle neúspěšného senátorského návrhu nepřiměřeně zasahuje do práv vlastníků, například usnadňuje vyvlastňování a omezuje možnosti právní obrany.
Věřitelé zadlužených ČSA přijali reorganizační plán na záchranu firmy
Věřitelé zadlužených Českých aerolinií (ČSA) dnes na své schůzi přijali reorganizační plán společnosti. Rozhodnutí bude ještě potvrzovat soud, vzhledem k souhlasu všech skupin věřitelů by ovšem jeho přijetí mělo být spíše formální. Investorem v ČSA by se tak měla stát nová firma Prague City Air, kterou vlastní majitelé Smartwings Jiří Šimáně a rodina Vikových. Podle reorganizačního plánu poskytnou investoři aerolinkám vypořádací úvěr 125 milionů korun na vyplacení věřitelů. ČSA jsou od loňského března v úpadku, soud následně povolil jejich reorganizaci.
Zdroj: ČeskéNoviny.cz
Vyšlo na epravo.cz:
Soudní poplatek za společnickou žalobu ve světle nejnovější judikatury
Společnická žaloba je zvláštním procesním institutem upraveným v § 157 a násl. zákona o obchodních korporacích, který zavádí zákonné zmocnění společníka zastupovat společnost v řízení o náhradě újmy proti jejímu jednateli. Prostřednictvím společnické žaloby je společníkovi umožněno, aby se za společnost efektivně domáhal náhrady újmy způsobené…
Ingerence soudu do personálního substrátu statutárního orgánu kapitálových společností
I v rámci soukromoprávních vztahů, pro které je příznačná ústřední právní zásada autonomie vůle subjektů práva, se můžeme setkat s případy, kdy v důsledku konstitutivního rozhodnutí orgánu veřejné moci dojde ke vzniku či zániku právních vztahů subjektů práva, případně ke změně jejich obsahu. Takovým případem je i zákonné oprávnění soudu za…
K možnostem zřízení věcného práva jiného než práva zástavního k akciím po 1. 1. 2021
Jistě jste již zaznamenali změnu, která do budoucna úplně vyloučila možnost zřízení věcného práva jiného než práva zástavního, k podílu v obchodní korporaci, který je představován cenným papírem nebo zaknihovaným cenným papírem, ke které došlo od 1. 1. 2021, tedy od účinnosti zákona č. 33/2020 Sb., kterým se mění zákon č. 90/2012 Sb., o obchodních…
Minimální odměna insolvenčního správce aneb konfiskace majetku dlužníka v oddlužení?
Zpeněžení majetku dlužníka představuje jednu ze základních povinností insolvenčního správce v insolvenčním řízení. Insolvenčnímu správci náleží za zpeněžení majetku dlužníka odměna, jejíž výše se v konkrétní věci stanoví podle vyhlášky Ministerstva spravedlnosti.[1] Ve většině případů vychází odměna insolvenčního správce za zpeněžení majetku z…
Soudní dvůr Evropské unie aktuálně posuzuje otázku přípustnosti otisků prstů na vnitrostátních dokladech totožnosti
Tento článek představuje stručné shrnutí základních souvislostí ve vztahu ke skutečnosti, že na základě předběžné otázky položené německým správním soudem se Soudní dvůr Evropské unie aktuálně zabývá otázkou, zdali je přípustné, aby vnitrostátní doklady totožnosti (jako např. občanské průkazy) obsahovaly otisky prstů coby biometrický osobní údaj…
Správní právo procesní pod mikroskopem – k jednomu problému z oblasti práva na informace ve vztahu k veřejné správě
Právo na informace je právem ústavním, tedy právem té nejvyšší síly. Citované právo je považováno za jedno z nejdůležitějších základních lidských práv. Ze své prapodstaty je právem politickým, které mj. pomáhá participaci občana (nadto dnes v některých případech i cizince) na veřejném životě státu (nebo obce či…
Uspokojování pohledávek
Částečně je tématika řešena již v předchozích článcích, pro přehlednost se tento článek věnuje stručně uspokojování pohledávek věřitelů podle jednotlivého způsobu řešení úpadku.
Několik aktuálních postřehů ohledně nařízení o crowdfundingu
V listopadu 2021 nabylo účinnosti nařízení 2020/1503 o evropských poskytovatelích skupinového financování pro podniky (nařízení).[1] Nařízení upravuje na evropské úrovni crowdfunding jako jednu z možností financování podnikatelské činnosti. Nepokrývá však veškeré obchodní modely, které se obvykle pod crowdfunding podřazují ale pouze jejich poměrně…
Nejvyšší soud k záloze na zisku
Vzniká rozhodnutím příslušného orgánu akciové společnosti o výplatě zálohy na podíl na zisku peněžitá pohledávka akcionáře vůči společnosti na její vyplacení? Míní se souslovím „dostatek prostředků“ užitým v § 40 odst. 2 z. o. k. ve znění účinném do 31. 12. 2020, toliko vlastní zdroje, anebo též aktiva, tj. peněžní prostředky? Je možné, aby o…
Zabezpečení osobních údajů a pokuty
Obecné nařízení o ochraně osobních údajů[1] (GDPR) oslaví v květnu již čtyři roky účinnosti. Definice základních pojmů, hlavní principy zpracování a související práva a povinnosti byly z velké míry převzaty z předchozí právní úpravy[2]. Některé části GDPR však stále vyvolávají otázky, resp. neexistuje k nim jednotný výklad. Týká se to jak vztahu…
10 otázek pro ... Natašu Randlovou
JUDr. Nataša Randlová Ph.D., zakládající partnerka AK Randl Partners, se během své praxe zaměřené výhradně na pracovní právo setkala snad se všemi oblastmi tohoto odvětví. Zejména se specializuje na oblast kolektivního vyjednávání, přechodu práv a povinností, vysílání zaměstnanců a agenturní zaměstnávání. Je autorkou řady knižních publikací a…
Emise dluhopisů: s prospektem a bez prospektu
Dluhopisové financování je stále atraktivní a vyhledávanou alternativní cestou, jak získat požadovaný kapitál na podnikatelské projekty. Velkou roli u něj logicky hraje efektivní distribuce mezi investory. Za jakých podmínek je možné dluhopisy nabízet? A kdy je nutné vyhotovit prospekt cenného papíru?
Finanční vyrovnání při rozvodu či rozchodu – jak si zajistit rozchodné
Mnoho celebrit, vrcholových sportovců nebo jiných exponovaných osob uzavře manželství s podmínkou předmanželské smlouvy. Nebo vůbec k manželství nedojde a žijí v partnerství.
Zdroj: EPRAVO.CZ
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz